Een Duitse klaagzang - M '75 in andere landen M'75 rit* Het klinkt cynisch, maar een kern van waarheid kan men de profetische uit spraak, dat men Keulen en Hamburg in de toekomst alleen nog maar kan onder scheiden omdat de ene stad aan de Rijn en de andere aan de Elbe ligt, niet ontzeggen. Evenals de Nederlanders komen ook de be woners van de Bondsrepubliek steeds va ker tot de conclusie dat er ietsmis is met de sladssanering. De bombardementen van de Engelsen en Amerikanen hebben waar schijnlijk niet zoveel schade aangericht als de moderne stedebouw, algezien dan natuurlijk van het feit dat die bombarde menten mensenlevens kosten en de mo derne sledebouw iets minder wreed heeft toegeslagen ook al moet men het psycho- In dit nummer wordt begonnen met een serie artikelen over monu mentenzorg in enkele andere Euro pese landen, zulks in het kader van M '75. De redactie stelt zich verder voor in de eerstkomende nummers van ons tijdschrift een aantal artikelen te publiceren over Amsterdam als monumen tenstad. logisch effect van dorre steenwoestijnen niet onderschatten. In Westduitsland wordt de fase van wederopbouw na de tweede wereldoorlog "Restauration" ge noemd. Wie meent dat met de letterlijk vertaling van dat woord - "restauratie" dus - alle problemen uit de wereld zijn, de Westduitsers immers hebben hun land keurig "gerestaureerd", vergist zich. Want in het na-oorlogse Duitsland is ge bouwd op een niets en niemand ontziende wijze. Nu bijna dertig jaar na het eind van de tweede wereldoorlog kijkt men uit op de moderne ruïnes, die het slagveld van de bouwwoede, die overigens wel te verkla ren was, markeren. Dat wil niet zeggen dat er niet enorm veel bewaard is gebleven, maar de afgelopen decennia heeft men nauwelijks aandacht aan de cultuurmonumenten besleed. Daar komt nu verandering in en dat is niet in de laaisLe plaats te danken aan de plaat selijke actiecomité's, die ook in de Bonds republiek als paddestoelen uit de grond zijn gescholen. Slachtoffer Maar geld voor restauratie is er niet. Voor 1975 kan er zelfs niets extra's af, zo heeft de federale regering in Bonn laten weten. Er heerst een algemene bezuinigingswoede en daar wordt monumentenzorg een van de eerste slachtoffers van. Dat dal uitgere kend in het Europese Monumentenjaar gebeurt maakt duidelijk hoe weinig de Regensburg aan de Donau. Stenen brug en Dom. westduitse regering bereid is het pro bleem van de sladssanering aan te pak ken. De druk van buiten is kennelijk nog niet groot genoeg, hoewel actiecomité's, pers, radio en televisie veel aandachlaan de pro blemen besteden, en de westduitse bond van architecten voortdurend om maatrege len vraagt. Het negeren door de federale overheid van deze problemen, althans het weinig aandacht schenken aan de sane- ringsproblematiek- en de monumenten zorg, heeft echter ook positieve kanten. Zo hebben Lübeck, Bant berg en Regensburg, drie steden met prachtige oude centra, een werkgemeenschap opgericht. Eenheid maakt macht, en gezamenlijk is men een veel sterkere partner van de overheid. Nu kost de restauratie en sanering van deze drie binnensteden maar liefst drie miljard mark. Het verval van de oude cen tra is zeer tigoreus. Dat komt niet in de laatste plaats door de inwerking van de uitlaatgassen van auto's op de stenen. De oude huizen zijn vaak van zandsLenen ge-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 11