Toenemende belangstelling door aan het bestaande beleid die accenten te geven, die in de lijn liggen van wat ons politiek voor ogen staat. Ten dele moet dat gebeuren door ons kritisch af te vragen wat nog houdbaar is of waar middelen kunnen worden vrij gemaakt om in de komende jaren het door ons gewilde beleid verder uit te bouwen. Naast hun cultuurhistorische waar de wordt aan onze monumenten een steeds grotere maatschappelijke waarde toegekend. Dit geldt in het bijzonder voor historisch waarde volle woonhuizen en woonhuiscom plexen. Het verloren gaan van mo numenten wordt in toenemende mate ervaren als een aantasting van het leefmilieu. Het beleid tot het behoud van deze objecten dient ingepast te worden in het door mijn ambtgenoot van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening gevoerde rehabilitatiebeleid van het bewoonbaar houden van de oude binnensteden. In het kader van het stadsvernieuwingsproces is een grote toeneming te verwachten van het aantal woonhuisrestaura ties. Dit brengt aanzienlijke finan ciële consequenties met zich mee. Daarom is met name een verbreding van de samenwerking in financieel opzicht tussen beide departemen ten noodzakelijk. Slechts dan zullen beide activiteiten zo goed mogelijk op elkaar afgestemd en verwezen lijkt kunnen worden. Om hiertoe te komen zijn inmiddels de nodige stappen gezet. Ook in het kader van het gezamenlijke aanwijzings- beleid van mijn ambtgenoot van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening en van mij inzake de be schermde stads- en dorpsgezichten vindt een steeds nauwere samen werking plaats. Vooral tegen de achtergrond van het door deze regering voorgestane stadsvernieuwingsbeleid, waarbin nen de monumentenzorg een be langrijke rol speelt zijn de voor de restauraties van monumenten be schikbare gelden met 23 min tot bijna 73 min opgetrokken. Voorts wordt met deze optrekking beoogd de kostenstijgingen in de restauratiesector, welke zeker de laatste jaren groter zijn dan in an dere, meer gemechaniseerde sec toren in de bouw, op te vangen. Verwacht mag worden dat daar door enerzijds het verloren gaan van belangrijke monumenten wordt voorkomen en dat anderzijds wordt voorkomen, dat door het uitstellen van reeds thans urgente monumen tenrestauraties deze werken na ver loop van tijd aanzienlijk duurder komen uit te vallen. Mede om grote kostenstijgingen op de langere termijn te vermijden wordt overwogen meer dan voor heen subsidies te geven voor on derhoud van monumenten. De sinds een paar jaar in enkele provincies operende Monumenten- wacht blijkt op het stuk van het on derhoud van monumenten in een grote behoefte te voorzien. Met een aanmoedigingssubsidie aan de Stichting Monumentenwacht Neder land heeft de overheid blijk gege ven van haar instemmende belang stelling. Het is verheugend, dat een toene mende belangstelling voor het be houd van ons monumentenbezit valt waar te nemen. Door de lagere Particulier initiatief; Stromarkt Amsterdam. overheden en particulieren, zowel in groepsverband als individueel, wor den vele initiatieven ontplooid èn verrassend grote offers gebracht om hiertoe bij te dragen. Mede om een meegroeien van de bemoeiingen van de rijksoverheid voor de bege leiding van deze activiteiten moge lijk te maken werd dit artikel ver hoogd. Met de tijdrovende registratie van monumenten uit de periode van na 1850 is inmiddels begonnen. Dat betekent overigens niet, dat tal van objecten van 1850 tot 1925 uit de geschiedenis van onze bouwkunst niet blootgesteld zouden zijn aan bedreigingen, die tot hun vernieti ging zouden kunnen leiden. Bezien wordt of het tempo, waarin de registratie van deze categorie bouwwerken plaatsvindt, kan wor den opgevoerd. Daarnaast moet worden gehoopt, dat het toenemen de bewustzijn van het belang van onze recente monumenten bijdraagt tot hun behoud. De uitgave van Geïllustreerde Be schrijvingen van de Nederlandse Monumenten van Geschiedenis en Kunst zal in 1975 worden voortgezet met de verschijning van twee delen, waarvan één het voormalige Burger weeshuis te Amsterdam, het huidige Amsterdams Historisch Museum, en het andere de Kathedraal van Kaalslag: wat doen we met .zo'n gat, zoals met de Palmgracht in de Amsterdamse Jordaan?

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 16