Gericht op waakzaamheid Buitenorganisatie Heemschut Correspondent De Bond Heemschut heeft ten doel, zo staat in de statuten, te waken voor de schoonheid van Nederland. Daarmee staat de Bond midden in de werkelijkheid, en zeker vandaag de dag is dat een realiteit die veel loswoelt. Met het oog hierop wees voorzitter dr. R. Hoegen er bij de viering van het zestigjarig bestaan met zoveel nadruk op, dat Heem schut zijn doelstelling van waken al leen maar kan nastreven als de waakzaamheid ook inderdaad hoog wordt opgevoerd. Tenslotte, men kan zich nóg zo inspannen, als men niet - en dan vooral tijdig - op de hoogte is van wat er overal in het land gebeurt, dan wordt het uiter mate moeilijk zo niet onmogelijk om (bedreigde) schoonheid te redden. Waakzaamheid is een absolute ver eiste. Het alarm moet vooral snel worden gegeven. Maar het moet ook worden opgevangen. Er zijn antennes nodig. Antennes in de vorm van een goed en door technische kennis ondersteund ap paraat dat in staat is direct te rea geren en tot actie over te gaan. De laatste tijd heeft Heemschut veel j gedaan om dat apparaat (de buiten organisatie van de „bewaking" van de schoonheid) uit te bouwen. Juist ook in verband met het Monumen tenjaar '75, waarin Heemschut zich sterk wil presenteren, leek het de redactie nuttig en zinvol u een beeld te geven van de organisatie zoals die bij de Bond werkt. De correspondent(e) heeft tot taak elke aantasting of bedreiging van de schoonheid en leefbaarheid in zijn of haar woonplaats dan wel omge- ving direct door te geven. Juist om dat de correspondent zijn omgeving kent en dus snel veranderingen (óók kleine) signaleert, is hij een uiter mate belangrijke informant. Hij is, zoals dat in andere sectoren wel wordt genoemd, een veldwerker. In die functie is bij Heemschuts oog en óor in de voorste linie. Zelfs een gerucht kan voor hem voldoende zijn om in beweging te komen. Stuit hij op een „geval", dan geeft hij dit in principe schriftelijk door aan de secretaris van de Provinciale Com missie (PC), met kopieën voor de technische adviseur (TA) en het bondsbureau zodat de organisatie op elk niveau is ingeseind. In ur gente gevallen geeft de correspon dent telefonisch alarm, waarbij het kan gebeuren dat direct ook al het bondsbureau wordt ingeschakeld. In nauw overleg met de correspondent komt het geval dan in behandeling. Momenteel werken er ca. 140 cor respondenten in den lande. Zij vor- Het Korenmetershuis te Amster dam, het hoofdkwartier van Heem schut. men de aanzet van een basis die nog een stuk verbreed kan èn moet worden. Ons land telt 864 gemeen ten (waaronder de grote steden), zodat er nog vele plaatsen open zijn. Heemschut doet daarom een dringend beroep op u actief mee te doen aan dit onmisbare werk. Daar toe kunt u zich opgeven bij de se cretaris van de PC in uw provincie. 159

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 25