Heemschut in actie Binnenstad Schoonhoven Parkeren in Zoelen „Het Broek" te Mierlo Sloop te Gendringen C en A te Leiden Café Bergambacht Industrie 's-Graveland „Wij zijn er blij mee dat u geen wijziging wilt brengen in het oude stratenplan en de bestaande schaal van de oude stad als uit gangspunt hebt genomen", aldus heeft Heemschut aan B en W van Schoonhoven geschreven na bestudering van het schets- model voor het structuurplan voor de binnenstad. Overigens is Heemschut er wel verbaasd over dat het hier gaat om een structuurplan maar niet om het ver plichte bestemmingsplan voor de oude stad als beschermd gezicht. Heemschut is het er, juist in het licht van het uitgangs punt, ook niet mee eens dat B en W de in de oude stad gevestigde industrieën per manent willen accepteren door zelfs gro tere terreinen toe te staan. Ter afscher ming van de industrie zouden de wonin gen aan de Schultersvluchi herbouwd en op andere kwetsbare punten bossages moeten worden aangelegd. Boerderij Ouddorp De sloop van de oude en karakteristieke boerderij in het waterwingebied De Klei- stee bij Ouddorp is voorlopig uitgesteld. Dit deelt de eigenaresse, de „Stichting De Drinkwaterleiding Goeree en Overflak- kee", mee als antwoord op een brief waarin Heemschut zijn verontrusting uit drukte over het plan totsloop. Dat plan be treft overigens alleen de in slechte staat verkerende woning en niet de boeren schuur. Er is inmiddels, mede uit geïnte resseerde organisaties, een kleine werk groep ingesteld die bekijkt welke bestem ming mogelijk aan de boerderij kan wor den gegeven. Daarbij wordt gedacht aan de mogelijkheid om er een ontmoetings centrum met heemtuin van te maken. De eigenaresse heeft wel als voorwaarde ge steld dat er het komende voorjaar duide lijkheid moet zijn. Na daarover eerst aan B en W te hebben geschreven heeft Heemschut nu een brief aan de raad van Zoelen gezonden over het maken van een grote parkeerplaats aan de Achterstraat. Het plan hiervoor omvat een verharde strook van 80 m lang. Die is primair bedoeld voorde bezoekers van het „Kasieelbos". Gezien echter de lengte en de construct ie van de parkeerruimte meent Heemschut dat het gevaar groot is dat zij 's avonds en in de weekends benut zal worden om er vrachtauto's te stallen. En dat moet, gelét op de karakteristiek van de Achterstraat, uitgesloten worden. Heemschut stelt dan ook voor voorlopig te volstaan met het aanleggen van een aan tal insteekhavens en die dan ingepast in de omgeving. „Om „Het Broek" de bescherming te ge ven op zodanige wijze dat inhoud wordt gegeven aan het begrip van beschermd dorpsgezicht zal het gebied, waarop dit be stemmingsplan betrekking heeft, groter dienen te zijn dan de 14 ha die nu aan de orde zijn". Aldus Heemschut in een com mentaar op het bestemmingsplan „Het Broek" te Mierlo (NB). Omdat juist nieuwbouw-ontwikkelingen door vorm geving en schaal een nadelig effect heb ben op een groot gebied, zal ditgebied ook ruim moeten worden genomen. Aan de an dere kant vindt Heemschut dat de perce len, die bestemd zijn voor mogelijke agra rische bebouwing, weer tè ruim zijn. Dit, met het oog op het feit dat grootschalige bio-industrie in het gebied niet acceptabel is. Bovendien wordt ervoor gepleit voor het bouwen in het gebied richtlijnen vast te stellen ten aanzien van dakhellingen, goothoogten, bouwmaterialen, kleuren en buitenreclames. Hoewel Heemschut er, met brieven aan B en W en de raad, de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de eigenaresse, alles aan gedaan heeft om afbraak van de oude havezathe „De Oevelgunne" te Gendrin gen te voorkomen is de sloop hiervan toch doorgegaan. Al eerder schreef Heemschut over de verwaarlozing van de havezathe „De Wesenthorst". Als die ook verdwijnt (en dat valt te vrezen) zal de hele rij van adellijke huizen langs de Oude IJssel in Gendringen, op één na, verloren zijn ge gaan. Wat nu „De Oevelgunne" betreft: dat was de pastorie van de RK Parochie van de H. Martinus. Het pand stond al vier jaar leeg. Aangezien het aartsbisdom (al dus schrijft het kerkbestuur van de paro chie aan Heemschut) geen toestemming verleende om geld aan het onderhoud van het pand te besteden, raakte dit zodanig in verval dat tot afbraak werd besloten. Heemschut heeft enerzijds wel begrip voorde financiële problemen van de paro chie, maar is anderzijds bepaald niet ge rust op de mentaliteit die in Gendringen heerst. De plannen van C en A om een nieuw wa renhuis te bouwen aan de Breestraat te L.ei„- den zijn op losse schroeven komen te staan nu het pand van de Raad van Ar beid, dat daarvoor gesloopt zou moeten worden, voorlopig op de monumenten lijst is geplaatst. Al in een eerder stadium heeft Heemschut zijn ernstige verontrus ting uitgesproken over de plannen van C en A. De bouw van de voorgestelde venster loze betonmassa zou het beeld van de Breestraat onherstelbaar beschadigen. Bo vendien is Heemschut het er niet mee eens dat het pand „Het Gulden Vlies" (een mo nument dat reeds in handen van C en A is) ten behoeve van de warenhuisbouw hele maal wordt uitgehold. Een woordvoerder van de gemeente heeft gezegd dat de plaat sing van het pand van RvA op de monu mentenlijst niet op verzoek van de ge meente is gebeurd. Inmiddels is Heem schut allerminst ongelukkig met de ont wikkeling. Brief van B en W van Bergambacht aan Heemschut: „Naar aanleiding van uw schrijven delen wij u mee dat wij met u van mening zijn, dat de in de plaats van het café 't Gentrum op te trekken nieuw bouw zal moeten passen in het geheel van de Raadhuisstraat en Hoofdstraat. De toe komstige eigenaar van dit pand zal erop worden gewezen,' dat het aanbeveling ver dient om bij het ontwerpen van de plan nen zoveel mogelijk rekening te houden met de terzake door u gedane suggesties. Zodra het betreffende bouwplan zal zijn ingediend, zullen wij u in de gelegenheid stellen ons omtrent een en ander van ad vies te dienen". „Wat de opzet van dit schetsontwerp be treft: uw streven de plaatselijke indu strieën door het creëren van één behoor lijk industrieterrein te concentreren, waar onder ook dié welke nu de leefbaarheid van uw plaats schaden, verdient alle lof". Dit staat in een brief van Heemschut aan B en W van 's-Graveland over het schetsontwerp Industrieterrein Slenkweg- gebied. Heemschut is het er echter niet mee eens dat tot dit industrieterrein ook het gebied tussen de 's-Gravelandse Vaan, het Noordersluisje, het PEN-verdeelsta- tion en de Stichtse Kade gaat behoren. Dit gebied grenst aan het geheel van sluis,

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 20