3 dat ook het .gezicht" van de Knorren- burgerstraat, de belangrijkste steeg van Hattem, vernield was. De winter '12-12 ging vrij rustig voorbij. Hoogtepunt voor het anti-museale beleid van het gemeentebestuur was ongetwij feld de opening door Hattems nieuwe burgemeester van het grondig verminkte pand Kerkstraat 23, tot dan toe een van de weinige gave huizen uit het midden van de 18e eeuw. In het voorjaar van 1973 dacht de gemeente er echter goed tegenaan te kunnen gaan. De schaal van de zeer karakteristieke IMoordwal werd verknoeid door het storten van zand langs een gedeelte van het talud. Offi cieel heette het „een bestemming van tijdelijke aard", in werkelijkheid was het de voorbereiding van de door de Dienst Gemeentewerken ter plaatse geprojec teerde 8 parkeerplaatsen. Verder kwam men op het idee om aan het grote, vermoedelijk 17e-eeuwse pand Kerkhofstraat 4, een niet beschermd monument waarvan de bouwgeschiedenis nog tamelijk raadselachtig is, een ambu lancegarage vast te bouwen. Via deze ogenschijnlijk vrij onschuldige ingreep kon een oud Hattems ideaal, een weg dwars door het zuidelijke gedeelte.van de binnenstad, uitkomend op de weg Zwolle-Apeldoorn pal naast het grote restant van de vestingmuur, veel overtui gender gerealiseerd worden. Ook de sloop van de panden Kerkstraat 4, 6, 8 en Gasthuissteeg 5, gevolgd door nieuw bouw, werd voorbereid. Tijdelijke stilte „Wat stelt zo'n bescherming nou eigen lijk voor? begon ik me af te vragen. Omdat op grond van art. 50 van de Woningwet B en W een bouwvergunning voor een werk binnen een beschermd stadsgezicht pas mogen afgeven na ont vangst van een verklaring van geen be zwaar van in eerste instantie CRM en in tweede instantie VRO, nam ik contact op met de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg. Zou deze dienst tegen al dat geram in Hattem geen bezwaar hebben? Mogelijk heeft mijn doorvragen binnen de Rijksdienst een competentiegeschil tussen 'n paar betrokken ambtenaren veroorzaakt. Een feit is dat ten minste één vergunning werd ingetrokken en dat er een vreemde stilte over de voorbereide en half in ontwikkeling zijnde projecten in Hattem daalde. Begin mei vond er een gesprek plaats tussen de stedebouwkun- dige van de Rijksdienst en de vertegen woordigers van het gemeentebestuur en de Dienst Gemeentewerken Hattem. De activiteiten kwamen weer op gang. De bouw van de genoemde bejaardenwonin gen was al in een te vergevorderd sta dium om nog te kunnen worden terug gedraaid. De zandhoop aan de Noordwal verdween. De ambulance kreeg een minder riskant plekje toebedeeld. „Niet gek", zal men zeggen. Maar nadat de plannen van de architect dan eindelijk een echte verklaring van geen bezwaar hadden gekregen werden in sep tember 1973 de panden Kerkstraat 4, 6 en 8 en Gasthuissteeg 5 tot en met de middeleeuwse kelders en funderingen gesloopt. Vooral de afbraak van Kerk straat 6, waarvan mijn kwalificatie „nagenoeg gaaf 16e eeuws woonhuis" pas tijdens de sloop, en niet door een voorafgaand onderzoek door de Rijks dienst of de Dienst Gemeentewerken bevestigd werd, was uit oogpunt van monumentenzorg een strop. Kerkstraat 19-21 De eerder genoemde termijn van twee jaar liep overigens rustig naar z'n einde. Totdat er tijdens de laatste bouwvak vakantie berichten begonnen te circu leren over de sloop van de percelen Kerk straat 19 en 21, gelegen schuin tegenover de nieuwbouw. Vele Hattemmersbetitelen die panden als „Het Mannenklooster". Een onderzoek naar een mogelijke vroegere religieuze bestemming leverde echter niets op. Ex-klooster of niet: op 5 augustus j.l. begon de afbraak, op 24 augustus res teerde alleen de voorkelder van wat ver moedelijk meer dan 400 jaar een z.g. complexhuis was geweest. Kerkstraat 19-21 was een L-vormig pand, met in de binnenhoek een achtkantige traptoren van kelder tot zolder. Het be stond uit vier oude bouwdelen. De achterbouw van nr. 19 was vermoedelijk het oudst (eerste helft 15e eeuw? Daarna lijkt nr. 21 gebouwd te zijn (tweede helft 15e eeuw? De voor- en tussenbouw van nr. 19 en de traptoren zouden weieens kort na de derde stads brand (1507) gebouwd kunnen zijn. In de tussenbouw van nr. 19 werd in 1967 bij graafwerkzaamheden een zandstenen fries (van een 16e-eeuwse schouw? gevonden met 3 medaillons, omlijst door gestileerde dierfiguren. Ook vond men een gedeelte van een zandstenen stich- 3. In 1935 kiekte een amateurfotograaf de Kerkstraat. De witte zijgevel links is no. 19. No. 21 is niet zichtbaar. Vervol gens komen de no's 23 en 25. 4. Dit had er van de panden Kerkstraat 19 en 21 gemaakt kunnen worden. D. Spoel tekende deze reconstructie aan de hand van alle gegevens die in september van dit jaar bekend waren.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 28