Kapel van Helsdingen Een veelgehoorde opmerking onder de excursisten: „Het ziet er in Orvelte alle maal té nieuw uit." Van de kant van de projectleiding wordt daar tegenover ge steld: ,,Op het eerste gezicht is dat ook wel waar, maar dit moet z'n tijd hebben. Over een jaar of wat zeker is de verkleu ring er alweer. Dan krijg je het effect van de verwering. Maar er is nog iets. Dat het allemaal zo nieuw overkomt, dat komt vooral ook omdat we zoveel tegelijk hebben aangepakt. Móesten aanpakken. Vroeger had je natuurlijke overgangs fasen, wij werken aan een compleet dorp in één tijdsbestek." In Oud-Aalden (volgende bezoek in de excursie) ligt het heel anders. Weliswaar ook een fraaie collectie van Saksische hof steden, maar dan een waar de boer nog altijd volop de toon aangeeft. „Een écht, lévend dorp," merkte een excursist op. Dat dorp is op het punt van herstel lang niét zo ver als Orvelte. „Geen wonder," zegt men bij de gemeente Zweeloo die tracht Oud-Aalden te injecteren. „Het geld gaat naar Orvelte, om er een soort provinciaal openluchtmuseum van te maken Orvelte en Oud-Aalden lig gen vlakbij elkaar en dat stemt Zweeloo nóg somberder. Twee kerken De excursisten bezochten twee van die imponerende Drentse dorpskerken. Daar van is de hervormde kerk van Zuidlaren pas gerestaureerd (het dorp zelf bracht daar in één maand f 130.000,— voor op! Het andere bezoek gold de her vormde kerk van Anloo, met haar puur- romaanse toren en schip. Anloo ligt in het stroomgebied van de Drentse Aa een landschappelijk element, dit gebied, dat zó karakteristiek en boeiend is dat er in ieder geval Drenthe alles aan gelegen is om het te bewaren. G. W. 134 In het in de gemeente Vianen (Z.H.I gelegen buurtschap Helsdingen Staat, pre cies in de punt waar twee wegen bij elkaar komen, een kapel. Het is een heel oud gebouwtje, en dat is zo ongeveer ook alles wat er van bekend is. De archie ven zwijgen er in alle talen over. Mis schien komt dat ook wel, omdat De Kapel (zoals de volksmond het gebouw tje is blijven noemen) al sinds eeuwen niet meer als zodanig dienst doet. Dat staat, bij al het ongewisse, dan nog wel vast. Tot voor kort zag het er met dit monument niet zo best uit. Het verval vrat aan alle kanten. Daaraan wordt nu echter, via restauratie, een halt toegeroe pen. Helsdingen ligt op een oude, hoge stroomrug van de Lek en die vormde in het verre verleden, toen er nog geen be dijking was, een aantrekkelijk punt om te wonen. Helsdingen, dat nu nog maar enkele boerderijen telt, moet dan ook veel groter geweest zijn. Sporen daarvan zijn gemakkelijk te vinden want langs de Voor- en Achterweg (in de punt waarvan De Kapel staat) zitten in de grond tal rijke oude putten en restanten van fundamenten. Dat zou verklaren hoe het komt dat daar een eenzame kapel staat. Bovendien mag (en kan) worden aange nomen, dat de nederzetting Helsdingen er al eerder was dan Vianen. De ligging op de stroomrug wijst daar wel op. Wetende dat de bouw van de her vormde kerk te Vianen begon in 1327, kan dit leiden tot de conclusie dat de kapel van Helsdingen er toen al was of op zijn minst uit dezelfde tijd moet stammen. De bouwwijze wijst ook wel in die richting. Het betekent in ieder geval, dat De Kapel een van de oudste gebou wen is die er in de gemeente Vianen zijn te vinden. Het is, tegen deze achter grond, des te belangrijker dat de gemeen te, die al enige jaren het gebouwtje in handen heeft, tot herstel is overgegaan. Dat werk, dat rond de twee ton heeft gekost, is nu vrijwel klaar en De Kapel (zo fraai in het boomgaardrijke land schap ingepast) staat er als herinnering aan het oude weer attractief op. Hoger Het plan voor de restauratie is gemaakt door ir. R. Visser, architect te Schoon- De kapel met de latere aanbouw.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 24