Boekbesprekingen In de ban van de dijk West-Frieslands Oud en Nieuw Rotterdams Jaarboekje 1974 De kathedraal onder redactie van J. E. van der Wielen EN VERDER B en W van Rotterdam delen mee, dat het oude Veerhuis aan de Ke- thelse Kade in Overschie - waar de vaargeul 'van de Schie verlegd en verbeterd moet worden - in ieder geval onaangetast blijft. GS van Zuid-Holland schrijven Heemschut dat zij verboden hebben om de oude haven van Spijkenisse te dempen. B en W van Scheemda delen mee dat zij het met Heemschut eens zijn dat de in hun gemeente gelegen zij arm van het Winschoterdiep niet gedempt wordt, maar open blijft voor eventuele watersport. B en W van Deventer berichten dat de kalkovens op het terrein van Klosters Bouwmaterialen Handel, die Heemschut alsnog op de monu mentenlijst had willen heDDen, al gesloopt zijn. De raad van Den Haag heeft be sloten de te bouwen tweede zee waterkering met gemaal in het Af voerkanaal niet te doen samenval len met de Duindorpbrug (zoals Heemschut had geopperd), maar aan te leggen ter hoogte van de Willem de Zwijgerlaan. Aan B en W van Alphen aan den Rijn is gevraagd in het te ontwer pen bestemmingsplan voor het op het nieuwe winkelcentrum aanslui tende gebied de nog resterende panden van een hofje uit het mid den van de vorige eeuw voor reno vatie in aanmerking te laten komen. Het ziet er naar uit, dat dit ook inderdaad gaat gebeuren. B en W van Leidschendam is ver zocht bij de ontwikkeling van een nieuw bestemmingsplan Huize Dor- repaal met park (eèn van de laatste buitenplaatsen aan de Vliet) te handhaven en een functie te geven. GS van Noord-Holland hebben niet ingestemd met de bezwaren, die Heemschut had ingebracht te gen ontgravingen langs het traject Muiden-Naarden van rijksweg 1 ten behoeve van de bouw van een wegrestaurant. B en W van Haarlem delen mee dat zij, om ongewenste ontwikkelin gen te voorkomen, voor het gebied rondom de Spaarnekerk een ont- werp-bestemmingsplan laten voor bereiden. Los van de besprekingen van en kele bijzondere boeken, die speciaal onze aandacht vragen, liggen er nog verscheidene publikaties op in troductie bij onze lezers te wach ten. Op zich is het verheugend, dat er zoveel op het gebied van (histo rische) monumentenzorg wordt ge publiceerd, maar het noopt ons wel tot kortheid; ook om de achterstand, die bij de besprekingen is ontstaan, in te lopen. Dit boek is uitgegeven ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van het genootschap „Oud West-Fries land". Het verscheen bij de Uitge vers Maatschappij West-Friesland, Hoorn, en werd geschreven door J. J. Schilstra. De uitgave werd me de mogelijk gemaakt door de pro vincie Noord-Holland met een bij drage uit het ,,Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk Fonds". Het boek, zeer royaal uitgevoerd met vele prenten, tekeningen en kaar ten, vertelt van de geschiedenis van de dijk, die heel West-Friesland omvat, van St. Maarten tot Enkhui zen en van Oudedijk tot Keinse. Ogenschijnlijk een droge materie schrijft de heer Schilstra in zijn voorwoord, maar deze bescheiden heid is zeker niet van toepassing op de tekst van dit boek, die zeer leesbaar is, niet het minst om de zeer vele historische details, ver deeld over vijftien hoofdstukken, die tezamen vertellen van „een epos van menselijk kunnen en falen". De 41e bundel van het historisch genootschap „Oud West-Friesland" is verschenen met een collectie bij dragen van zeer uiteenlopende aard. De nadruk ligt hierbij op de geschiedenis, zoals die over de Westfriese Munt en het openbaar railvervoer. Deze periodieke uitgave van het Historisch Genootschap Roteroda- mum biedt als steeds een grote verscheidenheid, waarbij we vooral de aandacht vestigen op de bijdra ge van C. Hoek over oudheidkundig bodemonderzoek in Rotterdam e.o. Dit is een merkwaardig boek, om dat het niet handelt over een be staande kathedraal, maar over een denkbeeldige, gesitueerd in een even denkbeeldige stad: Chutreaux geheten. De bedoeling van deze op zet wordt bij het lezen duidelijk. De Amerikaanse tekenaar-schrijver-ar chitect David Macaulay wilde een inzicht geven in de bouw van „een" kathedraal en daarom stond er niet een bepaalde kathedraal model voor zijn werk. Vandaar, dat men in dit boek geen enkele foto aantreft, doch slechts tekeningen, die aan stonds de kennis en de bekwaam heid van de vervaardiger verraden. Waarom een kathedraal werd ge bouwd, hoe en wie er allemaal aan werkten, Macaulay vertelt het om standig en tot in het kleinste detail. De zeer deskundige vertaling en be werking is van de heer H. Janse, hoofd van de afdeling onderzoek en documentatie van de Rijksdienst voor Monumentenzorg. Deze heeft zowel de tekst als de tekeningen voor de Nederlandse versie gerevi seerd. Hoewel een gedegen studie aan het schrijven van dit boek voor af is gegaan, ademt het werk toch niet een uitgesproken wetenschap pelijk karakter. Het zou te ver gaan als we zouden zeggen, dat het hier om een populair geschreven boek gaat. Maar wel is het zo, dat het toegankelijk is voor jeugdige lezers met belangstelling voor oude bouw kunst in het algemeen en die voor kerkbouw in het bijzonder. (Uitge ver: Ploegsma, Amsterdam; prijs 17,90).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 33