Recreatie en monument "In de boeiende verscheidenheid aan cultuurlandschappen, die ons land rijk is, spelen de monumenten een belangrijke rol daar zij de eigen identiteit van elk cultuurlandschap afzonderlijk versterken", aldus ir. Pilon in zijn referaat over "Monumenten in het landschap". Dat is ove rigens niet de enige functie van de monumenten. Ir. Pilon: "Zij vor men, als schakels tussen verleden en heden, in het landschap boven dien een levendige illustratie van de geschiedenis van landbouw, water staat, militaire verdediging en infrastructuur. En tenslotte verhogen de monumenten de belevingswaarde van het cultuurlandschap, waarin zij vaak dienst doen als attractiepunt voor de recreant". Studiedag "Recreatie en monumentenbe scherming" - dat was op 28 novem ber van het oude jaar het thema van de jaarlijkse recreatie-studiedag van de ANWB. Die dag, georgani seerd in samenwerking met de Na tionale Contactcommissie Monu mentenbescherming NCM en het Nationaal Comité Monumenten jaar 1975, is een overweldigend suc ces geworden: nagenoeg duizend deelnemers, onder wie tal van jon geren, vulden de congreszaal van het Utrechtse Jaarbeurscomplex. Zij werden, ter inleiding op een zes tal voordrachten, toegesproken door Prins Claus die benadrukte dat monumentenbescherming zich niet mag beperken tot gevelrestau ratiealléén Wa t de overige redevoe ringen betreft heeft de redacüe van dit blad de volgende greep gedaan: de conclusies van ir. J.J. Pilon, hoofdingenieur van de Deltadienst van Rijkswaterstaat en leraar land- schapskunde aan de Rijks Hogere School voor Tuin- en Landschaps inrichting te Boskoop, een resumé van de rede van mr. J. Roelse, oud gedeputeerde van Noord-Holland voor de ruimtelijke ordening en vice-voorzitter (tevens leider van het college van Technische Advi seurs) van Heemschut en tenslotte een aantal praktijkervaringen en vooral ook wensen van burgemees ter G.M. Schol ten van Heusden. "Elk cultuurlandschap is", aldus ir. Pilon, "een ruimtelijke compositie van natuur- en cultuurelementen. Vanouds hebben deze elementen - meestal op grond van hun functie - een duidelijke, ei gen relatie met hun omgeving. Uiteraard geldt dit ook voor de monumenten. Deze verbondenheid tussen monumenten land schap maakt, dat het monument in feite niet los kan worden gezien van zijn directe omgeving. Aan de eigen sfeer van het mo nument in het landschap wordt echter in toenemende mate afbreuk gedaan. Hier wordi een es volgebouwd, daar wordt een terp afgegraven. Hier worden gebouwen en kunstwerken buiten schaal en maat aan de omgeving toegevoegd, daar is het de silhouetwerking van hoogbouw en in dustriecomplexen die inbreuk op het beeld maakt. In ons lage land is het land schap overigens meer dan alleen een groene ruimte. Het is ook de weerspiege ling van ons rijke verleden, waarvoor een toekomst nodig is", aldus ir. Pilon.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 15