Uitbreiding Edam Herengracht Leiden Vesting Naarden Zwolle-Zuid Beeklust Almelo Kantoor te Amsterdam En verder ten en wordt met afbraak bedreigd. Een andere kerk, de neo-gothische van archi tect J. Dony, is al verdwenen. Het verder slopen van Bossche kerken wordt dan ook gezien als een grote uitholling van het architectuurbezit van deze stad. B. en W. wordt gevraagd zich ervoor in te zetten dat de Sint Pieterskerk alsnog op de monumentenlijst komt. Laat de ge meente het gebouw kopen en er een waardige bestemming aan geven. De gemeente Edam is zich aan het bezin nen op de toekomstige structuur. In een rapport daarover wordt enerzijds het accent gelegd op het eigene van zowel de oude stad Edam als van het oorspronke lijke vissersdorp Volendam en wordt er anderzijds van uitgegaan het open gebied tussen deze twee kernen te verstedelij ken. Dat zal de oude kernen, zo staat in een brief van Heemschut aan de Edam mer raad, geen goed doen. Bovendien, is volbouwen nu wel zo hard nodig? Edam verwacht een groei tot 30.000 inwoners in 1995. Heemschut plaatst daar een groot vraagteken achter en ziet alle aan leiding om het gebied tussen Edam en Volendam vooralsnog open te laten, en woningbouw uitsluitend ten westen van Edam te realiseren. Naar GS van Zuid-Holland ging een brief uit over het ontwerp-bestemmingsplan Herengracht—Zijlsingel te Leiden. De raad van deze stad stemde weliswaar in met een aantal bezwaren (zo is een eer der plan voor een langgerekte dood makende garage aan de Oranjegracht ver vallen), maar tevreden is Heemschut niet. Bij GS wordt er bezwaar tegen gemaakt dat de toegelaten bouwhoogten nog niet in overeenstemming zijn met de oor spronkelijke grachtenbebouwing, er niet op alle geplande bebouwingen hellende daken zijn voorgeschreven, de nog be staande bebouwing verder wordt ge sloopt en er negen lagen tellende, hori zon-bedervende flats zijn gepland op het terrein van de voormalige grofsmederij. Bovendien, zo zegt Heemschut: demp de Waardgracht niet. Op het ontwerp-bestemmingsplan ,,Naarden-Oost 1974" komt, als verbin ding tussen de Amersfoortse Straatweg en de Thierensweg, een nieuwe weg voor die bij realisering de vestinggracht zal raken. De raad is gevraagd het tracé zo danig te verleggen, dat er een ruime groenstrook ontstaat tussen weg en gracht. Het gezicht op de vesting wordt daardoor alleen maar aantrekkelijker. Bovendien zou een correctie in het plan helemaal passen in het streven van Naar den om de groene ruimte om de vesting heen in stand te houden en nog te verbe teren. „Zo zou Zwolle-Zuid kunnen worden" is de titel van een brochure die is uitge bracht door het projectbureau Zwolle- Zuid. In een brief aan B. en W. en de raad wordt ervoor gepleit uit te kijken met wat hier wordt voorgesteld: een stadsuitbreiding die 10.000 woningen zou moeten gaan tellen (vanwaar dat aantal bij de sterk veranderde inzichten over de bevolkingsgroei? Wat er direct aan opvalt is de massaliteit van de bebou wing met weinig of geen mogelijkheden tot variatie in de woonvormen en al evenmin met een aanpassing in en een zo groot mogelijk behoud van het IJssel- landschap. De uitbreiding is bovendien eenzijdig op de oude stad gericht, het geen een kostbare ontsluiting meebrengt. Daar komt nog bij dat, als gevolg van de bebouwingsvoorbestemming, een zware druk op het hele gebied wordt gelegd en er, nog voordat de eerste paal wordt geslagen, al een „verloedering" optreedt. De. stad Almelo is na de oorlog sterk ver anderd waarbij vaak geheel onnodig veel karakteristieks verloren is gegaan. Tot het weinige markants, dat er dan nog is, behoren huis en park Beeklust. De gemeente nu heeft de grond ervan opge nomen in een recreatiezone, maar wil het huis slopen. In een brief aan B. en W. en de raad van Almelo wordt gesteld dat' huis en park één geheel vormen en dat, als het pand wordt afgebroken, aan het park het markante hart wordt ontno men. Dat is niet alleen ongewenst, maar ook geheel onnodig omdat het huis de recreatie niet in de weg staat. Er is zelfs, particulier, een mogelijkheid om het weer op te vijzelen. In Amsterdam ligt een plan op tafel voor de bouw van een vijf lagen tellend, massaal kantoorblok op de h'oek van de Haarlemmer Houttuinen en de Buiten Brouwersstraat. Uitvoering van het plan zou betekenen dat aan de Houttuinen goede en geheel in het beeld passende panden moeten worden afgebroken, ter wijl de oneven zijde van de BB-straat (een gave wand van monumenten) zelfs bijna helemaal verdwijnt. De Amster damse raad is nu gevraagd hier een stokje voor te steken en alleen nieuwbouw toe te staan die in de omgeving past, met tegelijk renovatie van de bestaande huizen. Bij de kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde Gemeente te Leeuwarden is ervoor gepleit de zogenaamde Konings- kraak, die nu opgeslagen ligt maar van grote historische waarde is, weer een plaats in de Grote Kerk te geven. B. en W. van Zoelen is gevraagd af te zien van het plan om een parkeerplaats voor vrachtauto's aan de Achterstraat te maken, omdat dit sterk afbreuk zal doen aan het karakteristieke van de kom. B. en W. van Uitgeest zijn erop gewe zen dat uitbreiding van de Hollandsche Melksuikerfabriek tot een hoogte van 25 m silhouet en landschap nóg meer zal schaden. GS van Zuid-Holland is gevraagd een andere plaats te zoeken voor het ontsie rende woonwagenkamp, annex auto sloperij, bij de Lingedijk te Asperen. B. en W. van Gendringen is verzocht de eigenaar van de Havenzathe „De Wesent- horst" (monument) verscherpt aan te schrijven om verder verval te voorkomen. GS van Noord-Holland is gevraagd een stokje te steken voor het bepaald niet luisterrijke plan van de afdeling Haarlem van het Rode Kruis om haar gebouw aan de Paviljoenslaan te verbouwen en uit te breiden. Bij GS van Friesland is bezwaar aan getekend tegen een wijziging in het be stemmingsplan voor Sondel in Gaaster- land die inhoudt dat het (beschermde) erf van een grote boerderij midden in het dorp wordt bestemd voor woningbouw. Bij de raad van Huizen is gepleit voor het behoud van het karakteristieke maar met sloop bedreigde pand Oranje Wees huisstraat 20. Ingestemd is met het voorontwerp voor een structuurplan voor Sneek, dat uitgaat van aangepaste nieuwbouw en het behoud van waardevolle stadsgezich ten en monumenten. Het door Heemschut gesteunde be zwaar van stichting „Terp en Stee" te Dokkum tegen de verhoging en verzwa ring van de zeedijk bij Paesens (aantas ting van de dorpskarakteristiek) is onge grond verklaard. GS van Gelderland berichten dat het door Heemschut aangevochten plan van Hattum om de Geldersedijk aldaar in z'n geheel te verlichten niet is goedgekeurd. De raad van Den Haag is gevraagd geen vergunning te geven voor massale flat- bouw aan de Van Lennepweg en Nieuwe Parklaan. De pogingen om de historische wasserij aan de Frieseweg te IJsselmuiden te be houden, worden voortgezet.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 34