schatkamer van een rijk verleden door Con Power Ondanks de economische vooruitgang van de laatste tijd is het Ierland van vandaag nog steeds een schatkamer van het verleden. De overblijfselen van een rijk en bont geschakeerd verleden treft men er aan in een overvloed, die men zelden elders zal vinden; van vóórhisto rische tomben en Oghamstenen uit het IJzeren Tijdperk tot middeleeuwse kastelen en elegante „Georgian" heren huizen. De oudste Ierse monumenten zijn megalitische graftombes uit het stenen tijdperk, begraafplaatsen van de oer oude adel, die dateren uit de tijd tus sen 3000 en 2000 v. Chr.hiertoe be horen ook de steenkringen en de „cairns" (steenhopen). Men ziet er nog heel veel Oghamstenen (stenen met opschriften), die vaak de nagedachte nis vasthouden aan de heldendaden van de plaatselijke stamhoofden; dik wijls zijn deze stenen „gechristiani- seerd", d.w.z. er zijn kruisen en op schriften in gehouwen gedurende het vroeg-christelijke tijdperk. Veel algemeen voorkomend zijn ook ringvormige forten en forten op uit stekende gebergten en kapen; voorts oeroude abdijen en „killeens" (kerk hoven, die over het algemeen bestemd waren voor diegenen, die niet in ge wijde grond begraven konden worden, zoals b.v. zelfmoordenaars en onge- doopten). Ierlands culturele erfenis is omvangrijk en geniet grote bekendheid. Wij, in Ierland, staan dicht bij ons ver leden; veel van onze rijkste schatten genieten de bescherming van de staat. Het uitroepen door de Raad van Europa van het jaar 1975 tot Europees Monumentenjaar heeft echter een nieuwe impuls gegeven aan onze in spanning het verleden van onze natie te hoeden en te beschermen. Maar veelvuldige monumenten en archeolo gische terreinen worden tegenwoordig wel bedreigd door bouw-activiteiten. Dit heeft er toe geleid, dat een groep invloedrijke Ieren zich nu inzet voor het behoud van de oude culturele monumenten. Men streeft daarbij ver schillende doeleinden na; één daarvan is de opgraving van de resten van Dub lin in de Vikingtijd. De voornaamste bedreiging voor de archeologische terreinen in Ierland vor men heden ten dage de programma's voor landbouwontwikkeling, zand- en grindontgravingen, de wegenbouw en de uitbreiding van de steden. In het algemeen gesproken hebben de terrei nen met een archeologische" betekenis en voorhistorische plaatsen tot op heden het meest van deze activiteiten geleden. Wetgeving Ierland kent, als verscheidene andere Europese landen, een monumenten wetgeving. De eerste National Monu- mentsact dateert van 1930, gevolgd door een tweede van 1954.' Als „natio naal monument" wordt volgens deze wetgeving beschouwd een monument of de overblijfselen van een monu ment, waarvan de instandhouding als een zaak van nationaal belang wordt geacht, om redenen van historische, architectonische, kunstzinnige en archeologische betekenis, dan wel uit een oogpunt van overlevering. Per defi nitie worden tot monumenten ge rekend elk gebouw of bouwwerk van kunstwaarde, hetzij bovengronds, het zij ondergronds, en verder elke grot, steen of ander nationaal object, dat door mensenhand is gesneden, gehou wen of bewerkt, en dat met een be paalde bedoeling is neergezet. Mede vallen onder de monumentenwetgeving elk vóórhistorisch of zeer oud graf teken, graven en resten van begraaf plaatsen. De monumentenbescherming in Ier land is als in de meeste Europese lan den in de eerste plaats een zaak van de verantwoordelijkheid van de regering en de régionale overheden, terwijl er ook particuliere verenigingen zijn, die zich met monumentenzorg bezighou den. De wetgeving stelt de regering en de plaatselijke overheden in staat oude en historische monumenten aan te kopen of in bescherming te nemen. Instandhouding van monumenten be paalt zich niet tot eventueel noodzake lijke restauratie, maar men tracht ze ook bruikbaar te maken, dus levend te houden. De wetgeving schrijft de instelling van een adviesraad voor nationale monu menten voor. Het departement voor openbare werken heeft een speciale afdeling, die zich bezighoudt met de monumentenzorg. Deze afdeling be schikt over een deskundig korps van archeologen. Vele nationale en plaatse lijke verenigingen zijn eveneens actief 1 betrokken bij de instandhouding van het architectonisch erfdeel. De Natio nal Trust for Ireland is een officieel lichaam; andere organisaties, die ge noemd dienen te worden zijn b.v. de Irish Georgian Society en de Dublin Civic Group. Deze en andere verenigin gen hebben veel bijgedragen tot het wekken van belangstelling bij het Ierse volk voor hun nationale monumenten en voor het behoud en de restauratie daarvan. De wetgeving opent de moge lijkheid tot beroep in het kader van de ruimtelijke ordening en stadsplanning. Van deze mogelijkheid werd en wordt vaak gebruik gemaakt om plannen te herzien en zodoende waardevolle

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 14