Op de lijst Stadsherstel Amsterdam Op de ontwerplijst van beschermde archeologische monumenten is een aan tal terreinen geplaatst in verband met hun belang voor de metenschap. Het gaat hier om een gebied in Zoeterwoüde, waarin overblijfselen zijn gevonden van het uit de late middeleeuwen daterende Huis Zwieten, dat tot 1805 heeft be staan. In de gemeente Leiderdorp werd bij het riviertje de Does in de dertiende eeuw een rond waterkasteel gebouwd, waarvan de resten in 1952 en 1953 archeologisch werden onderzocht. Deze overblijfselen zijn na dat onderzoek toegedekt en de Rijkscommissie voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek acht het van belang, dat het terrein voor toekomstig onder zoek wettelijk wordt beschermd. In Koudekerk aan de Rijn zijn sporen gevonden van begraving uit de vroege middeleeuwen. Ook dit terrein is op de lijst geplaatst, evenals een terrein in de gemeente Borne. Dit gebied werd in de eerste middeleeuwen permanent be woond en hiervan is de Hondsborg waar schijnlijk het oudste en belangrijkste. In Rosmalen wordt een terrein beschermd waarin zich overblijfselen bevinden van het voormalige nonnenklooster ,,de Annenborch", gesticht in 1505. Het feit, dat dit klooster slechts tachtig jaar heeft bestaan, maakt het in archeo logisch opzicht bijzonder interessant. Voorts is de ontwerplijst van beschermde monumenten aangevuld met vier land arbeiderswoningen uit de negentiende eeuw in Aalst en Putten en een uit 1836 daterend herenhuis in Wormerveer. In Liempde kwamen drie boerderijen uit de zeventiende en achttiende eeuw op de lijst en in Woubrugge eveneens een'boer- derij uit dezelfde tijd. Dit gebeurde ook in Andelst, waar een boerderij uit het midden van de negentiende eeuw be schermd werd. Beschermd werden voorts het Kater veerhuis" en de Katerveerse sluizen bij de uitmonding van de Willemsvaart in de IJssel te Spoolde, die uit de negentiende eeuw dateren. Op de aanvullende monumentenlijst kwamen een negentiende-eeuwse boerde rij in Hoofddorp en de uit de zeventien de eeuw daterende boerderij ,,de Olie molen" in Tilburg; voorts in Oirschot drie huisjes onder een doorlopend zadel dak en een huis uit de negentiende eeuw in Druten. In Costhem kwam de gereformeerde kerk op de lijst vanwege het uit plm. 1840 daterende orgel in neo-barokke kast en in Kockengen de rooms-katho- lieke pastorie vanwege de gang met stuc werk, een kamer met linnen wandbe spanningen, een deur met omlijsting, alles in Lodewijk XVI-vorm. Ten slotte is het Koetshuis van de buitenplaats Eikenoord (2e kwart negentiende eeuw) in Oostkapelle op de aanvullende ontwerplijst van beschermde monumenten geplaatst. 136 Om meer dan één reden is er aanleiding aandacht te schenken aan het jaarverslag van de Amsterdamse Mij. tot Stadsher stel N.V. De voornaamste reden is uiter aard de ook in 1973 onverdroten voort zetting van de activiteiten van Stadsher stel in de hoofdstad, zoals o.m. blijkt uit het feit, dat in het verslagjaar de honderdste restauratie werd voltooid. Waren er in 1973 179 panden in het bezit van de maatschappij, na 1 januari jl. werden nog zestien panden aange kocht, zodat het bezit nu 195 panden omvat. Ofschoon dienaangaande geen - voorspelling wordt gedaan, menen we, dat het voor Stadsherstel Amsterdam een mooi resultaat zou zijn, indien in het Monumentenjaar 1975 de grens van 200 zou worden bereikt of overschreden. Gezien het aankoopbeleid lijkt ons dit niet tot de onmogelijkheden te behoren. Op het ogenblik heeft Stadsherstel der tien panden in restauratie, t.w.: Bloem gracht 76, Brouwersgracht 62, Buikslo- Gangpartij Keizersgracht 64, Amsterdam na restauratie; thans Muziek lyceum. Foto: Maarten Brinkgreve terdijk 224, Droogbak 17, Egelantiers gracht 51 en 53, Herenmarkt 23, Korsjespoortsteeg 15, Prinsengracht 451 Prins Hendrikkade 101, Utrechtsestraat 141, 2e Weteringdwarsstraat 5—7 en Weteringstraat 19. Hoewel het verslag in zekere zin een optimistische toon heeft, wordt wel geconstateerd, dat in de tweede helft van 1973 met aanmerkelijk minder nieuwe restauraties kon worden begonnen, omdat de kosten per object telkenjare belangrijk toenemen. Een pro bleem uiteraard waarmee men overal in den lande worstelt. Grootste en ook kostbaarste restauratie object sinds de oprichting van de maat schappij, die in 1973 gereed kwam, was Keizersgracht 62—64. Niet alleen uitwen dig kan hier van een belangwekkend her stel worden gesproken, ook inwendig werden sterk verwaarloosde en bescha digde plafondschilderingen in een drietal vertrekken op de beletage, alsmede fraai stucwerk in de gangen, op vakkundige wijze gerestaureerd. In beide panden en het tuinhuis zijn thans 27 lesstudio's van het Muzieklyceum ondergebracht, terwijl ook de directie, administratie en biblio theek e.d. van deze instelling een plaats kregen. De restauratie geschiedde onder leiding van architect H. F. Rappange. Het verslag spreekt er zijn vreugde over uit, dat de belangstelling voor het huren van woningen in gerestaureerde panden zeer groot blijft. v. d. W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 26