Nederland restaureert Het is niet onmogelijk, dal ons tijdschrift bij sommigen wel eens de indruk wekt, dat het er met de monumentenzorg in ons land maar beroerd voorstaat. Inderdaad zijn we vaak genoodzaakt kritiek uit te oe fenen op de gang van zaken, maar dat bete kent niet, dat we blind zijn voor hetgeen er wèl gebeurt en voor zover de plaats ruimte dit toelaat, besteden we daaraan ook aandacht. Het is helaas niet mogelijk aan elk object dat onder restauratie-han den wordt genomen, een artikel te wijden. Dat wil niet zeggen, dat we er geen belang stelling en waardering voor hebben. Inte gendeel. Om hiervan te doen blijken, heb ben we in de afgelopen weken een aantal berichten verzameld over restauratie-acti- viteilen in den lande. We weten: de opsom ming is geenszins volledig. Er gebeurt ge lukkig veel meer. De keuze is dan ook nogal willekeurig. Stadhuis te IJsselstein Zo vernamen we, dat in Delfshaven (Rot terdam) binnen afzienbare tijd een begin zal worden gemaakt met de derde en laat ste fase van de restauratie in dit oude stads deel. Op het programma staan dertien panden aan de Aelbrechtskolk en de Voor haven. De totale kosten van het herstel zijn geraamd op 6,7 miljoen. Het gaat om drie winkels, zes woningen, zes opslag ruimten en twee bedrijfspanden. Het is de bedoeling, dat deze worden omgebouwd tot twaalf woningen, waarvan acht met werkruimte voor kunstenaars en twee met winkel. Voor het dertiende pand zoekt men een beslemming als antiekbeurs of voor een horecabedrijf. De gemeenteraad van Bergen (NH) heeft onlangs een crediet van f80.000,- beschik baar gesteld voor een dringend herstel van de Philisteinsche Molen. Er is uitzicht op subsidie van CRM. Dat niet iedereen vol doende gevoel voor de noodzaak van mo numentenbescherming heeft, bewees één raadslid, die het herstel van de molen „weggegooid geld" noemde. „Een hoop geld voor iets waarvan maar een enkeling profiteert", zei dat raadslid, een opmer king die natuurlijk nergens op slaat. In Alkmaar zijn vergevorderde plannen tot restauratie van de percelen Oude gracht 239 en 241. De steigers zijn reeds ge zet. Beide panden dateren uit 1623, maar het is niet de bedoeling ze in de staat van oorsprong terug te brengen. Voor Oude gracht 239 zijn restauratietekeningen ge maakt naar een foto uit 1873. Het perceel 241 krijgt een laat 18eeeuwseroedenverde- ling. Dit huis bezit een trapgevel met na tuurstenen banden en op de trappen na tuurstenen „voluutstukken". In de boven- gevel zijn twee kanonslopen aangebracht en twee zeilschepen die in tegengestelde richting varen. In het midden bevindt zich een gevelsteen met een wapen, voor stellende een Friese adelaar. In Amersfoort zal de oude stadsherberg (plm. 1687) worden gerestaureerd. Eerder - in 1946 - is een beperkt herstel uitge voerd. Daarop gaat men nu voor de alge hele restauratie - ook inwendig - voort bouwen. In Groningen wordt gewerkt aan de ver dere restauratie van het Heilige Geestgast huis, met name van het kerkje; kosten ruim een half miljoen, waarvan het Rijk de helft voor zijn rekening wil nemen. Twee ongeveer vijfhonderdjaaroudepan den, het vorige jaar met steun van de ge meente Utrecht door de Stichting Het Ut rechts Monumentenfonds aangekochte panden: Jeruzalemstraat 8-10, zullen in etappes worden gerestaureerd. Het Rijk kan geen bedrag ineens beschikbaar stel len, zodat het gemeentebestuur zoekt naar een mogelijkheid tot voorfinanciering om de restauratie toch doorgang te doen vinden. Beide panden werden gebouwd als onderdeel van de Hyronymusschool, die in 1474 door de Broeders des Gemenen Levens werd gesticht. In het kader van de aanvullende werkgele genheid zullen vier historische panden in de Veerpoortstraat en de Kosterstraat in Doesburg worden gerestaureerd. In IJsselstein is een begin gemaakt met de restauratie van het uit 1560 daterende stad huis. De achterliggende panden Weide- straat 1-3, eveneens monument, worden in de restauratie betrokken. Na hetgereed- komert van de restauratie zal aan het oude stadhuis een representatieve bestemming worden gegeven. Gedacht wordt o.m. aan de inrichting van een oudheidskamer. In het interieur zal het een en ander worden gewijzigd, maar aan het exterieur zal niet veel worden veranderd. De voorgevel zal in Empirestijl worden gehouden, terwijl beide irap(zij)gevels in de oorspronke lijke renaissancestijl blijven. Nog een oud stadhuis(je) staat op de nomi natie te worden gerestaureerd, t.w. dat van Barsingerhorn (NH). Het monumentale gebouwtje dateert uit 1622 en is nog al leen in gebruik voor gemeenteraadsverga deringen en het sluiten van huwelijken. In Roermond wordt een gemeentelijke werkgroep ingesteld tot het inventarise ren van panden, die voor bescherming in aanmerking komen. Hierbij zullen stads gezichten mede worden betrokken. Doel: zo nodig tot restauratie te komen. „Er zijn niet alleen individuele panden fn de stad die bescherming nodig hebben en onder monumentenzorg staan, maar er zijn ook aanzichten van groepen panden, waar voor zo'n bescherming gewenst is", aldus burgemeester Custers, volgens wie er niet (meer) gewacht kan worden op het gereed komen van bestemmingsplannen voor de desbetreffende gebieden, „want dan kan het al te laat zijn". Twee historische panden in Borne zijn voor de sloop gespaard. Perceel Markt straat 3 zal door de tegenwoordige eige naar worden gerestaureerd. Het staat op de monumentenlijst. Ook het zgn. Span jaardshuis is voor de ondergang behoed door aankoop door de gemeente. In het kader van M'75 zal in Gorinchem Westwagenstraat 77 worden gerestau reerd, geen overbodige luxe want het staat er nu nogal armetierig bij. Het drie verdie pingen tellende pand heeft een typische trapgevel. Nagegaan wordt of bij de res-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 18