132 straat" was om, in tegenstelling tot de Spanjaardstraat, een veel ruimere groep in de gelegenheid te stellen een huis te huren, hetgeen uiteraard nauw verwant is aan de doelstelling van een woningbouw vereniging. Met een gemiddelde huur van f 350,— per maand vindt ir. Snoey dat dit aardig gelukt is. Men heeft daar een „oud" huis met een eigen gezicht en een modern interieur' voor (maar dan wel met eiken zolderbalken). Van de Belling- straat is de helft klaar, en verhuurd is alles al lang. Ir. Snoey: „Dank zij het feit dat we de hele straat konden aanpakken, hebben we het voordeel dat we de kos ten kunnen drukken. Waar dat mogelijk is wordt er nu gestandaardiseerd zoals bij de inrichting van de keukens. Zijn er dan nog bewoners die plavuizen op de vloer willen hebben, wel, dat moeten ze dan zelf doen." Gaten in de Bellingstraat worden opgevuld met bruikbare gevels uit de saneringsgebieden. Bovendien wordt er, aansluitend, een Bellingplein geconstrueerd met 14 bejaardenwonin gen en ook hier achterpaden ter ontslui ting en, via poortjes, uitnodigend tot een bedaarde wandeling door het vele groen dat het hart van Middelburg rijk is. Inspiratie Klaar is Middelburg dan nog lang niet. Eerstvolgende projecten zijn de hoek Korte Noordstraat—Achter het Hofplein (12 woningen, te restaureren door het pensioenfonds van Van Gelder Papier) en het complex Sint Jansstraat—Herenstraat dat via restauratie en rehabilitatie zal worden uitgevoerd. Daarnaast zijn er gespreide projecten zoals de ombouw van oude pakhuizen tot een bruikbaar doel. Ir. Snoey: „Het leuke van alles is ook dat het werk, dat de stad doet, erg inspirerend werkt. Particulier ook. Ze zien gewoon dat er iets gebeurt, en krij gen er zelf zin in. Wij, als gemeente, ver keren dan in de gelegenheid om het een en ander te reguleren. Wil men een kap opknappen of de ramen, dan zijn wij erbij en willen wij ook wel helpen als het zus en zo wordt uitgevoerd." Zo wordt niet alleen via grote restaura ties, maar ook via kleine ingrepen het historische bezit in oud-Middelburg opgevijzeld. Ir. Snoey, die er dagelijks met beide benen middenin staat: „Het is een kwestie van beleid. Vooral: een kwestie van willen. Middelburg heeft een wethouder die er helemaal lyrisch van wordt En dat moet je hebben. Er is dan een boel mogelijk. Dat blijkt wel. Natuurlijk, we zijn er nog niet. In 1972 hebben we een tienjarenplan gemaakt en dat wordt tot op dit moment gevolgd. Maar veel zal er afhangen van het geld dat beschikbaar komt." Trouwens, stads architect Snoey is het ermee eens dat het ook niet veel sneller moet gaan. Althans, voor hem hoeft dat niet. Zolang er actie is, is er uitstraling. En daarna is het zo erg moeilijk (de ervaring van vele jaren wijst dat uit) om de zaak weer van de grond te krijgen. Intussen, Middelburg restaureert. Hele straten. En het effect is groot. Ir. J. Snoey, zetelend onder de balken van de historische Stadsschuur, constateert dit met het genoegen van de man die nu open staat voor dat soms simpele detail van wat zijn voorgangers in hun taal een „verrijkende bijkomstigheid" noemden. In restaurerend Middelburg behoort daartoe ook dat de oude namen van de panden weer zoveel mogelijk op de gevels terugkeren. G. W. 13. Het pand ,,De vijf heemskinderen", dat door Hendrick de Keyser is gerestau reerd. 14. De Kuiperspoort: Pakhuizen geres taureerd en omgebouwd voor culturele doeleinden. Foto's: Hans Sabel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 22