s mm< Oosterschelde Het Nederlandse Waddengebied Langs de oude Limburgse kerken Dollard Jaarboek Limburgs geschied en oudheidkundig genoot schap r'LSSKte iiSiÉ .u,i»i;i iaaaggitt^ ClTih<rcpm.?liM«n}MiV» Jkt-I Zo tekende Hette de Jong de Jordaan. Hier de panden Prinsengracht 8—6—4. inleiding schrijft, geen bepaalde teken opleiding heeft gehad, maar dit „gemis" gevoelt men niet bij de aanschouwing van de tekeningen, die nauwgezet, ge detailleerd, maar bovendien met grote liefde zijn gemaakt. Eenzelfde karakteris tiek kan gegeven worden van de uitvoe rige tekst, waarvoor Hette de Jong niet alleen al bestaande literatuur heeft ge raadpleegd, maar waarvoor hij ook lang durig in het Amsterdamse gemeente archief geschriften en documenten heeft bestudeerd. Het is nauwelijks denkbaar, dat hierbij en bij het maken van de teke ningen iets aan de aandacht van De Jong is ontsnapt. Wie de Jordaan echt wil leren kennen, historisch en architecto nisch, vindt in dit boek een prettige, leer zame en bovendien zeer leesbare gids. (Europese Bibliotheek, Zaltbommel; f27,50) Onder deze titel heeft de Stichting Zeeuws Coördinatieorgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieubescherming een van vele fraaie foto's voorzien boekje samengesteld, waarin uitvoerig de kwes tie van de afsluiting van de Oosterschelde wordt behandeld. Het boekje verscheen vóór de regering hierover een voorlopige beslissing nam. Dat is een beslissing, die nog mogelijkheden tegen een ernstige aantasting van het milieu openlaat. Daar om behoudt dit boekje zijn waarde. Te bestellen bij vorengenoemd orgaan te Middelburg door storting van f 12,50 op postgironr.: 29.82.942. Meer omvattend, dan het in deze rubriek besproken boekje over de Dollard, maar eenvoudiger van opzet is het als Aula boek 519 verschenen werkje van dr. D. Eisma en L. den Engelse. Uitvoerig wordt aandacht besteed aan de betekenis van het Waddengebied als natuurgebied en aan de bedreiging daarvan door men selijke exploitatie. Gepleit wordt voor de status van nationaal park, nationaal land schapspark en nationaal zeereservaat. Vermeden moet worden, dat de situatie in het Waddengebied bevroren wordt en dat een museumachtige toestand ont staat, aldus de auteurs. (Uitg.: Het Spec trum BV, Utrecht). Dit boekje vormt een onderdeel van een reeks, waarin al verschenen: Vroomheid in hout en steen, langs de oude Gronin ger kerken, de Friese kerken, de oude Zuidhollandse kerken, de Overijsselse kerken en de oude Gelderse kerken. In dit deel is een beschrijving opgenomen van de Limburgse kerken beneden Sit- tard. Het is opgezet als een (uitgebreide) gids, verdeeld over zes routes, die ge volgd kunnen worden aan de hand van in het boekje opgenomen kaartjes. In de tekst valt de nadruk op de architecto nische en kunsthistorische bijzonder heden van de kerkgebouwen. Auteur is drs. Charles Genders, die blijk geeft van een grote kennis van zaken en die boven dien een kostelijke collectie foto's bij eenbracht. Voor minder deskundigen is een verklaring van termen toegevoegd. Het boekje heeft zakformaat en is daarom temeer aantrekkelijk voor een ieder, die graag door Zuid-Limburg zwerft. (Bosch en Keuning N.V., Baarn; f9,50) Binnendijks- of buitendijkskanaal, dat is de kwestie. Of op dit moment al niet meer? Is de recente regeringsbeslissing om in tegenstelling tot een eerder ge nomen besluit toch over te gaan tot een buitendijks kanaal onherroepelijk? Het ziet er wel naar uit en dat betekent in de ogen van de werkgroep Dollard een heil loos plan voor het milieu van de Dollard, dat nu ernstig dreigt te worden aange tast. Er zijn bovendien financieel-econo- mische en sociaal-economische bezwaren tegen, terwijl er ook op waterstaatkundig gebied twijfels zijn. Het boek, dat de werkgroep Dollard heeft laten' verschij nen, somt al die bezwaren uitvoerig en naar onze indruk bijzonder deskundig op. Foto's, tekeningen en grafieken be vestigen de indruk, die de tekst op de lezer maakt. (Uitgave Werkgroep Dol lard; te bestellen bij de Landelijke Ver eniging tot Behoud van de Waddenzee; postgiro 17.26.195 onder vermelding: „toezending Dollard, portret van een landschap"; prijs f 12,50) In dit nieuwe 109e deel o.m. een belang wekkende studie van drs. A. J. J. Mek king over het „Eedsreliëf" in de Onze Lieve Vrouwe-kerk te Maastricht. 143

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 33