Heemschut in actie Plannen Goes Binnenstad Dordrecht Maasbrug Megen Terpdorp Wirdum Garage Haarlem Kalkovens Deventer Spaarne Haarlem 140 Goes heeft plannen voor met zijn oude binnenstad. Positieve plannen. Zo wil het er de woonfunctie stimuleren, mede door het in het leven roepen van een gemeentelijke dienst voor stadsherstel en een Stichting Stadsherstel. Er is echter ook een stukje dreiging. Die betreft het historisch waardevolle gebouw van de Keuringsdienst van Waren dat een cen trum voor culturele iristellingen gaat worden. In de omgeving van dit gebouw, in de L. P. v. d. Sieghelstraat 4, zijn namelijk drie uitbreidingen van bedrijfs gebouwen gepland en Heemschut heeft B en W van Goes laten weten dat die voor het bewuste pand met z'n fraaie, oude bomen een bedreiging kunnen vormen. Vraag: Wil Goes er vooral op toezien dat gebouw en entourage behouden blijven? Naar aanleiding van Heemschuts onge rustheid, uitgedrukt in de vorige afleve ring van deze rubriek, berichten B en W van Dordrecht dat het nog helemaal niet zeker is dat er aan de Kolfstraat-Vëst een grote parkeergarage komt. Dat plan wordt nog van allerlei kanten bekeken. Dit najaar zou dan een beslissing ver wacht kunnen worden. Het college deelt bovendien mee dat de huishoudschool aan het Steegoversloot weliswaar uitge breid moet worden, maar dat dit niet ten koste zal gaan van de gave gevelwand ter plaatse. Tenslotte: Ook Dordrecht is bezig met een herwaardering van z'n oude binnenstad, mede aan de hand van een Doelstellingennota Dordtse Binnen stad. Volgens gemeentelijk plan zou er bij Megen een nieuwe brug over de Maas moeten komen, en de gemeente Megen heeft daar alvast op ingehaakt met een ontwerp bestemmingsplan. Heemschut heeft daartegen bezwaar gemaakt, omdat een brug met hoge, toeleidende wegen onherstelbare schade zou toebrengen aan het gezicht op het historische stadje. Er is echter méér. De nieuwe brug zou onderdeel moeten worden van een ,,drie- bruggen-tracé" van Oss naar Utrecht. Dat tracé is ook al weer zeer aanvechtbaar, omdat het bijzonder waardevolle gedeel ten van het rivierengebied zou doorkrui sen. Als toegangspoort" tot Oss alleen zou de brug al evenzeer een aanslag op het milieu inhouden, daar deze dan de ontsluiting van het nu nog rustige gedeel te van het Land van Maas en Waal zou inhouden. Mede naar aanleiding van Heemschuts bezwaren heeft de raad het ontwerp bestemmingsplan nu ingetrok ken. Heemschut heeft aan de raad van Lop- persum het aanbod gedaan om gezamen lijk om de tafel te gaan zitten en te praten over de bedreiging van het gezicht van het terpdorp Wirdum. Een nog altijd gaaf gezicht dat echter onaanvaardbaar zou verarmen als in de Kerkstraat twee boerderijtjes zouden worden gesloopt om aldus plaats te maken voor moderne woningbouw. Heemschut ziet bepaald wel andere mogelijkheden voor die boer derijtjes. daarop komt evenwel de laatste tijd snel verandering, ook bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Het zou, in deze tijd van herwaardering, dan ook erg jammer zijn als beide ovens alsnog zou den sneuvelen. Heemschut heeft zich daarom tot de eigenaar en B en W ge wend, met aan het college het verzoek om te trachten de ovens weer op de lijst te krijgen. In Haarlem lag een plan op tafel om onder de Grote Markt eeri parkeergarage te bouwen. In zijn oude samenstelling zou de raad daarover nog een beslissing moeten nemen. Heemschut is daar met een telegram bovenop gesprongen, omdat een grote parkeergarage stede bouwkundig en verkeerstechnisch niet past in een historische stedskern. De bouw van de garage (onder meer langs de voet van de Sint Bavo) zou bovendien risico's inhouden voor de fundering van Boerderijtje in het Groningse Wirdum dat met stoop wordt bedreigd. Op het terrein van Klosters Bouwmate rialen Handel te Deventer staan nog twee oude kalkovens die echter in verband met nieuwbouw zouden moeten ver dwijnen. In 1971 zijn de ovens (helaas) van de monumentenlijst afgevoerd. Er werd toen minder belang gehecht aan het behoud van specifieke voorbeelden van de industriële ontwikkeling. In de visie de oude bebouwing rondom het plein. Resultaat: het plan is teruggenomen' en met 19 'tegen 18 stemmen is door de raad besloten de mogelijkheden voor een parkeergarage in de Smedestraat (zoals door Heemschut voorgesteld) te onder zoeken. ,,De ervaringen hebben ook ons geleerd dat projectontwikkelingsmaatschappijen bepaald niet de bevordering van het stadsschoon in de eerste plaats voor ogen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 30