mmm mmw/iMk „Geen enkele gemeente, die een be langrijke erfenis te beheren heeft op het gebied van oude bouwkunst, heeft het daar altijd gemakkelijk mee. De problematiek is immers veelzijdig, zo als ook blijkt in het geval van Loenen aan de Vecht. De verkeerskwesties en die van de huisvesting (inclusief het sociale aspect daarvan) worden hier verzwaard door de omstandigheid van de geringe speelruim te', die het grondgebied van een historisch rivier dorp met een reeks van belangrijke buitenplaatsen, biedt. Dit alles draagt er geenszins toe bij de taak te verlich ten van de gemeente Loenen, die zich tot taak heeft gesteld het historische karakter van de plaats te respecteren. Het door haar gevoerde beleid heeft duidelijk aangetoond van hoe grote betekenis een stedebouwkundige aan pak van de totaliteit is, waardoor een reeks van waardevolle dorpsbeelden veilig kan worden gesteld. Tevens ech ter van hoe grote waarde de zorg is voor het bouwkundig detail, zoals ver antwoord metselwerk, de juiste hout bewerking en het gebruik van strikt authentieke vormen. Indien hieraan niet voldoende aandacht zou worden besteed, zou spoedig een schijn van historische werkelijkheid voor het echte in de plaats treden. Loenen is niet de enige plaats in de Vechtstreek, die ondanks vele moeilijkheden al ja renlang geijverd heeft voor het behoud van het oude dorpsschoon. Met recht echter mag worden gesteld dat deze ge meente in het bijzonder om de volhar ding waarmee het doel is nagestreefd en de resultaten die daarbij zijn be reikt, tot een lichtend voorbeeld is geworden." De Dorpsstraat te Loenen „Eerder dan welke gemeente in Neder land ook heeft Maastricht op grote schaal het gepresteerd om een totaal verpauperde buurt te rehabiliteren overeenkomstig nieuwe inzichten. Voor de regeneratie van het Stok straatkwartier zijn de plannen gemaakt in de jaren '50; een ongeveer 170 pan den omvattende onderneming kwam enige jaren geleden gereed. Zij vormde voor de tijd waarin zij gepland werd een vooruitstrevende aanpak. Een bijzonder positieve instelling ten opzichte van de monumenten heeft de gemeente ook aan de dag gelegd ter gelegenheid van de registratie van be schermde monumenten. Deze vond plaats in een periode toen bij vele ge meenten het inzicht in de mogelijkhe den van de bescherming van eenvoudi ge monumenten nog moest groeien. Meermalen volgde van de kant van ge meenten een negatieve reactie op de toezegging door het rijk, van de ont- werp-lijst van te beschermen monu menten. De gemeente Maastricht daar entegen stelde een uitbreiding van de lijst voor met ten minste 10 procent, ten einde de monumentenlijst tot een zo krachtig mogelijk wapen te maken in de strijd voor het behoud van het karakter van de oude stad. Uiteraard heeft Maastricht ook gewor steld met een aantal problemen in de binnenstad, waarbij niet in alle geval len een bevredigende oplossing kon worden gevonden. Dit neemt niet weg, dat de plaats (na Amsterdam wat be treft het aantal monumenten de twee de monumentenstad in ons land) zeker als lichtend voorbeeld mag gelden, omdat het een van de eerste gemeen ten was waar de noodzaak van structu rele aanpak van monumentenkemen als geheel werd ingezien." De Markt te Maastricht „De moderne kijk op monumenten zorg,die zich niet meer alleen richt op de enkele grote en belangrijke gebou wen, maar minstens zozeer op de tota liteit van een oude bebouwde kern, heeft óns geleerd, hoe betekenisvol het aspect van de stedebouwkundige struc tuur van een plaats is, met name ook in het geval van historische stads- of dorpsbeelden. Tot de bijzondere vor men van aanleg dienen te worden gere kend de oude vestingen. Bij de van meet af aan als zodanig aangelegde ves tingplaatsen is niet alleen het beloop van de wallen van belang, maar ook het op het fortificatie-systeem afge stemde stratenpatroon. Nieuweschans in de provincie Gronin- De Voorstraat te Nieuweschans.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 12