mmmmm OJLni^J gen bezit een aanleg die uit het jaar 1628 stamt. Uit diverse wijzigingen, die het plaatsje sindsdien heeft onder gaan, valt de geschiedenis van de ves ting af te lézen. Het strekt de gemeen te Nieuweschans tot eer, dat zij haar beleid er op richt de historische bete kenis van de oude aanleg van de voor malige vesting zo volledig mogelijk tot haar recht te laten komen. Op die manier blijft het aloude stratenpatroon gehandhaafd, maar ook de onderlinge ruimtelijke relatie van de straatjes met hun huizen en de kerk en de synagoge. Er zijn nu in het kader van het Monu mentenjaar diverse gemeenten in Ne derland aangewezen als lichtend voor beeld. Daaronder bevinden zich ste den, waarvan de ouderdom teruggaat tot de tijd van de Romeinen en die hun beschermde monumenten tellen bij honderden. Dat het echter niet nodig is dat een gemeente op een zo oude kern kan bogen en op een zo groot aantal oude gebouwen om ,in de prijzen te vallen' blijkt wel uit het feit dat ook Nieuweschans als lichtend voorbeeld uit de bus is gekomen, date rend uit 1628 en met een klein aantal monumenten van zeer bescheiden aard." „In Thom heeft men al vroeg ingezien, dat het eigensoortig verleden een stads beeld heeft opgeleverd van hoog gehal te. Belangrijk ds, dat al in een vroeg stadium met het aparte karakter van de bebouwing rekening werd gehou den, in het bijzonder waar het betrof het beleid op het gebied van bouwen en verbouwen. Hoewel de financiële mogelijkheden in een plaats als Thom beperkt zijn, en voor de kansen om nieuwe bestemmingen voor de panden te vinden hetzelfde geldt, is alles on dernomen om verval tegen te gaan. Er is in samenwerking met de provincie en rijksinstanties een beleid gevoerd, dat beoogde niet alleen de restauratie van individuele panden mogelijk te maken, maar ook om het totale stads beeld veilig te stellen. Een strikt res pect voor het bestaande stratenplan, voor de goede relatie van het gebouw de tot beplanting en tuinen, van de plaats zelf tot het omringende land schap, ging gepaard met zorg voor pas sende bestrating en verlichting. Op al deze punten is ernaar gestreefd fouten te voorkomen en goede oplos singen te bedenken en tot uitvoer te brengen. Ook heeft het gemeentebe stuur een hartelijke samenwerking be vorderd met de vele geïnteresseerde particulieren, verenigd in de vereniging Vrienden van Thom'. Door dit alles is Thorn reeds sedert jaren een lichtend voorbeeld van wat een goede couragie vermag op het gebied van een positief monumentenbeleid." Kerk en straatje te Thorn „Niet zozeer de oorlogsgebeurtenissen 1940—1945 als wel de watersnood ramp 1953 en hetgeen daarop volgde hebben voor Zierikzee een nieuw tijd perk ingeluid. Samengevat betekende de nieuwe situatie: verbreking van een langdurig isolement. Elet blijft de grote verdienste van het stadsbestuur, dat het op dat moment heeft ingezien dat de bijzonder waardevolle oude stads kern niet geheel of gedeeltelijk aan de nieuwe ontwikkeling zou moeten wor den opgeofferd. Integendeel, dat de betekenis daarvan bij het verdere be leid van bouwen en verbouwen een vast uitgangspunt zou moeten vormen. Vanaf dat moment is het streven ge richt geweest op restauratie en regene ratie. Welk een loodzware last de relatief kleine gemeente, met niet veel moge lijkheden financieel, zich hiermede op de hals haalde zal duidelijk zijn voor iedereen die beseft welk een groot aan tal monumenten de stad bezit. Daaron der zijn een aanmerkelijk aantal grote, zeer kostbare openbare gebouwen, waarvan het herstel in eerste instantie voor de gemeente zelf was. Het ge meentebestuur heeft niet geaarzeld de last daarvan op zich te nemen, inzien de dat een consequent beleid ten gun ste van de oude stad op den duur het enige zou zijn, dat tot bevredigende resultaten zou voeren. Wanneer even wel Zierikzee reeds jaren geleden zich kon laten gelden als monumenten- stad', gebeurde dit niet alleen vanwege de grote monumenten, maar juist om de totaliteit. Hoewel nog niet alle problemen opge lost zijn men denke aan de Domus- buurt en de Nieuwe Kerk dient toch gezegd te worden dat hetgeen tot stand werd gebracht de grootste be wondering verdient en dat Zierikzee zich blijvend gerangschikt heeft in de rij van de gemeenten die op het gebied van monumentenzorg in de moderne stijl als lichtend voorbeeld kunnen gel den." Zierikzee, vanaf het Bolwerk 5 w

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 13