Heemschut in actie 166 Kom Bathmen „Bij geruchte hebben wij vernomen dat er een bungalowplan in voor bereiding zou zijn in het hart van Bathmen. Dit zou impliceren dat, indien daartoe de pastorie met gro te tuin wordt opgeofferd, het laatste restant van karakteristieke bebou wing sterk zou worden aangetast". Aldus Heemschut in een brief aan B en W en de raad van Bathmen. Die brief vervolgt: „Het hart van Bathmen immers bestaat duidelijk uit het gebied rondom de kerk, de pastorie en het gemeentehuis die van cultuurhistorische waarde zijn, waarbij vooral het groen van de pastorietuin van groot belang is voor „het gezicht" van de oude kom - zeker nu de bebouwing rond om dit centrum zo zeer is verdicht". Heemschut dringt daarom aan op de ontwikkeling van een bestem mingsplan voor de kom, waarbij de oude waarden gehandhaafd blijven en aan de pastorietuin een park functie wordt toegekend. Boerderij Westervoort De raad van Westervoort is bij de Kroon in beroep gegaan tegen het feit dat sinds dit jaar de in die gemeente gelegen boerderij Emme rik op de monumentenlijst is ge plaatst. Heemschut heeft er nu bij B en W en de raad voor gepleit om "deze zaak nog eens van alle kan ten te bekijken, vooral ook met het oog op M 75. Tenslotte gaat het hier om een boerderij uit de 16e of 17e eeuw, gelegen op een terp en ontstaan uit een havezathe. Heem schut wijst er bovendien op „dat men dikwijls naderhand een te over haast genomen beslissing tot sloop betreurt en zich vroeg of laat plot seling een oplossing voor een be stemming kan voordoen". Centrum Nijmegen Nijmegen heeft een nota opgesteld over zijn stadscentrum, als voorloper van een definitief structuurplan. Ook Heemschut heeft zijn inbreng gehad in de discussie over de nota, daar bij zijn waardering uitsprekend voor de genuanceerde wijze waarop in het algemeen de verschillende mo gelijkheden en aspecten van de binnenstadsfuncties zijn aangege ven. Voor de benedenstad geldt als uitgangspunt, dat dit gebied zoveel mogelijk zal worden gerehabiliteerd. Heemschut heeft echter grote'be zwaren tegen het scheppen van parkeergelegenheid daar, die niet voor bewoners is bestemd. Daar door zou teveel verkeer naar de benedenstad worden gezogen. Heemschut pleit ervoor het tref fen van parkeervoorzieningen el ders duidelijk in fasen te doen, met gelijkertijd verbetering van het openbaar vervoer. Wat de rehabilitatie betreft wordt het als wenselijk gezien om de bestaande „oudbouw" zoveel mogelijk te her stellen. Bij het opvullen van lege plekken zullen er zeker rondom de belangrijke monumenten huizen.met een aangepast dak en aangepaste materialen moeten komen. Binnenstad Schiedam „De Bond is bezorgd, gezien de omvang van uw slopingsactiviteiten in het récente verleden, of u wel voldoende doordrongen bent van het feit dat behoud van de „mense lijke" oude stad voor ons algemene welzijn van onmisbaar belang is". Dit is een passage uit een brief van Heemschut aan B en W van Schie dam. Deze stad heeft een bestem mingsplan voor het centrum vastge steld en met het oog op de uitvae- ring daarvan heeft Heemschut een aantal suggesties gedaan. Zo zou er vanaf heden niets meer in de oude stad gesloopt mogen worden. Er moet gewaakt worden tegen „brutale" schaalvergrotende activi teiten in welk verband Schiedam moet oppassen voor projectontwik kelaars. De bouw van een over dekte loopbrug over de Broersveld en van een bovengrondse parkeer garage wijst Heemschut af, omdat ze ontsierend werken. Café Bergambacht In Bergambacht staat café 't Cen trum op de nominatie om gesloopt te worden en plaats te maken voor nieuwbouw. Naar aanleiding hier van heeft Heemschut ter plaatse een onderzoek ingesteld. Weliswaar gaat het niet om een pand van bij zondere waarde (het staat ook niet op de monumentenlijst), maar aan de andere kant is het door zijn functie en vormgeving wel in be langrijke mate medebepalend voor het zeer aantrekkelijke dorpsbeeld aan de Raadhuisstraat. Dat beeld zou niet aangetast mogen worden. Nu is het overigens wel waarschijn lijk dat het café verdwijnt, omdat het én gebreken vertoont én niet langer te exploiteren is. Maar, zo stelt Heemschut in een brief aan B en W, als er dan toch .nieuwbouw komt pas die dan wel aan aan de omgeving en laat er geen bestem ming in toe die strijdig is met het dorpsbeeld (dus bijv. geen garage). Weg te Alkmaar Naar aanleiding van Heemschuts ongerustheid over de ontwikkelin gen rond de Zandersloot in de ge meente Alkmaar delen B en W van die stad mee dat voor de aanleg van het eerste gedeelte van de westelijke randweg alleen de hier voor noodzakelijke bomen zijn ge rooid. Als volgend jaar het werk aan de randweg wordt voortgezet zullen er opnieuw bomen moeten sneuvelen; Het college: „Aangezien ook door ons de grote waarde van de Zandersloot en omgeving wordt onderkend, is in overleg met Staats bosbeheer en de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten een beplantingsplan opgesteld dat naar onze mening borg staat voor een zo goed mogelijk herstel van de be planting in het gebied". Verdere aantasting van het landschap valt overigens niet te vrezen, nu de gronden ten zuiden van de randweg en gelegen in de gemeente Heiloo tot natuurterrein zijn bestemd. Plan Eindhoven Ter ondersteuning van de bezwaren van de Vereniging Werkgroep voor Natuurbehoud en Milieubeheer Eind hoven en Omgeving heeft Heem schut een brief naar de Kroon ge zonden over dé mogelijke bebou wingvan het gebied „Koudenhoven" in het dal van de Kleine Dommel. Eindhoven zou deze bebouwing wil len realiseren op grond van het uit breidingsplan in hoofdzaak „Kar- pendonk 1961". Heemschut acht dat onjuist, omdat sindsdien vele in zichten over het gebruik van ruimte (vooral ook met betrekking tot het behoud van natuurgebieden) zich hebben gewijzigd. Voor „Kouden hoven" is dan ook de enig juiste procedure dat een bestemmings plan wordt opgesteld waarin de nieuwe inzichten als uitgangspunt zijn opgenomen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 32