Bezichtiging monumenten Recreatie-studiedag liggende tijd een geest die, met andere woorden, niet van deze tijd is. Herbouw, zoals men die in Utrecht nu gaat bestu deren, wordt dan al heel gauw een onbe zielde technische prestatie. Intussen zijn dat niet onze voornaamste „bezwaren". Vóór alles zou de vraag moeten worden gesteld of aan de her bouw of restauratie van de Domkerk prioriteit moet worden gegeven. Tot voor kort ging een hoog percentage van de subsidies naar de heel grote monu menten, die dringend om restauratie vroe gen. Het beleid werd wat omgebogen door meer geld voor de restauratie van woonhuizen beschikbaar te stellen. Op dat moment kwam de calamiteit, dat de Rijksdienst voor de Monumentenzorg geen nieuwe subsidietoezeggingen meer mocht doen. Hoe lofwaardig het denk beeld van de nieuwe stichting ook is, we vragen ons echter toch af, of, als er meer geld voor restauratie beschikbaar mocht komen, dan niet eerder aan woonhuizen zou moeten worden gedacht dan aan de Dom. Zou men een niet onaanzienlijk deel van de overheidsgelden aan de Dom beste den, dan komen, naar valt te voorzien, de woonhuizen, die restauratie behoe ven, zonder twijfel weer in de knel. Aan een prestige-object wat de herbouw van het middenschip van de Domkerk zou zijn lijkt op het ogenblik geen be hoefte. Naar onze opvatting moet nu meer dan ooit het herstel op het kwanti tatieve zijn gericht, omdat anders vele monumentale objecten in de vernieling zullen gaan. Er zijn al zoveel waardevolle panden verloren gegaan. Laten we met de beperkte middelen nu alle aandacht daaraan besteden. De leefbaarheid van de oude binnensteden is daarmee veel meer 2. Zo bracht de schilder Saenredam de verwoesting van het middenschip van de Dom in beeld. gediend. Het is spijtig dit te moeten zeg gen, maar het is niet anders. En nog eens dom Het woord „dom" kennen we ook in een andere betekenis. Volgens Van Dale: beperkt van verstand. Deze omschrijving achten we van toepassing op een adver tentie van de Postcheque- en Girodienst, waarin een aantal vrolijke lieden staat afgebeeld tegen een muur, die ze vol- gekalkt hebben met de woorden: „Wij hebben postgiro". En alsof dit nog niet genoeg is lezen we in een achtergrondje nog: „Er is nog plaats hoor! Een derge lijke advertentie-tekst is dom; in de tweede betekenis dan wel te verstaan. Want wat een overheidsinstelling hiermee doet, is niet anders dan zich scharen bij degenen, die zich de laatste jaren meer en meer niet ontzien het stadsbeeld met allerlei kreten en leuzen te „verkankele- mienen". Amsterdam is daarvan mis schien het beste, maar tevens ook het slechtste voorbeeld. Dat de girodienst dit voorbeeld volgt en in feite nog aanmoe digt ook, is ronduit dom; onbegrijpelijk en het geeft er tevens blijk van dat de directie haar verstand in dit geval maar beperkt heeft gebruikt. Treurig en nog maals: dom. v. d. W. Enkele gegevens zijn ontleend aan „Met het oog op onderweg" 122 Het blijkt nogal eens voor te komen, dat een (gerestaureerd) monument niet te bezichtigen is, of eerst nadat men er veel moeite voor heeft moeten doen. Dit is echter in strijd met de „Voorwaarden waarop rijkssubsidies worden verleend voor de instandhouding van monumen ten van geschiedenis en kunst". Art. 21 van deze voorwaarden luidt: „Na afloop van de werkzaamheden is de eigenaar verplicht, het monument koste loos ter bezichtiging te stellen. Wenst hij een toegangsgeld te heffen, dan heeft hij daartoe toestemming nodig van de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen (tegenwoordig van de minister van CRM), die aan de toestemming bij zondere voorwaarden omtrent de aan de opbrengst te geven bestemming kan ver binden. Van de minister en door deze aangewezen personen, de leden der Rijkscommissie voor de Monumenten zorg, de directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de door deze aangewezen personen mag geen betaling worden gevorderd. De eigenaar is verplicht, aan kunstenaars en geleerden kosteloos gelegenheid te geven, in het monument studies te maken, te tekenen en te fotograferen. Het eerste en tweede lid van dit artikel zijn niet toepasselijk op woningen, waar toe echter door de bewoner de kosteloze toegang niet mag worden geweigerd aan de minister en de door deze aangewezen personen, de leden van de Rijkscommis sie voor de Monumentenzorg, de direc teur van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg en de door deze aangewezen ambtenaren." Tot zover de voorschriften, die aan duidelijkheid niet te wensen overlaten. Niettemin, zoals opgemerkt, zijn alle monumenten niet steeds (gemakkelijk) toegankelijk. Controle op de naleving van de voorwaarden is niet zo eenvoudig omdat het ambtelijk apparaat daartoe ontoereikend is. Daarom de raad: wan neer men moeilijkheden ondervindt bij het bezoeken van een gesloten monu ment doet men er goed aan de Rijks dienst voor de Monumentenzorg in Zeist hiervan in kennis te stellen. Op 28 november, te beginnen om 9.30 uur, houdt de ANWB in het Jaarbeurscongrescentrum te Utrecht zijn jaarlijkse recreatie-studiedag, dit maal gewijd aan „Recreatie en Monu mentenbescherming". Vóór 25 okto ber is inschrijving nog mogelijk, door het storten van f 24,— p.p. op post rekening 4880 ANWB, Den Haag, onder vermelding van „Recreatie studiedag 1974". Wil men lunchen, dan komt er f 10,50 p.p. bij. In het bedrag van f 24,— zijn begrepen enige consumpties en (later) het verslag van de studiedag.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 12