Boekbesprekingen En verder Kastelen in Oost-Gelderland De Molen van Someren De Jordaan Heemschut Restauratie Hulpfonds actie Woudrichem Bij de raad van Den Haag is ervoor ge pleit een extra waterkering in het Ver versingskanaal te laten samenvallen met de verkeersbrug ter plaatse, om aldus het stadslandschap zo heel mogelijk te houden. Bij B en W van Scheemda is erop aan gedrongen niet over te gaan tot demping van de zijarm van het Winschoterdiep. Bij Dijkgraaf en Hoogheemraden van de Krimpenerwaard is bezwaar gemaakt tegen de plannen tot verhoging en veer- zwaring van de dijk in Ammerstol. B en W van Delfzijl is gevraagd geen nieuwbouw toe te staan op de (gave) terp van Holwierde. Het college heeft daarop bericht dat die bouw wel door gaat maar rekening zal worden gehouden met de voorwaarden van CRM. Heemschut heeft B en W van Spijke- nisse laten weten dat het demping van de oude haven diep zal betreuren. Gevraagd is om, als de plannen dan toch doorgaan, in ieder geval het patroon van de haven herkenbaar te houden. B en W van Westdongeradeel delen mee dat als het aan de gemeente ligt, het Hiauresterdijkje (Heemschut, schreef daarover) als toeristisch fietspad blijft bestaan. B en W van Thorn delen mee er erg blij mee te zijn dat, mede na actie van Heem schut, deze plaats alsnog tot historische stadskern is verklaard zodat zij kan rekenen op extra baten (over 1973 nog f 175.000,— en over dit jaar f 400.000,-). B en W van Diepenheim is gevraagd nog niet over te gaan tot verruiming van het verkeerspunt Haaksbergerstraat- Goorseweg omdat het zinvol lijkt de zaak nog eens met andere ogen te bekij ken. GS van Noord-Brabant is verzocht geen ontheffing te verlenen voor de ontgron ding van 8.80 ha in de landschappelijk en natuurwetenschappelijk bijzonder waar devolle Koornwaardpolder bij Den Bosch. B en W van Alkmaar is gevraagd met zorg om te gaan met wat er nog over is van de Zandersloot waar ten behoeve van een nieuwe weg al bomen zijn gerooid en het landschap ook verder aan karakter heeft ingeboet. Bij de raad van Marken (beschermd dorpsgezicht) is bezwaar ingediend tegen de plannen voor de bouw van een visver- werkend bedrijf op de zuid-west punt van het eiland. De raad van Roermond, is gevraagd te streven naar aanvaardbare nieuwbouw op de hoek van het Munsterplei.n en de Sint Christoffelstraat. onder redactie van J. E. v. d. Wielen 142 Over de kastelen van Gelderland begint zich zo langzamerhand een kleine biblio theek te vormen. Het hier te bespreken boek over 28 kastelen is een waardevolle aanvulling voor allen, die geïnteresseerd zijn in het Nederlandse kastelenbezit. Waardevol om twee redenen. In de eerste plaats vanwege de met grote liefde en bekwaamheid vervaardigde tekeningen van de thans 71-jarige Willem Hofker, die niet alleen veel bekendheid geniet als portrettist, maar ook als topograaf. In deze hoedanigheid is Hofker bijna foto grafisch te werk gegaan, maar dan wel met artistieke inzet, waarbij de roman tische inslag van de man die de tekenstift hanteerde, duidelijk aan de dag treedt. Waardevol is het boek eveneens om de korte schetsen, geschreven door mevr. A. F. van Ebbenhorst Tengbergen-Lauril- lard, schetsen, die al evenzeer een sterk romantische sfeer ademen. De schrijfster heeft daarvoor veel historische research gepleegd en is daarbij op talrijke details gestoten, die zij op zeer plezierige wijze heeft verwoord. Mr. A. Staring van de Wildenborch, bekend kunsthistoricus, schreef het voorwoord, geheel gewijd aan de persoon van Hofker. E. J. van Ebben horst Tengbergen voegde een beschrij vende lijst van de behandelde kastelen aan het boek toe. Hoewel we hieruit meestal wel de bouwmeesters leren ken nen, ontbreekt hierbij naar onze mening een wat gedetailleerde beschrijving van de architectuur van de kastelen. Maar dit is dan ook het enige .bezwaar" van deze uitgave, die door De Walburg Pers te Zutphen met prijzenswaardige zorg is uitgevoerd. (Uitgeverij Nijgh en Van Ditmar, Den Haag; f 35,—) De standerdmolen op Sluis XI, welke het oudste type van dit maalwerktuig in Nederland vertegenwoordigt, is voor de zoveelste keer dringend aan restau ratie toe. De molen, die van omstreeks 1543 dateert, heeft een bewogen geschie denis achter de rug. De molen is thans eigendom van de gemeente Someren. Voor de restauratie is uiteraard geld nodig, dat deels door de overheid zal worden gefourneerd. Maar ook particu lieren zullen figuurlijk een steentje moeten bijdragen. Dat kan door een klein, maar zeer leesbaar boekje over deze standerdmolen te kopen, welk boekje is geschreven door de historicus A. F. N. van Asten. Burgemeester H. A. J. Roels schreef er een voorwoord voor. De kosten bedragen f 7,50. Het boekje is te bestellen door storting van dit bedrag op rekeningnummer 14.80.16.030 van de Rabobank, Someren (postgironum mer van de bank: 10.78.915); vermel den: „schenking molen Someren". De opbrengst van het boekje komt geheel ten goede aan de restauratie van de molen. Alweer een boek over de Jordaan, dat boeiende stadsdeel van Amsterdam. De ondertitel luidt:. Kloppend hart van Mokum, op zich een juiste karakterise ring, al hebben we enig bezwaar tegen het gebruik van het woord Mokum, dat weliswaar folkloristisch volkomen ver antwoord is, maar dat we toch liever niet gebruikt hadden gezien. Amsterdam zou beter op zijn plaats zijn geweest. Maar dit is dan ook de enige kritische noot, die we bij de verschijning van dit 160 blz. tellende boek zouden willen plaat sen. De tekst én de tekeningen zijn van Hette de Jong, die, naar Ton Koot in de In nr. 6 december 1973 blz. 146 en in nr. 2 april 1974 blz. 28 werden de 126 namen bekend ge maakt, die in het bezit zijn gesteld van een Woudrichem-map. Notaris mr. P. M. van der Laan heeft thans nog één gelukkige aangewezen, die inmiddels de Woudrichem-map heeft ontvangen. Met het uitreiken van deze 127e map aan mr. W. Hoek stra te Joure is deze actie thans afge sloten. In totaal werd een bedrag ontvangen van f 32.346,52.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 32