Dom Heemschut M Officieel orgaan van de Bond Heemschut Opgericht 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J. E. van der Wielen Redacteur: Gosse Woudsma Typografische verzorging: B.V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf. Alle correspondentie betreffende de redactie van het orgaan, richte men tot het secretariaat van de Bond Heemschut: Korenmetershuis, N. Z. Kolk, 28, Postbus 10525 Postgiro 124326 Amsterdam 1, tel. 22 52 92 Alle correspondentie betreffende advertenties: B. V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf, Nwe. Achtergracht 104, Postbus 1198, Amsterdam 4, tel. 229721 Het was 1 augustus jl. precies driehon derd jaar geleden, dat „een schrickelijk tempeest" de stad Utrecht voor een deel verwoestte. Sindsdien ontbreekt aan de oude kathedraal, waaraan vanaf 1253 werd gebouwd, het middenschip. Dit „eeuwfeest" is voor de Junior Kamer van de Stichtse hoofdstad aanleiding geweest het initiatief te nemen tot oprichting van een stichting „Onderzoek herstel Dom kerk". De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht heeft het voorzit terschap van de jonge stichting aanvaard en voorts heeft o.m. zitting in het be stuur prof. dr. ir. C. L. Temminck Groll. Het is niet de eerste maal, dat laatst genoemde zich met het „herstel" van de Dom bezighoudt. In 1965 was hij de man, die de nog steeds bestaande „Stich ting tot herbouw van het schip van de Dom" oprichtte. Het is duidelijk, dat het doel van de nieuwe stichting in het ver lengde van de „herbouw"-stichting ligt. De belangstelling voor het herstel of de herbouw valt om verschillende redenen toe te juichen. Wat van de oude Dom kerk resteert, geldt ook nu nog als een cultuur-historisch bezit van grote waar de, die uitgaat boven het nationale. De Domkerk werd indertijd gebouwd naar het voorbeeld van de Franse gotische kathedralen. In 1321 kreeg het schip een rondkoor, dat later verhoogd werd en gesteund door steunberen en luchtbogen. In dezelfde periode werd de kloostergang voltooid en aansluitend de Kapittelzaal. In 1480 werd het vijfbeukige midden- Foto omslag: De Kuiperspoort in Middelburg, een van de grote restauratieprojec ten die de stad aanpakte. Foto: Hans Sabel schip voltooid, maar dat kreeg geen gewelven en steunberen, waardoor het gemakkelijk een prooi werd van het „tempeest" in 1674.*) De studie van de nieuwe stichting richt zich op verschillende aspecten, t.w.: cul tuur-historische, stedebouwkundige, bouwkundig-economische en financiële. Voor prof. Temminck Groll bestaat er nauwelijks twijfel aan de realisatie van het plan. Immers, in zijn uit 1963 daterende proefschrift noemde hij „de herbouw in enigerlei vorm van het schip van de Dom te Utrecht een, in het geheel der stedelijke en landelijke bouwkundige activiteit, als realiseerbaar te beschouwen project." Een studie wees uit, dat er met de verwezenlijking van de „herbouw" een bedrag van zo'n tien miljoen gulden gemoeid zou zijn. Thans zouden er zeker enige tientallen miljoenen voor op tafel moeten worden gelegd. Ofschoon we bepaald wel grote waarde ring hebben voor het idee, menen we toch enige vraagtekens te moeten plaatsen. In feite zal er immers geen sprake zijn van restauratie van een monument, maar van een gedeeltelijke herbouw. Dat is een wezenlijk verschil, waarmee men bij de eventuele uitvoering wel eens grote moeite zou kunnen krijgen. In de tweede plaats vragen we ons af of het in een stad, die al zo rijk is aan oude monumen tale kerken, reëel is daaraan nog een toe te voegen. Te meer, omdat er laten we het maar duidelijk zeggen geen emplooi voor is. Dat klinkt hard en ver schrikkelijk materialistisch, maar laten we toch vooral onze ogen niet sluiten voor de werkelijkheid. Daar komt nog bij dat de oude kerken en kathe dralen gebouwd zijn in de geest van een ver achter ons 1. Zo had, volgens een maquette, de Domkerk er moeten uitzien. 121

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 11