m/AW*i0msm- mi maar om de gegeven functies te verster ken. Een bijzondere vermelding in dit hele „spel" verdient de combinatie Van Adrighem—Hoijer—Klok een coöpera tie van enkele personen die panden uit verkeerde handen wist te redden. De res tauratie van de Winthond in de Kaai- straat, de Koffiepot aan de Wellerondom en van de panden Koopmanstraat 6, Voorstraat 100 en Heultje 3 en 5 waren hiervan een direct gevolg. Veel Uit de combinatie-van-het-eerste-uur groeide later de N.V. Vestingstad B r iel Ie Deze stichting tot stadsherstel (de akte passeerde op 4 november 1968) kon met haar bescheiden kapitaal van een ton diverse panden aankopen. Daarvan zijn al gerestaureerd de Langstraat 7 en 9. De Oude Vleeshal in de Schoolstraat 2—4 is onder handen en Langstraat 24 is aan de beurt. Er is echter véél meer. Men kan gerust spreken van een indrukwekkende serie restauraties, waarbij een vergelijking met het werk in Heusden in het geheel niet'misplaatst is. Om een greep te doen: het stadhuis, de hoofdwacht, de stads gevangenis (waarin nu het Tromp- museum), de pomp op de Wellerondom, het Brighittepoortje, de Kaaipoort met het aangrenzende poortwachtershuis en het vroegere logement Maaszicht op Het Hoofd. Dan is er een hele lijst van huizen die herstel hebben ondergaan, waarvan de meeste langs het bijzonder boeiende Maarland en in de Langstraat. Hier en daar vormen die panden een gesloten rij, wat uiteraard de gaafheid van de straat- wand sterk ten goede komt. Er zijn ook tal van incidentele verbeteringen, waarbij rekening is gehouden met de omgeving. Ook dat levert een verfraaiing van het totale straatbeeld op. Dat er met oude en vervallen pakhuizen bovendien ook al wel iets valt te beginnen bewijst de res tauratie van het pand Lijnbaan 8, dat nu een aantrekkelijk woonhuis is. Met dit al kan het reisboek van Van Egeraat zeer positief en zeer sterk worden uitgebreid. Brielle laat weer zien dat het monumen ten heeft. Rondom de kerk Ook de directe omgeving van de in de vijftiger jaren gerestaureerde Catharijna- kerk is opvallend levendiger geworden. De oude Provoost is uit de verkwijning gehaald en hersteld. Het stadsarchief heeft er nu zijn zetel. Grenzend aan de Provoost stond nóg een bouwval. Daaruit zijn zes intieme bejaardenwoningen te voorschijn gekomen. Vlakbij dan nog is men druk bezig met de restauratie van het Merula Weeshuis. Het pand, pal tegenover de toren, krijgt zijn oude statie terug om straks dienst te doen als ge bouw van de Provinciale 'Waterstaat. De door Brielle wandelende bezoekers zullen op hun historie-rijke tocht zeker de oren spitsen als het carillon van de Catharijnatoren gaat spelen. Dat klok kenspel bestond eeuwenlang uit slechts 23 bellen. Weliswaar waren ze in 1660 gegoten door de beroemde Hemony's, in 3. De Kaaipoort troosteloos. 4. De Kaaipoort glorieus. 5. Lijnbaan 8 en 9 ontluisterd. 6. L ijnbaan 8 en 9 pronkend. 7. Maarland NZ 47 verknoeid. 8. Maarland NZ 47 hersteld. 9. Het Arsenaal in de Rozemarijnstraat, wachtend op een betere bestemming. 124 LU

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 14