Kastelen, burchten en sloten I Kastelen, burchten en sloten wor den niet meer gebouwd, zo vangt de heer A. A. C. Maaskant het „woord vooraf" aan voor het boek Kastelen, dat op zo charmante wijze in kasteel Duivenvoorde in Voorschoten ten doop is gehouden. Des te meer reden om er in het kader van het Monumentenjaar 1975 een boek aan te wijden. Nu schre ven we in een vorig nummer, dat men zo langzamerhand met boeken over kastelen wel een kleine biblio theek kan vullen. Waarom dan, zo zouden we ons met dit nieuwe boek voor ons kunnen afvragen, nog weer een omvangrijk boekwerk daaraan gewijd? Het antwoord geeft de heer H. J. L. Vonhoff, de voorzitter van de Stichting Nationale Contactcom missie Monumentenbescherming in zijn introductie: „Nog altijd beho ren kastelen tot de monumenten die het meest aanspreken". We worden er in deze moderne tijd overigens in jongensboeken en in tv-uitzendingen, heel vaak mee ge confronteerd en op deze wijze blij ven ze ook nog voor ons leven. Niettemin nogmaals de vraag: waar om nu dit boek over kastelen? Wel, de meeste boeken over dit onderwerp behandelen of een be paald aspect of kastelen in een be paald gebied of provincie. Dit kas- telenboek echter overziet het bezit aan kastelen, burchten, sloten, stins, states en borgen in ons gehele land. De betekenis daarvan is dui delijk. Kastelen zijn in ons land niet meer zo talrijk, ofschoon er, getuige dit boek, toch nog meer zijn, dan menigeen vermoedt. Ge lukkig maar, want de meeste kaste len hoe oud of „jong" ook, zijn in teressant uit een historisch oog punt, maar ook architectonisch, ter wijl ze tevens een licht werpen op de cultureel-maatschappelijke ont wikkeling in deze streken. Ze zijn in de ware zin van het woord een monument en wie kan daarover be ter schrijven dan de heer A. I. J. M. Schellart, de directeur van de Ne derlandse kastelenstichting. Hij doet doet dit in een bewonderenswaar dige beknoptheid, waardoor de lees baarheid overigens geen geweld wordt aangedaan. En ondanks die beknoptheid krijgt de lezer toch een duidelijk beeld van de oor sprong van het kasteel, van de be tekenis daarvan in de tijd, waarin het werd gesticht, en bovendien nog een flinke dosis details over bouw wijze en de manier, waarop de vroegere bewoners er leefden. Beknopt zijn ook de historische ge gevens achterin het boek, over de kastelen, die in dit boek zijn afge beeld. Misschien had dit deel iets gedetailleerder kunnen zijn. 156 Ons land heeft zo'n 5000 kastelen gekend; er zijn er nu nog ca. vijf honderd over. Alle reden om er bij dit betrekkelijk geringe aantal bij zonder zuinig op te zijn. Maar dat is niet gemakkelijk, want het be wonen van een kasteel is in onze moderne tijd financieel meestal geen eenvoudige zaak. Het is daar om gelukkig, dat menig kasteel, dat niet meer voor bewoning door een familie in aanmerking kan komen, nu een andere bestemming heeft gekregen, dikwijls nadat het is ge restaureerd. Zo blijven vele kaste len een levend monument. Zonder aan het geschreven deel van dit boek iets tekort te doen, is o.i. het belangrijkste werk toch ver richt door Ger Dekkers, die een jaar lang heeft rondgetrokken om de kastelen, enz. in dat jaargetijde, waarin ze het fraaiste tot hun recht komen, te fotograferen. Dekkers heeft dat met grote kennis,-maar bovenal met heel veel liefde, ook voor het detail, gedaan. Dit kaste- lenboek is dan ook vooral een foto boek. Voor het drukken is een bijzonder procédé gevolgd, nl. in twee tinten zwart, waardoor een opvallende diepte is bereikt. Sprekende voor beelden daarvan zijn de foto's van De Geldersche Toren (Spankeren) en Huis Marquette (Heemskerk). Het boek is uitgegeven in samen werking met de Stichting van het Comité Monumentenjaar 1975 en met een garantie van het Prins Bernhard Fonds. Drukkerij „de IJsel" te Deventer komt een woord van lof toe voo.r de technische uit voering. We wensen dit boek gaarne in veler handen. Wie het eenmaal bezit, zal het zeker vaak uit z'n boekenkast nemen, want het is een genot er in te lezen en te kijken. (Uitgave: Ankh-Hermes BV, Deventer; prijs 69,-). v. d. W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 22