Heemschut in actie Op de lijst En verder Plannen Nijmegen 16 Beeld van de Nijmeegse benedenstad, nu op weg naar renovatie. kunnen worden gehandhaafd (eventueel voor wijkvoorzieningen). B en W van Voorschoten delen mee dat de raad van deze gemeente gedeeltelijk heeft toegestemd in de bezwaren die Heemschut had tegen het ontwerp-be- stemmingsplan „Noord-Holland". Heemschut heeft de raad van Zuid- wolde meegedeeld in te stemmen met de actie van de bewoners van de buurt schap Linde tegen het verminken van de eeuwenoude brink door verlegging van de Ommersweg. Heemschut heeft het ministerie van CRM gevraagd Venlo een subsidie te verlenen in de aanmaakkosten van bor den met beschrijvingen op monumen ten en na te gaan of andere gemeenten hierin ook kunnen worden geholpen. woonwijken, wel een betere bestemming van de honderden miljoenen, die nu in de oostlijn worden gestoken, voorstellen. Empeo, de ontwikkelingsmaatschappij van Bredero (de bouwer van ondermeer Hoog Catharijne in Utrecht) heeft zich teruggetrokken uit de plannen-makerij rondom de verpauperde beneden-stad van Nijmegen. Diverse malen heeft Heem schut de problemen van de beneden-stad aangekaart. Empeo is er nu uitgestapt, omdat zij de gang van zaken in Nijme gen te traag vindt en vooral ook bezwaren heeft tegen een uitvoering in fasen. Die bloksgewijze uitvoering moet, volgens de door de raad uitgestippelde beleidslijnen, inhouden een herstel van de woonfunctie in de beneden-stad met een zo groot mo gelijke rehabilitatie van bestaande pan den. Inmiddels staat ook al vast dat de oude beneden-stad, van brug tot brug, beschermd stadsgezicht wordt. Dat bete kent royale steun van het rijk, maar aan de andere kant staat Nijmegen voor een zeer zware opgave. Daarbij zal het, zoals vaak, in de eerste plaats gaan om de vraag hoe goedkope woningbouw kan worden gerealiseerd. B en W van Nijmegen laten Heemschut weten dat in het uitbreidings gebied "Lindenholt" van geval tot geval zal worden bekeken of bestaande panden Aan B en W van Kortgene is verzocht een karakteristiek rijtje huizen aan de Havelaarstraat te Colijnsplaat te reha biliteren en aan het geheel eventueel de bestemming van clubhuis of mu seum te geven. B en W van Dordrecht is meegedeeld dat Heemschut diverse vraagtekens plaatst achter het bestemmingsplan „Bleyenhoek", zeker waar 'thetdwars- geplaatste blok op De Vest betreft. Aangezien de raad van Edam niet volle dig is tegemoet gekomen aan Heem- schut's bezwaren tegen het structuur plan, zijn GS van Noord-Holland in gelicht. Vooral ook, omdat Edam zijn plannen baseert op inmiddels achter haalde bevolkingsprognoses. De raad van Middelharnis is gevraagd om, nu de huisjes aan de Raadhuis straat zijn gesloopt, bij de „afwer king" van de omgeving vooral het ad vies te vragen van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en zo gauwmoge- lijk een aanvraag tot beschermd stads gezicht in te dienen. Mede dankzij actie van Heemschut wordt het Loo-Gasthuis in Zevenaar voorlopig niet of zelfs helemaal niet ge sloopt. Het gebouwencomplex van de Leidsester- rewacht, tussen 1858 en 1861 gebouwd door architect H.F.G.N. Camp, is op de aanvullende ontwerplijst van beschermde monumenten geplaatst. Twee waarne mingskoepels, resp. gebouwd in 1925 en 1957 komen niet voor bescherming in aan merking. Eveneens in Leiden zijn twee wevershui zen uit de 18e eeuw en het uit 1730 date rende Hof van Holland op de lijst ge plaatst. Verder kregen boerderijen in Bennekom en Bergschenhoek, panden in Wijk bij Duurstede en Voorburg, de r.k. kerk van de H. Martinus in Bussloo, een voorma lige synagoge in Medemblik en een hegel- kruis uit 1570 in Terwolde-de Vecht een plaats op de lijst. Op de aanvullende monumentenlijst van Ravestein zijn de verdedigingswerken van dit plaatsje gekomen. Na nogal wat strubbelingen over de histo rische kern van Thorn (L.) is deze uit eindelijk toch aangemerkt als historische stadskern. Daardoor kan het gemeentebe stuur over een rijksuitkering als tegemoet koming in de kosten tot behoud van de stadskern, de beschikking krijgen. Op grond van de Natuurbeschermings wet is het natuurreservaat "de Bosch plaat" opTerschelling aangewezen als na tuurmonument. Uit een mededeling van de minister van CRM aan de Tweede Kamer blijkt, dat ook een nog niet beschermd deel van de Pietersberg (Limburg) binnenkort tot na tuurmonument zal worden verklaard. In het Groningse Middelstum is een aan tal terreinen op de lijst van archeologi sche monumenten geplaatst. Het gaat hier om wierden uit het begin van de jaar telling in Toornwerd, Westerwijtbroek, Engeweer, Middelstum en Huizinge. De lijst bevat eveneens terreinen in Rode- school, waarop overblijfselen van een uit hof en een klooster, Fraamklap met een zgn. Steenhuis uit de middeleeuwen, Mid delstum met overblijfselen van de borg Ewsum uit 1458 en Oosterburen waar overblijfselen werden aangetroffen van een borg uit 1542.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 22