Boekbesprekingen Evenementen in M '75 Tussen „Afsluitdammen en Deltadijken" is geworden tot een omvangrijk, indruk wekkend werk. Enige tijd geleden ver scheen het vierde deel, dat een historisch- waterstaatkundige beschrijving van Zeeuwsch Vlaanderen bevat. Eerdere de len behandelen achtereenvolgens Noord- Beveland, Noord Zeeland en Midden Zee land. Het moet verheugend worden ge acht, dat er voor deze studie zo'n grote be langstelling bleek te bestaan, dat de eerste twee delen al een herdruk hebben beleefd. Plet vierde deel telt meer dan 550 bladzij den, verlucht met 119 tekeningen, 51 kaartreprodukties en honderd (lucht-) fo to's. Wanneer de auteur, ing. M.H. Wilderom in zijn inleiding gewaagt van een „histo risch-waterstaatkundige beschrijving" van Zeeuwsch Vlaanderen, dan is hij be paald ie bescheiden. Eerder is er sprake van een historische èn een waterstaatkun dige beschrijving, terwijl daaraan eigen lijk dient te worden toegevoegd, datde cul tuur van dit deel van ons land eveneens de nodige aandacht kreeg. Van dit laatste geeft in het bijzonder het vijfde hoofd stuk, dat o.m. over de wooncentra han delt, blijk, waarin ook de historische ar cheologie aan de orde komt. Er wordt ver der verteld over de kloosters in de oude pol dergebieden van Zeeland, die er vroeger waren. Met kastelen is Zeeuwsch Vlaanderen niet erg royaal toebedeeld, zegt de auteur, die dan ook meer aandacht schenkt aan een groot aantal historische boerderijen. Voorts wordt de geschiedenis van de ver schillende steden en dorpen behandeld. Triest is de opsomming van de vele mo lens die verdwenen zijn of ontluisterd. Voor een beschrijving van de vele mili taire verdedigingswerken, die in Zeeuwsch Vlaanderen te vinden waren, ondervond de auteur grote medewerking van de lt. kol. b.d. Y. Meeter, destijds enige jaren territoriaal commandant in Zeeland, die zich met de studie daarover heeft bezig gehouden. De toegankelijkheid van het boek wordt in belangrijke mate bevorderd door een lange lijst van geraadpleegde bronnen (wat een studiemateriaal!) en een perso nen- en zakenregister voor alle vier delen. (Uitgave M.H. Wilderom, Gerbrandy- straat 71, Vlissingen). De vroegste foto's van Amsterdam. Uit de Historische Topografische Atlas van de Gemeentelijke Archiefdienst van Amsterdam is een boeiende keuze gemaakt voor de samenstelling van een fotoboek door Kees Nieuwenhuijzen. Er zijn foto's bij van meer dan honderd jaar oud, zo als uit bijschriften blijkt. Jammer, datniet bij alle foto's het jaartal kon worden ver meld. Wim Klinkenberg schreef een nawoord, waarin - hetgeen we betreuren voor het karakter van dit historische fotoboek - de politieke gezindheid van de schrijver wel wat erg sterk de nadruk kreeg. Overigens lijkt ons de opmerking, dat de foto's voortdurend een vergelijking mogelijk maken, niet juist. Immers geven vele af beeldingen plaatsen en bebouwing weer, die reeds lang of in een nabij verleden zijn verdwenen. Vergelijken kan men alleen als men het boek onder de arm neemt en zo door oud Amsterdam wan delt. Het boek had o.i. aan waarde ge wonnen met wat minder foto's, maar dan met een foto van het heden er bij. (Uitgave Van Gennep Amsterdam). Onder redactie van J.E. van der Wielen 29 januari t/m 2 februari Utrecht. Vijfde vakantiebeurs in het teken van het Europese Monumentenjaar in de gebouwen van de Kon. Ned. Jaarbeurs. 8 april PTT. Uitgifte zomerpostzegels 1975: mo numentenjaar-serie. 16 t/m 20 april Amsterdam en plaatsen aan het IJssel- meer. Varend zesde wereldcongres onder dubbelmotto "Monumenten en vlaggen/ Amsterdam 700 jaar" van de Internatio nale Federatie van Vlaggenkundigen-or- ganisaties (FIAV). Inl. Brink 36, Muider- berg, tel. 02942-1470. 10 mei Gehele land. Nationale Molendag, jaar lijks op de tweede zaterdag in mei, georganiseerd door De Hollandsche Mo len. 24 mei Apeldoorn, Kastelendag van de Ned. Kas telenstichting in Rijksmuseum Paleis Het Loo. Haarlem. Stichting Diogenes stelt een reeks gerestaureerde 16de-eeuwse panden tegenover het Frans Halsmuseum als wo ningen in gebruik. 16 augustus t/m 27 oktober Otterlo. Tentoonstelling „Wederzijdse be- invloeding van Amerikaanse en Neder landse architectuur in de 20ste eeuw" in Rijksmuseum Kröller-Müller in samen hang met tentoonstellingen over Berlage in het Haags gemeentemuseum en over de Amsterdamse School in het Stedelijk Mu seum aldaar. oktober Orvelte, Vlaggedag van de Nederlandse Vereniging voor Vlaggenkunde. Inlich tingen zie 16 april. 25 oktober Excursies voor congresdeelnemers naar voorbeelden van monumentenbehoud in geheel Nederland. 27 oktober Amsterdam 700 jaar! Ingebruikneming van het gehele gerestaureerde voormalige Burgerweeshuis, Kalverstraat 62, als Am sterdams Historisch Museum. M'75 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 23