Op de lijst Belasting-faciliteiten Opnieuw zijn enige monumenten op de (voorlopige) beschermingslijst geplaatst. Dat is - zoals in het vo rige nummer nog kon worden ver meld - o.m. het geval met de rooms-kath. kerk Onze Lieve Vrouw, Koningin van den Heiligen Rozen krans en van den Heiligen Domini- cus te Haarlem - in de wandeling ook bekend als Spaarnekerk. Deze kerk is een driebeukige neogotische kruisbasiliek en werd in de jaren 1883-1885 gebouwd door E. J. Mar- gry. De plaatsing op de lijst is des te verheugender omdat er al kans op sloop bestond. Er zijn nu plan nen voor een nieuw gebruik van de kerk. Verder zijn in Nederlangbroek ne gentien boerderijen, vijf woonhui zen, een thee-koepel en de boer derij-herberg „De Steenen Brug" op de aanvullende monumentenlijst ge plaatst. Ook in Westerbork, Brun- tinge, Orvelte, Emmen en Wester voort kwamen boerderijen op de lijst. Het gaat hier om negen boer derijen uit de 17e tot en met de 19e eeuw. In Maastricht kwamen vier gebou wen uit de 19e eeuw, op de lijst; in Heemstede een koetshuis en een tuinmanswoning, in Den Burg een 18e eeuwse schuilkerk en in Vrees wijk en Oude Schild verdedigings werken. Er zijn voorts aanvullende ontwerplijsten verschenen waarop voorkomen een boerderij uit 1671 in Overasseit, de 18e eeuwse boer derij „De Breeacker" in Esch, de sluis „Noorderverlaat" in Dokkum en een 18e eeuws huisje tegen de middeleeuwse stadsmuur van Zut- phen. In Eenigenburg is een terp uit de middeleeuwen op de ontwerplijst van beschermde archeologische mo numenten geplaatst. Vermoed wordt, dat zich in de terp funderingen van een kasteel bevinden. Het zou hier om een in 1296 door de Westfriezen verwoeste dwangburcht van Floris V gaan. Ook een terp in Warmenhuizen is gedeeltelijk op de lijst gezet. 164 1. Aftrek wegens giften U kunt uw contributie en/of giften aan de Bond Heemschut in beginsel van uw (onzuiver) inkomen aftrekken. Echter de wet stelt hiervoor eisen: a. Het totale, bedrag van uw giften aan kerkelijke, liefdadige, culturele, wetenschappelijke en algemeen nut beogende instel lingen moet in ieder geval meer bedragen dan 1% van uw onzuiver inkomen en tevens een bedrag van 120,- te boven gaan. Indien zulks het geval is dan kunt u aftrekken dat gedeelte van het totale bedrag dat de genoemde 1% of ten minste 120,- te boven gaat. U kunt echter nooit meer dan 10% van uw onzuiver inkomen aftrekken. b. U moet de giften met schriftelijke bewijsstukken kunnen aan tonen, b.v. met kwitanties, postwi'sselstrookjes, giro-afschrijvin gen of banknota's. Eigen aantekeningen (omtrent b.v. collectes) worden niet ge accepteerd. 2. Aftrek wegens persoonlijke verplichtingen Indien u van plan bent meerdere jaren achtereen schenkingen aan de Bond Heemschut te doen, dan kunt u dit ook doen in de vorm van een periodieke uitkering. Dit is een uitkering gedurende een vastgesteld aantal jaren van een eveneens vastgesteld bedrag. Dit biedt het volgende voordeel: U kunt ieder jaar het volledige bedrag van uw jaarlijkse uitkering aftrekken als persoonlijke verplichting - dus niet als gift - zodat u nu niet gebonden bent aan de bovengenoemde grenzen gesteld aan de aftrek wegens giften. Met andere woorden het bedrag van uw giften staat hiervan geheel los. Ook hier stelt de fiscus echter eisen: a. Een dergelijke periodieke uitkering moet u doen vastleggen in een notariële akte. b. U moet zich ten minste voor drie opéénvolgende jaren (geen maximum) binden, met dien verstande dat de uitkering in ieder geval eindigt met uw overlijden. c. Indien de contante waarde van de periodieke uitkering meer bedraagt dan 5.000,-, dan zal schenkingsrecht verschuldigd zijn (zie ook hieronder). Voor het geval u van deze regels gebruik wenst te maken doet u er goed aan u van tevoren door uw notaris of belastingconsu lent te laten voorlichten. 3. Schenkingsrechten Over een schenking aan de Bond Heemschut van een bedrag kleiner dan 5.000,- zijn geen schenkingsrechten verschuldigd. U kunt over 2 jaar maximaal 5.000,- vrij van rechten aan de Bond Heemschut schenken. Zodra uw schenking of de contante (geschatte) waarde van.de periodieke uitkering groter is dan 5.000,-, is een belasting van 10% over het totale bedrag verschuldigd. 4. Legaten Indien u in uw testament de Bond Heemschut wilt bevoordelen kunt u dit doen door een legaat op te nemen in de volgende bewoordingen: „Ik legateer vrij van rechten en kosten aan de Bond Heemschut, gevestigd te Amsterdam, een bedrag groot uit te keren binnen maanden na mijn overlijden." Volgens de wet is een legaat aan een instelling zoals de Bond Heemschut tot een bedrag van 10.000,-, vrij van successierech ten. Indien u een bedrag groter dan f 10.000,- legateert, is er door de Bond over het gehele bedrag een belasting van 10% verschuldigd, tenzij u het legaat vrij van successierechten maakt. In dit geval komen de rechten ten laste van de nalatenschap.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 30