Heemschut in Drenthe Dit jaar voor het eerst is de traditionele Heemschutdag uitgegroeid tot twee dagen. Dankzij deze spreiding over 4 en 7 september was het mogelijk de stroom van 400 deelneemsters en deelnemers op te vangen en rond te leiden door d'olde Drentse landschap, met als een van de hoogtepunten een bezoek aan Orvelte visitekaartje in het kader van M 75. Uit de reacties viel te proeven dat dé tocht door Drénthe en langs zijn monumenten als een verrijking is ervaren. Commissaris der Koningin mr. K. H.> Gaarlandt verwelkomde Heemschut op het nieuwe Provinciehuis te Assen dat (typisch Drents) aan een oude brink is gelegen. Mr. Gaarlandt signaleerde dat de Drentse steden nu niet direct rijk zijn aan monumenten, zij het dan dat er om iets te noemen in Coevorden toch nog wel een echt kasteel staat. Dé Drentse monumenten zijn te vinden in het rijke groen van het platteland, zoals de door hun eenvoud imponerende dorpskerken, de negen nog resterende havezathes en vooral de talloze oude, Saksische boerderijen. Mr. Gaarlandt: „De Drentse boer be werkte niet alleen de essen, maar tegelijk was juist hij het ook die het landschap bebouwde." De rijkdom aan historische boerderijen is evenwel betrekkelijk. Ergo: zij levert Drenthe een grote zorg op. Tussen 1960 en 1970 zijn er vier duizend boerderijen opgeheven, tot 1980 wordt de opheffing van eenzelfde aantal verwacht. De Commissaris der Koningin: „Wij kunnen er,, natuurlijk, niet overal een Orvelte of Oud-Aalden van maken en daarmee blijft de grote vraag: Wat gaat er gebeuren met al die lege boerderijen. Dat is een vraag die hier in Drenthe sterk leeft." Voorzitter dr. R. Hoegen beves tigde dat Heemschut graag bereid is om aan oplossingen mee te werken. Twee dorpen Hierna was voor de excursisten het over stapje naar Orvelte niet groot meer. Burgemeester L. T. Lieve van Westerbork (de gemeente waarin Orvelte ligt) gaf een toelichting op het project dat nu inten sief onder handen is en, binnen de oude kadastrale structuur, gaat bestaan uit een Commissaris der Koningin mr. K. H. Gaarlandt ontvangt Heemschut in de Statenzaal. Het centrum "van die zaai wordt gevormd door een kuil die herin nert aan de Balloërkuil waar eens de Staten van Drenthe bij mooi weer ver gaderden. dertigtal gerestaureerde en ook gecon strueerde boerderijen. Twee van de drie boerderijen in Orvelte behoren tot de leegstand en de burgemeester maakte duidelijk 'dat de gemeente in zo'n boer derij liever geen caravanhandelaar ziet. Wat dan wel? Dat zijn nogal gevarieerde bestemmingen, zo passend mogelijk. Ze worden nu uitgebreid met oude ambach ten zoals bakkerij, smederij en houtzage rij. En in de directe omgeving, waar honderd hectare is aangekocht, staat alweer het (oude) boekweit. Zo wil men naast moderne landbouw iets van de oorspronkelijke terug. Excursisten zoeken hun weg door Orvelte dat altijd weer verrast. Rieten daken, een bestrating van keiener is veel. 133

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 23