f>0M iju^iiAUidjuvijC^rittvO „Harlingen is terecht trots op enige bij zondere monumenten, zoals met name de 18e-eeuwse Grote Kerk en het sier lijke stadhuis. Reeds lang heeft de ge meente ingezien dat, als het gaat om het instandhouden van oude bouw kunst, niet alleen op enkele bijzondere gebouwen gelet moet worden, maar minstens zo zeer op de totaliteit van een oude buurt, of, zo mogelijk, de ge hele oude stadskern. Een aanpak, die een andere benadering vergt en eigen soortige problemen oproept. Bij het regenereren van het buurtje van de Zoutsloot heeft Harlingen bewust ge kozen voor de rehabilitatiegedachte. Niet de ogenschijnlijk onbelangrijke huisjes tegen de grond gooien, maar herstel daarvan. Dan evenwel niet her stel en handhaving van de panden al leen, maar ook van het karakter van de KMQjjbJL culier initiatief heeft zich bepaald niet onbetuigd gelaten. Ook al heeft een en ander de situatie niet altijd vergemak kelijkt, toch dient gesteld te worden dat de manier, waarop in Graft-De Rijp gewerkt werd aan het behoud van de oude kerk, als een lichtend voor beeld kan worden beschouwd van een consequent streven naar restauratie en rehabilitatie." Kralingegracht te de Rijp 3')H ,\JLi buurt, in de vorm van de waterloop, en andere dingen, die vanouds karakterbe palend zijn. In de tijd, toen Harlingen zich aan deze onderneming zette, was de reha bilitatiegedachte bepaald nog niet zo zeer gemeengoed als thans. Het is bovendien veel eenvoudiger om een ge dachte te hebben dan om er een zinni ge uitvoering aan te geven. Aan Harlin gen komt de eer toe hierin te zijn ge slaagd. Zoals overal elders zijn en blij ven de problemen talrijk en niet van eenvoudige aard. Het belangrijkste evenwel is de instelling waarmee ze worden benaderd. De gemeente Harlin gen is door haar houding een lichtend voorbeeld van een progressieve hou ding op het gebied van het behoud van oud stadsschoon. Zij voldoet derhalve aan het devies van het Monumenten jaar 1975 door voor de historische be bouwing uit het verleden met zijn eigen charme en aard een goede toe komst te verzekeren." De Noorderhaven te Harlingen. „Het heeft enige tijd geduurd voordat Heusden na de moeilijke oorlogsjaren is geworden tot wat het nu is: een plaats die overduidelijk laat zien tot welke verrassende resultaten een actief monumentenbeleid kan voeren. Na de oorlogsverwoesting volgde de restaura tie van de N.H.-kerk en de bouw van een stadhuis in een bij de sfeer van de oude stad passende stijl. Daarna kwam er een periode, waarin wel iets werd gedaan aan verdere restauratie, maar waarin het belang van een radicale aan pak en het volledig benutten van alle mogelijkheden tot regeneratie nog niet werden ingezien. Ongeveer vijf jaar geleden evenwel werd onder de bezielende leiding van B en W definitief gekozen voor een nieuwe koers: handhaving van het his torische karakter van de oude kern, na te streven met aanwending van alle middelen, stedebouwkundig, bouw kundig, financieel en administratief-or- ganisatorisch, die daartoe maar zouden kunnen dienen. Elet resultaat is ver bluffend. Daarbij spreken met name tot de verbeelding van de bezoekers de regeneratie van de wallen, het terug brengen van de rivierhaven, het afbake nen van de grenzen t.o.v. industrie, recreatie en nieuwbouw en het met zorg invullen van in het oude weefsel van de stadsbebouwing opengevallen plaatsen. Men wist dit samen te voegen tot één verband, zodat de diverse maatregelen elkaar konden aanvullen en versterken. Het kon in de gegeven situatie niet uit blijven, bij zulk een radicale aanpak, dat met name b.v. ten aanzien van de reconstructie-gedachte die in dit alles meespeelt, wel eens kritiek is geuit. Dit neemt niet weg, dat zonder enige twij fel en met niet de minste overdrijving Heusden een lichtend voorbeeld ge noemd kan worden van wat een aan de moderne behoeften en mogelijkheden aangepast beleid ten bate van een oude kern tot stand kan brengen." Haven te Heusden

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 11