Hattem: Stadsgezicht onvoldoende beschermd Bij besluit van 4 juli 1972 is door de toenmalige staatssecretarissen van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening de binnenstad van Hattem aan gewezen als beschermd stadsgezicht. Op voorstel van burgemeester en wethouders nam de gemeenteraad van Hattem op 28 augustus 1972 deze aanwijzing voor ken nisgeving aan. Dit betekent dat de raad zich verplichtte om binnen uiterlijk twee jaar een bestemmingsplan ter bescher ming van het stadsgezicht vast te stellen. Het startschot voor de behendigheids wedstrijden tekenen, praten en slopen was gegeven. Ir. R. Maier van een stedebouwkundig adviesbureau in Arnhem ontwierp een ontwikkelingsplan voor de binnenstad. Daarover gingen het gemeentebestuur, de Dienst Gemeentewerken, een werkgroep en een begeleidingscommissie uit de bur gerij (waarvan de leden merkwaardiger wijs door B en W gekozen werden) zich beraden. Begin september 1974 hadden B en W het resultaat van al dat gepieker over het ontwikkelingsplan nog steeds niet in de vorm van een ontwerp-bestem- mingsplan aan de raad ter vaststelling aangeboden. Op zich is dat niets bijzon ders. Wanneer een gemeentebestuur na het verstrijken van de termijn van twee jaar geen bestemmingsplan heeft gepro duceerd en Gedeputeerde Staten formeel de verplichting tot het maken van zo'n plan overnemen, kan het nog jaren duren voor een bestemmingsplan eindelijk rechtskracht krijgt. Geen museum Mag het praat- en denkwerk het gemeen tebestuur van Hattem niet zo vlug af gaan, daadwerkelijk staat het zijn man netje. De belofte van een der wethouders aan de raad („Hattem zal geen museum worden") werd op een verbazingwek kend snelle manier gestand gedaan. Eind 1972 ging een rond 1900 gebouwd hofje met 9 bejaardenwoningen in de Knorren- burgerstraat tegen de grond. De wonin gen van dit complex waren klein en in tamelijk slechte staat maar hadden zeer effectief gerenoveerd kunnen worden. In verbouwde vorm hadden zij plaats kun nen bieden aan 8 a 10 personen. De ommuurde, opmerkelijk stille collectieve tuin zou deze mensen gescheiden hebben gehouden van de drukke Bevrijdingsweg (Zwolle-Apeldoorn) die langs de Noord kant van het perceel loopt. Naar een ontwerp van een architect werden er echter aan de Bevrijdingsweg twee woon lagen met in totaal 7 kleine bejaarden woningen opgetrokken. Hierdoor werd de hoogterelatie met de nabijgelegen Dijkpoort totaal verstoord. Het „ge zicht" van Hattem, gezien vanuit het Noordoosten, was kapot. Nog erger was 1. In 1910 stonden de panden Kerkstraat 19 en 21 er aldus voor. 2. Zo zag de schilder G. J. Scheurleer omstreeks 1850 de nu gesloopte panden in de Kerkstraat 19 en 21. 137

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 27