Wegen Zuiderwoude Uitbreiding Houten Hollandsche Rading C A Leiden Lindenholt Nijmegen De Spaarnekerk in Haarlem. Moet zij plaats maken voor een groot kantoren complex? hebben. Integendeel, economische en financiële belangen spelen hier zeer dui delijk de hoofdrol, met alle gevolgen van dien." Aldus schrijft Heemschut in een brief aan B en W van Haarlem. De schrik is Heemschut dan ook om het hart gesla gen toen plannen van een projectontwik kelaar in de openbaarheid kwamen om de Spaarnekerk met haar naaste omgeving te slopen ten behoeve van een monstrueus kantorencomplex. Een com plex dat vloekt met het karakter van de binnenstad. IMog altijd is het zo dat de Spaarne-oevers vele fraaie stadsgezichten opleveren. Helaas zijn er in Haarlem ook ernstige fouten gemaakt zoals het oude gebouw van V D. B en W is nu ge vraagd niet nog eëns in zo'n kapitale fout te trappen en zich niet het initiatief voor een binnenstedelijke ontwikkeling uit handen te laten nemen. Inmiddels is de Spaarnekerk op de monumentenlijst ge plaatst. GS van Noord-Holland hebben, mede na actie van Heemschut, besloten dat de weg aan het Dijkseinde te Zuiderwoude weliswaar verbreed mag worden tot 3,5 meter doch niet mag worden doorgetrok ken tot de IJsselmeerdijk. Dit, in tegen stelling tot wat de gemeente van Broek in Waterland van plan was. Doorgaand autoverkeer krijgt hier nu geen kans. Ook op een ander punt is Heemschut in het gelijk gesteld. De gemeente heeft ter ont lasting van de Dorpsstraat een omlei- dingsweg gepland en wilde daaraan (op de resterende gronden tussen weg en dorp) woningen bouwen. De nieuwbouw zou evenwel wezensvreemd zijn aan de nog harmonieuze bebouwing van het dorp. GS hebben nu bepaald, dat er inderdaad aan de weg niet gebouwd mag worden. Nadat de raad Heemschuts bezwaren afwimpelde, is nu bij GS van Utrecht ernstig bezwaar aangetekend tegen het globaal bestemmingsplan voor Houten. Dat plan gaat ervan uit dat Houten móet uitgroeien tot 25.000 inwoners en dat mag, wat de gemeente betreft, nog wel veel meer worden ook. De noodzaak daartoe zou liggen in het feit dat Houten moet meehelpen om de overflow uit de- stad Utrecht op te vangen. Merkwaardig is echter dat Utrecht zelf Houten daarin geen rol ziet spelen. Heemschut heeft dan ook z'n twijfels en is er vooral tegen dat met een forse uitbouw een grove aan slag wordt gepleegd op het karakteris tieke gebied van de Kromme Rijn. De raad van Maartensdijk heeft voor Hol landsche Rading een bestemmingsplan vastgesteld dat een forse uitbreiding van die plaats inhoudt. Heemschut is het daarmee helemaal niet eens, kreeg deels gelijk (320 woningen zijn geschrapt) en heeft hu voor het overige bezwaar inge diend bij GS van Utrecht. Heemschut gaat er, tegen de achtergrond van de jongste bevolkingsprognoses, van uit dat er nu zeker niet moet worden gebouwd in de kwetsbaarste gebieden zoals Hol landsche Rading. Na de oorlog is er in dit dorp praktisch niet gebouwd en Heem schut ziet de plotselinge noodzaak van een fikse uitbreiding dan ook niet in. Ja, er zou dan gebouwd worden voor Maar tensdijk of Hilversum. Maar wat zegt nu een honderdtal huizen voor Hilversum? Intussen betekent die woningbouw wel een extra aantasting van het landschaps- schoon in Hollandsche Rading. Trouwens, in de Huizer Meent is men al druk bezig met het bouwrijp maken van gronden voor grote aantallen huizen voor Het Gooi, zodat plaatsen als Hollandsche Rading en ook Eemnes er verder buiten kunnen blijven. Als dank voor de actie, die Heemschut in dezen heeft onder nomen, heeft een lid een gift gezonden. Hollandsche Rading. Nu nog rustiek, maar een forse uitbreiding is gepland. t-T- fWS Het concern C A wil aan de Breestraat te Leiden een warenhuis bouwen. Heem schut is daar zeer bezorgd over en heeft dat in een brief aan B en W duidelijk laten blijken. Die bezorgdheid geldt met name het monument „Het Gulden Vlies" (met tuin en koetshuis) en het daar tegenover liggende stadhuis. Een nieuw warenhuis, in de vorm van een betonnen, grofschalige en vensterloze bouwmassa, zou het karakter van de Breestraat en de Ketelboetersteeg ernstig aantasten terwijl het oude herenhuis ,,Het Gulden Vlies" en zijn entourage zouden worden ont luisterd en uitgehold. Heemschut vraagt B en W om, als het niet anders kan, de nieuwbouw te beperken tot de panden Breestraat 127 en 129 en er dan op toe te zien dat het aangepaste nieuwbouw wordt. Naar aanleiding van Heemschuts brief delen B en W mede dat de bouw niet doorgaat. C A is inderdaad ge vraagd zijn plannen aan te passen. De Breestraat in Leiden met rechts het punt waar een warenhuis is gedacht. Heemschut heeft z'n instemming betuigd met het belangrijkste uitgangspunt van het Nijmeegse bestemmingsplan „Lin denholt", namelijk om via compacte woningbouw relatief veel ruimte open te houden en zoveel mogelijk groen te bewaren in dit landschappelijk erg aan trekkelijke gebied. Daartoe ook zullen de bestaande wegen in hoofdlijnen worden gevolgd. Heemschut pleit ervoor even eens de waardevolle bebouwing langs die wegen te behouden en in de nieuwe wijk te integreren (op één onderdeel wil Nijmegen dit ook wel). Gevraagd wordt zodanig te bouwen, dat de karakteristie ke bebouwing waaronder historische hofsteden voorlopig buiten schot blijft zodat later nog eens kan worden getoetst of het (mede in het licht van de veel lage re bevolkingsprognoses) nog wel nodig is haar terwille van nieuwbouw te slopen. 141

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 31