Zwols Cele-complex deels gerestaureerd ken. Op dit moment is het nog mogelijk dat één man het totale plan stagneert en frusteert. Een goedgekeurd bestemmings plan moet tegelijk onteigeningsplan zijn, en dat met een snelle procedure. Daarbij dient de gemeente het recht van voorkoop op basis van gebruikswaarde te krijgen. Dus een krot tegen krotwaarde, en niet meer". Het restaurerende Heusden trekt veel recreatief bezoek. Dat is zelfs een dui delijke stimulans om het totale herstel door te zetten. "Maar er moet", aldus de burgemeester, "in het beleid wel rekening worden gehouden met de schaal waarbin nen die recreatie zich afspeelt. Een kleine leefgemeenschap zoals die van Heusden mag niet door het toeristische aanbod wor den overspoeld". 1Molen in Amsterdam. Hier is de relatie monument-omgeving dan wel zoek. 2. Het Muiderslot: een van die monumen ten die zdveel recreanten trekt dat zij nauwelijks nog aan de beleving van het monument toekomen. 3. Heusden, voorbeeld van een totale res tauratie. Het uit de middeleeuwen daterende Cele complex, zo genoemd naar de school van Johannes Cele (een bron van educatie voor velen uit de Oostelijke Nederlanden en een deel van Duitsland), is gedeeltelijk gerestaureerd en heeft nu de functie van creatief-educatief centrum. Voor de inge bruikneming was minister Van Doorn (CRM) naar Zwolle gekomen. De bewinds man sprak bij die gelegenheid de hoop uit, dat de volgende restauratie-fasen spoe dig ter hand genomen zullen kunnen wor den. Burgemeester mr. J. Drijber had hierop in zijn toespraak al aangedrongen, wijzende op het belang van continuïteit in het res tauratiewerk. Voor de nu gereed gekomen eerste fase, krijgt de gemeente pas in 1975 het daarvoor toegezegde subsidie. Dat zal dan de gemeente in staat stellen met de vol gende fase van de restauratie te beginnen, hetgeen wel dringend gewenst is. De voorzitter van de werkgroep Cele-com plex, de heer W. J. Wolters, heeft er in zijn welkomstwoord tot de talrijke genodig den op gewezen, dat hier sprake is van een aanzet tot stadsvernieuwing. Hij noemde restauratie van belang, "omdat het be houd van historisch waardevolle bebou wing in een oud stadscentrum ons doet be seffen, dat wij burgers en overheid, een taak kunnen en moeten vervullen tussen leven en toekomst". Dat is bij de nieuwe bestemming van het Cele-complex ty- bij kwam hij tot de formulering van een aantal wensen zoals: "Behalve de finan ciële problemen is het ook een voortdu rende zorg om aan voldoende geschikte, oude materialen te komen. Daarom pleit ik opnieuw voor het inrichten van een ma terialenbank. Zo zou het ministerie van volkshuisvesting de saneringsbijdrage af hankelijk kunnen stellen van het leveren van de zo schaarse materialen. Het ge tuigt, dacht ik, niet van een wijs beleid als het rijk geld geeft voor afbraak om vervol gens nog eens te betalen voor de aankoop van de gesloopte materialen". Voor het weer laten functioneren van de oude binnensteden is er bovendien grote behoefte aan vakmanschap, maar helaas is het aantal in restauratiewerk ge schoolde bouwvakkers de laatste jaren van vier tot tweeduizend teruggelopen. Een ander punt, door burgemeester Schol ten aangesneden: "Als we de binnenste den willen redden en de overheid steekt daar veel geld in, dan zullen ook de wette lijke bepalingen gehanteerd moeten' kunnen worden om dit waar te ma- pisch het geval. De heer Wolters merkte verder nog op, dat bij deze restauratie we derom is aangetoond, dat monumenten zorg geen elitaire liefhebberij van weini gen is, maar een gemeenschapstaak ten nutte van ons allen. Links de situatie voor de restauratie Rechts het Cele-complex deels gerestau reerd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 17