Oranjerie in verval In de bossen onder het Utrechtse Leer- sum staat het Kasteel Broekhuizen. Dat wil zeggen: het staat er nóg. Weliswaar kan men zich moeilijk voorstellen dat een zo fors en statig buiten gesneuveld zou zijn, maar plannen om er iets anders voor in de (lommerrijke) plaats te bouwen hebben toch wel geleefd. Het huis kon echter tijdig op de monumen tenlijst worden geplaatst, en daarmee was het gered. Het onderhoud was op dat moment al sterk verwaarloosd. Maar in 1970 sprong het rijk erin. Het kocht het buiten op om het, na restauratie en verbouwing, toe te wijzen aan het Rijks instituut voor Natuurbeheer. Dit instituut heeft daarmee een riante zetel gekregen in een zeer geëigende omgeving bovendien, want die is bestem peld tot natuurmonument. Het uitzicht vanuit het kasteel op de fraaie parkaan- leg wordt echter ernstig verstoord door een haveloos gebouw dat er tegenover staat: de Oranjerie. Het is, evenals het kasteel, een monument maar het blauw witte schildje doet in dit geval wel pot sierlijk aan. Van zorg voor het monu ment is hier pijnlijk-duidelijk geen sprake. De Oranjerie is zwaar in verval. Ergo: als er niet snel wat gebeurt zal het gebouw tot een puinhoop vervallen. Eens was Broekhuizen een ridderhof stede, Die moet er tegen het einde van de 14e eeuw al gestaan hebben. Daaraan werd, zoals gebruikelijk, heel wat ver bouwd. In 1794 verdwenen de oude res ten en liet de schatrijke Cornelis Jan van Nellesteyn er een geheel nieuw huis optrekken. Later breidde hij het zelfs nog uit en verfraaide het. Zo was hij het die de sfinxen van wit marmer, die nu nog de voorgevel flankeren, uit Italië liet komen. In 1906 brandde het kasteel tot de grond toe af, maar werd in zijn oude stijl herbouwd. Zo staat het er nu nog, gerestaureerd en wel. Over de Oranjerie is maar weinig bekend. Vast staat echter wel dat het gebouw, met de nog bejaarder boerderij die erach ter ligt, tot de originele onderdelen van het oude Broekhuizen behoort. Het is tegelijk een uniek gebouw. Daarbij valt aan de voorgevel nog altijd de oude luis ter af te lezen. Tegen die gevel aan is de tuin opgehoogd en daaronder liggen gewelven (voor het kweken van champig- 112

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 28