Heemschut in jaarvergadering bijeen was ook de inbreng van de architecten Gerard Prins te Amsterdam en Jan van der Eerden uit Den Bosch. Zij slaagden erin een woning te ontwerpen een moderne woning in een ,,oud" jasje die zowel in het uiterlijk als in de situe ring in veel variatie voorkomt. Toch is daarbij uitgegaan van een standaard-plat tegrond. De huizen vormen dan ook vari aties op één thema. Door, bij al de afwis seling, het toch te zoeken in een zo ver mogelijke' standaardisatie, wordt uiter aard een belangrijk kostenvoordeel ver kregen. Ir. Gerritse: „Dit is aangepaste woning bouw met repetitie-effect, en dat is toch wel opmerkelijk. Belangrijk, óók met het oog op de kosten, is de goede voorberei ding waarin ook de aannemer van het begin af is betrokken. Dan is nog van de partij de plaatselijke woningbouwvereni ging. Want zodra de woningen klaar zijn, worden ze aan die vereniging overgedra gen omdat de Stichting Stadsherstel ze zelf niet kan exploiteren. In het gesprek met de woningbouwvereniging kwam naar voren dat die voor de grote wonin gen (er zijn ook bejaardenwoningen) een huur van f 350,— per maand toelaatbaar achtte." Voor een royale, moderne een gezinswoning niet gek. Maar het kan nog voordeliger, zo toont ir. Gerritse aan. 8 8. Ook dit vervallen monument in de Hoogstraat wordt hersteld. Perspectief Naast het repetitie-effect is er het plus punt van belangrijke subsidies, en wel van drie ministeries. Van Volkshuisves ting (maximale premie), van Sociale Zaken (uitvoering straat- en riolerings werken in DACW-verband) en last but not least van CRM. Dat gaf toestem ming voor het woningproject te putten uit de „woonhuispot" van Woudrichem waarin Monumentenzorg elk jaar een vast bedrag stort. Ir. Gerritse: „Hier werkt Monumentenzorg dus mee aan aangepaste nieuwbouw, wat op zichzelf een belangrijk gegeven is. Het feit trou wens dat drie ministeries aan het experi ment meedoen werkt zeer stimulerend. En niet alleen voor ons. Want ten slotte is het ook nog een keer zo dat wat men de ene plaats toestaat, de andere niet kan onthouden." Het perspectief hoeft daar mee dus niet tot Woudrichem beperkt te blijven. Daar komt nog iets bij, en dat slaat dan wel specifiek op Woudrichem. Ir. Gerritse: „Een stadje als Woudrichem had dit zelf nooit van de grond gekregen. Het heeft er het apparaat niet voor. Dan nóg vind ik het knap van de gemeente dat zij de moed heeft om anderen erin te betrekken." De eerste fase is dus van start. Daarin worden op drie kale plakken 25 aange paste woningen gebouwd. De komende jaren valt er dan nog een heleboel meer te doen zoals de restauratie van een drie tal oude panden (waaronder een boerde rij) en de rehabilitatie van een vijftiental andere huizen. Dan is er het Arsenaal (van Heemschut) dat een opknapbeurt moet krijgen. De restauratie van de grote hervormde kerk en dat is in het hele kader ook al bemoedigend is reeds op gang. GW 100 In aanmerking nemende, dat de agenda voor de algemene ledenvergadering niet minder dan 16 punten omvatte, is deze toch in" een vrij vlot tempo op 25 mei jl. in het Jaarbeurscongrescentrum in Utrecht afgehandeld. De vergadering was goed bezocht. De discussie kenmerkte zich door een duidelijk meeleven van de aanwezigen in het wel en wee van de Bond Heemschut. Afgezien van de ge- dachtenwisseling over de wijziging van het huishoudelijk reglement, waren er drie zaken die vooral de aandacht had den: de toenemende werkzaamheden, waarvoor de Bond zich ziet geplaatst, de financiële toestand van de bond én het Monumentenjaar '75. Wat het eerste onderwerp betreft, voor zitter dr. R. Hoegen wees er in zijn openingswoord op, dat met een uiterst kleine staf enorm veel werk wordt ver zet. Het was nuttig, dat de heer Hoegen hiervan eens een duidelijk beeld gaf. Elk besluit heeft voorstudie, discussie én uitvoering ten gevolge en daarbij moet dan nog genoemd worden de behande ling van in aantal sterk toegenomen „gevallen". Centrale activiteit van Heem schut bij dit alles blijft uiteraard de doel stelling: het behouden en bevorderen van de schoonheid van ons land, waarbij niet alleen gedacht moet worden, aan de esthetische en cultuur-historische waar den maar vooral ook aan die waarden die functioneel zijn voor ons leef-, werk- en woonmilieu. Het gaat in ons werk dus niet alleen om de buitenkant, om wat wij zien, maar evenzeer om de inhoud, om wat er achter schuilt, om wat we er mee doen, nu en vooral ook in de toekomst. Wil Heemschut haar doel op de juiste wijze nastreven, dan moet er in de eerste plaats worden „gewaakt"; de hand moet aan de pols worden gehouden in elk hoekje van ons goede vaderland. Dreigt er iets of gebeurt er iets, dat in onze ogen verkeerd is, dan moet er onmiddel lijk alarm worden geslagen. De behande ling van de „gevallen" komt tot stand door een goede samenwerking van de medewerkers in het Korenmetershuis te Amsterdam (waar de meeste gegevens binnenkomen, worden verzameld en gedocumenteerd) met de provinciale commissies, de technische adviseurs en de correspondenten. Met voldoening stel de dr. Hoegen vast, dat er in bijna elke provincie nu een T.A. is en bovendien nog één voor Amsterdam. De T.A.'s komen elke maand bijeen om van ge dachten te wisselen en om beleidsvoor stellen op te stellen voor het bestuur. Heemschut mist echter nog de man (of vrouw) die alle binnenkomende „geval len" meer professioneel met nog meer know-how dan tot nog toe geschiedt, kan bewerken. Thans wordt dit werk grotendeels door de gedelegeerde, de heer De Zwaan verricht, waardoor deze

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 16