van monumenten, het toerisme alleen maar ten goede zou komen. Traditie en winstbejag gingen hier hand in hand. Beieren, dat 40.000 monumenten telt, stelt jaarlijks tien miljoen mark beschikbaar en Baden-Württemberg, met bijna even veel monumenten; haalt elk jaar 18 mil joen mark uit het lotto-potje. Westduits- lands rijkste deelstaat, NoordrijnIand- Westfalen heeft voor 1974 bijna 20 mil joen beschikbaar gesteld. Geen wet In veel deelstaten bestaat er nog geen wet op de monumentenzorg en het gevolg daarvan is dat vaak objecten niet gerestau reerd kunnen worden, omdat de eigenaars aan hun rechten vasthouden. In de ont- werp-wel, die de deelstaat Hessen bij het parlement heeft ingediend wordt welis waar de mogelijkheid tot onteigening aan geduid, maar dat is wel het "laatste en uiterste middel" en zal in de praktijk "zel den voorkomen", aldus een begeleidende verklaring. Het eigendom is in de Bonds republiek een fetisj en daar kan men, ook in het algemeen belang, niet zo maar aan komen. Eén van de deelstaten, die wel al een wetgeving hebben op het terrein van de monumentenzorg, is Beieren. En hoe conservatief deze vrijstaat ook moge zijn, op het gebied van de "Denkmalpflege", zoals de Duitsers-hun monumentenzorg plegen te noemen, is deze wet een progres sief lichtpuntje. Wie als eigenaar niet, op 3 de gewenste wijze, voor monumenten zorgt (monumenten dan waarvan het in standhouden in het algemeen belang is en die geschiedkundige, artistieke, stede- bouwkundige, en wetenschappelijke bete kenis hebberr) kan met een boete tot één miljoen mark worden gestraft. Daar'over het algemeen het dreigen met boetes geen grote uitwerking heeft - een groot con cern kan gemakkelijk een miljoen opbren gen als haar uitbreidingsplannen niet ge stagneerd worden - is in de wet ook vastge legd dat degenen, die een monument ver nielen, kunnen worden verplicht de schade door restauratie weer te herstellen. Eigenaren van monumenten, die niet mee werken aan de restauratie van deze objec ten, kunnen daartoe worden gedwongen. In geval van nood kunnen deze objecten worden onteigend. Daar is een fonds, waar jaarlijks tien miljoen mark in wordt gestort, mede voor bedoeld. Kortom een stukje wetgeving, waarde an dere deelstaten niet aan kunnen tippen. Beieren werkt bovendien met het begrip "Ensembles". Dat zijn aaneengesloten groepen huizen of andere monumenten, die in stand moeten worden gehouden. De Maximilianslrasze in München is er een voorbeeld van. Men zou het een be schermd stadsgezicht" kunnen noemen. Maar vaak, te vaak, komen traditie en winstbejag met elkaar in botsing. In het kader van het Europese Monumen tenjaar probeert een Westduits nationaal 1. Rothenburg aan de Tauber:Stadsmuur met overkapping. 2. Bamberg: Gezicht op de vroegere. Be- nedictijner abdij en de Michaëlskerk. 3. Trier: Porta Nigra comité belangstelling voor de problema tiek te wekken bij de bevolking. Projecten Ook de Bondsrepubliek heeft een aantal zogenaamde Pilot-projects, modelsteden, die met speciale zorg omringd worden in 1975. Het zijn: West-Berlijn als voorbeeld van een grote stad uit de negentiende eeuw; Trier als voorbeeld van een grote mid deleeuwse stad; Rothenburg ob der Tauber als voor beeld van een toeristenslad; Alsfeld als voorbeeld voor een kleine middeleeuwse stad; en Xanten als voorbeeld voor een stadssa- nering in het kader van de herstructure ring van. een industrieel gebied.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 13