Gedenksteen markeert start Herstel vesting Woudrichem "De moeilijkste periode is voorbij. In hetgeen wat tot vandaag tot stand is gebracht maar vooral in de vruchtbare samenwerking die er is ont staan, ligt een goed en veelbelovend uitgangspunt om het werk in Woudrichem te volvoeren. Samen met alle betrokkenen wil Heemschut erg graag het moment beleven waarop de rehabiliteit van de veste als een afgerond werkstuk van gezamenlijke inspanning wordt opgeleverd. Heemschut zal dan hebben aangetoond welke mogelijkheden er op dit gebied in ons land liggen, de gemeente zal hebben bewezen dat ook klei nere gemeenten tot het oplossen van moeilijke problemen in staat zijn en de woningbouwvereniging "Beter Wonen" zal hebben onderstreept hoe heilzaam het werk van zo'n vereniging voor de inwoners is". Met deze woorden richtte dr. R. Hoegen, voorzitter van de Bond Heemschut, zich tot de genodigden die op vrijdag 22 no vember van het oudejaar bijeen waren ge komen om, in het kader van het door Heemschut geïnjecteerde Woudrichem- project, het inmetselen van de eerste steen in de woningbouw bij te wonen. Het stadje Woudrichem zag er die dag aller minst vrolijk uit. Het regende dat het goot. Maar dat nam de feestelijke glans niet weg van het feit dat men, na een tijd van gecompliceerde en intensieve voorbe reiding, nu dan toch aan de mijlpaal van die eerste steen toe was. Deze steen, ter herinnering aan het herstel van de oude vesting en gelegd door Heem- schut's voorzitter, is geplaatst in de gevel van het hoekhuis van het complex van ne gen woningen aan de Hugo de Groot straat. Op die plek stonden twee (Dik Tromj-schooltjes. Die zijn afgebroken. De metselsteen, die daarbij vrijkwam, isaf- gebikt en wordt nu gebruikt om de overi gens moderne nieuwbouw-woningen een "oud" jasje te geven. Het gat aan de Hugo de Grootstraat is het eerste in de veste dat wordt opgevuld. Tot de eerste fase van het Woudrichem-project behoort eveneens het "dichten" van nog twee gaten, vlakbij de hervormde kerk. Daar komen zestien (aangepaste) huizen. Daadwerkelijk De start van het project omvat hiermee 25 woningen, ingepast in hun omgeving. Maar daaraan is heel wat voorafgegaan. Dr. Hoegen ging daarop in zijn rede in. 2 De toen zestigjarige Bond Heemschut zocht naar aanleiding van dit jubileum naar een objectom daadwerkelijk zijn stre ven (het behoud van de schoonheid van ons land) uit te drukken. Dat bracht Heemschut tot de adoptie van Woudri chem. Dr. Hoegen: "Het is uw verdienste, burgemeester Voster, dat wij zodanig werden ontvangen dat wij tot de overtui ging kwamen dat Woudrichem het ten- volle waard was onze bijzondere aandacht te krijgen. Immers, het gemeentebestuur was al tot de conclusie gekomen dat een be stemmingsplan voor de veste van een nieuwe visie moest uitgaan". Er was echter meer. Voorzitter Hoegen: "Ook waren er reeds restauratie-activitei ten vóórdat Heemschut op het tapijt ver scheen. De gemeente had toen al minstens zes panden gerestaureerd, een even groot aantal was door particulieren hersteld. Kortom, er was voor samenwerking een goed uitgangspunt. Heemschut kon mee denken en meestuderen. Deze samenwer king resulteerde in het opstellen van een nieuw en aangepast bestemmingsplan en in de oprichting van de Stichting Stads herstel waarin, behalve de gemeente en Heemschut, ook Menno van.Coehoorn deelneemt". Zeker financieel heeft het veel moeite ge kost om het project van de grond te krij gen. Er moest uit andere bronnen dan de subsidies anderhalf miljoen op tafel ko men, en dat werd een paar ton. Op zichzelf wel bemoedigend, maar toch niet vol doende. Dr. Hoegen: "Sommigen hebben zich toen angstig afgevraagd of daarmee het plan van de baan was. Maar dat was niet zo. Heemschut kent het woord opge ven niet en het is dan ook geen moment bij ons opgekomen onze activiteiten te sta ken. Integendeel, wellicht heeft juist de te genslag (waarin de neergaande conjunc tuur ons zeer ernstig parten speelde) ons in de goede richting gestuwd". Bouwbureau Het werk in Woudrichem telt talrijke fa cetten, en verweg het belangrijkste daar van is het bouwkundige gedeelte. Om de studies te kunnen afronden moest daarom eeri bouwbureau worden opgericht, als onderdeel van de Stichting Stadsherstel. Heemschut's voorzitter: "In dit verband wil ik graag enkele namen noemen. Direc teur van het bureau is ir. A.J. Gerritse, ar chitecten zijn de heren G. Prins en J. van der Eerden. Deze drie bijzonder deskun dige mensen hebben een geweldig stuk werk verzet. Dat leidde tot overleg met de Algemene Woningbouwvereniging "Be ter Wonen", omdat het deze vereniging moest zijn die de bouwopdrachten zou ver strekken en de gereedgekomen woningen in beheer zou nemen. Aldus is nu gere geld, en daarom is het ook "Beter Wonen" die ons bij het leggen van de eerste steen gastvrijheid biedt". Behalve de woningbouw via Stadsherstel zijn er nog tal van andere activiteiten in Woudrichem. Zo kocht Heemschut, met het oog op een passende restauratie, het Arsenaal met woning aan. De ANWB schenkt Woudrichem een pomp, waarvan de bouw binnenkort begint. De Vereni ging Hendrick de Keyser restaureert (met een kleine bijdrage van Heemschut) twee fraaie panden, de Nederlandse Heidemij werkt een plan uit voor grachten en wal len en de gemeente heeft alweer nieuwe aankopen gedaan. "Kortom", aldus dr. Hoegen, "er wordt door alle partijen hard

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 8