voor het afhandelen van de grote voor raad subsidieverzoeken (stuwmeer). Dit éénmalige bedrag voor het inhalen van de achterstand wordt geschat op 200 mil joen gulden! in tweede instantie dient een verho ging van het restauratiesubsidiebudget te worden nagestreefd met plm. dertig procent ten opzichte van het huidige. De restauratiesubsidies ten behoeve van woonhuizen dienen in verhouding tot die van grote monumenten drastisch te worden verhoogd. bij het opstellen van de gemeente begroting mag de post ten behoeve van restauratiesubsidies en voor onderhoud van het. gemeentelijk monumentenbezit geen sluitpost zijn. er dient een betere onderlinge afstem ming te komen van het beleid inzake volkshuisvesting, stadsvernieuwing, stads reconstructie en monumentenzorg. Dit geldt zowel op nationaal en regionaal, als op lokaal niveau. er dient naar een nauwe samenwerking te worden gestreefd tussen de ministeries van CRM en VRO, de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de Nederlandse universiteiten ten behoeve van studie inzake de bouwkunst, de documentatie, de registratie, de inventarisatie, de archieven, de beschrijving en de geïllus treerde beschrijvingen van monumenten. de mogelijkheden om de burgerij meer rechtstreeks bij de vaststelling van (be- Zo wordt gerestaureerd in Amsterdam aan de Brouwersgracht (boven) en aan de Herengracht. Foto's: Hans Sabel schermde) monumenten en (bescherm de) stads- en dorpsgezichten te betrek ken, dienen in studie te worden ge nomen. het monumentenbeleid dient een inte graai onderdeel te zijn van een welzijns beleid in ruime zin, waarin ook aandach wordt besteed aan de volkshuisvesting de ruimtelijke ordening, het milieu beheer en de welzijnszorg. het monumentenbeleid ten aanzien van kleine woonhuizen dient niet primair op bouwtechnische en cultuurhistorische argumenten te steunen, maar op het belang van een menswaardige woon omgeving. bestemming van oude gebouwen die het leefmilieu doen verschralen of een zijdig inhoud geven en met andere woor den mono-functionaliteit in de hand werken, dienen te worden vermeden. Van de andere kant dienen bestemmin gen van oude gebouwen die het leef milieu diverser maken, te worden bevor derd. er dienen acties te worden gevoerd tegen plannen, gericht op vernietiging van waardevolle oude gebouwde milieus. Aan de nota zijn korte samenvattingen in het Frans, Engels en Duits toegevoegd, zodat dit werkstuk ook toegankelijk is voor buitenlandse geïnteresseerden. Waardevol is ook de lijst van titels van eerdere publikaties. Voorts is in een bij lage de volledige tekst van de Monumen tenwet 1961 opgenomen, alsmede de tekst van de beschikking geldelijke steun rehabilitatie. Een uitvoerig register maakt de nota ten slotte tot een waarde vol naslagwerk. v. d. W. C.Cl/YtE 107

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 23