Heemschut Betreurenswaardige beslissing Officieel Orgaan van de Bond Heemschut Opgericht 1911 Beschermvrouwe H.M. Koningin Juliana Foto omslag: Jaargang 52-no. 1-1975 Eindredacteur: J.E. van der Wielen Redacteur: G. Woudsma Vormgeving en lay-out: Henk Heynis. Alle correspondentie betreffende de redactie van het orgaanrichte men tot het secretariaat van de Bond Heemschut: Korenmetershuis, N.Z. Kolk 28, Postbus 10525-Postgiro 124326 Amsterdam 1, tel. 22 52 92 Alle correspondentie betreffende advertenties: B.V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf, Nwe. Achtergracht 104, Postbus 1198, Amsterdam 4, tel. 22 97 21. In dit nummer: Eerste steen in Woudrichem pag. 2 Een Duitse klaagzang pag. 5 Recreatie en monument pag. 9 Nederland restaureert pag. 12 Heemschut in actie pag. 14 Een monumentale straat in het Westduitse Dinkelsbühl. SISO 700.3 - VDC 351.853. Het lot van de Nieuwniarktbuurt in Am sterdam lijkt nu wel bezegeld. De gemeen teraad heeft beslist voor voltooiing van de metro-lijn naar het Centraal Station vol gens het oorspronkelijk voorgestelde tracé. Het behoeft geen betoog, dat we dit besluit in hoge mate betreuren. De Bond Heemschut heeft zich steeds tegen het me troplan verzet, omdat uitvoering ervan de sloop van tal van monumenten ten ge volge zal hebben. Het gaat hierbij boven dien om een typische Amsterdamse buurt, die nu onherstelbaar zal veranderen. Afgezien van het verlies aan monumen tale architectuur, moet nu wel zeer nauw lettend worden toegezien op de plannen voor de nieuwbouw. Er zal een aange paste woonbebouwing moeten komen, wil men niet, wat nog zal resten, ernstige schade toebrengen. Hoedt het Amster damse gemeentebestuur zich hiervoor niet, dan zou ook dat in hoge mate te be treuren zijn. Een aangepaste bebouwing is zeerwel mogelijk. De inzichten dienaan gaande zijn vooral de laatste tijd gewij zigd. Niet onder alle omstandigheden be hoeft nieuwbouw het historisch architec tonische aanzien (voor zover dat dan nog bestaat) te schaden. Met allen, die het unieke karakter van de Amsterdamse binnenstad ter harte gaat zal de Bond Heemschut bijzonder attent moeten zijn op de verdere ontwikkelingen in de Nieuwniarktbuurt. Daarbij willen we nog eens zeer nadrukkelijk stellen, dat de Bond Heemschut blijft tegen de ramp zalige beslissing van de gemeenteraad. Onze Bond zal dan ook -waar nodig- met alle democratische middelen die ter be schikking staan, tegen de genomen beslis sing blijven ageren. Nader beraad over de vraag opwelke wijzedeNieuwmarktbuurt zal moeten worden hersteld of wederopge- bouwd, zal nodig zijn. Intussen blijven actie-groepen zich tegen de uitvoering van de metro-lijn naar het CS verzetten .Wanneer word t doorgevoch ten zal dit echter wel met democratische mid delen moeten gebeuren. Per saldo is de be slissing van de gemeenteraad ook op de mocratische wijze tot stand gekomen, waarbij we in het midden laten de vraag of de politiek hierin niet een zwaarder ge wicht in de schaal heeft gelegd dan de noodzaak tot behoud van monumentaal cultuurbezit en vooral van een karakteris tiek woongebied. Zouden we de vraag wèl willen beantwoorden, dan lijkt het ant woord niet moeilijk. Maar daar gaat het nu verder niet om. Wanneer we kunnen meegaan met voort zetting van de strijd tegen de voltooiing van de metrolijn, dan wil dit niet zeggen, dat we staan achter elke actie van geweld tegen de aannemingsmaatschappijen en de hoofden van gemeentelijke diensten. Die hebben nu slechts de genomen beslis sing uit te voeren. Zo behoort dat in een de mocratisch bestel. Nadrukkelijk willen we hieraan toevoe gen, dat de Bond Heemschut met deze kanttekeningen bij het raadsbesluit, zich niet terugtrekt uit de actie daartegen, maar wèl, dat we van mening zijn, dat we de realiteit niet uit het oog willen verlie zen. v.d. W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 7