jP|gg|| SÉ8P Wi 3 En hoe zou het anders kunnen: hij kreeg óók te maken met de specifieke proble men van historische vestingen zoals Woudrichem en Heusden. Hij zegt: ,,ln Heusden heeft men nog het plan gehad (en dan gaat het daar vandaag toch wel anders) om de wallen de gracht in te schuiven en er flats op te bouwen. Ik heb mij daar sterk tegen verzet." Heusden leverde hem, heel praktisch, ook de ervaring op met aangepaste woningbouw en ir. Gerritse stelt nu: Ik zou aan Woudrichem ook niet begonnen zijn, als ik al niet ervaring met projecten als deze had opgedaan." In Woudrichem is hij directeur van het bouwbureau van de Stichting Stadsherstel het orgaan waarin gemeente met twee en Heem schut met drie zetels deelnemen en Menno van Coehoorn met één. In juni 1971 werd hij erbij betrokken. Hij: „Voor zo'n functie als directeur van het bouwbureau moet je echt wel vóélen, anders moet je er niet aan beginnen." Verlaten Toen ir. Gerritse in 1956 HID in Noord- Brabant werd, trof hij Woudrichem aldus aan: „Het was een verlaten, doods nest. De zalmvisserij was weg, het boeren bedrijf (altijd nog voor een deel binnen de veste) was weg en het garnizoen was weg. Het leven was er helemaal uit. En dan kwam daar het isolement nog bij. De brug bij Gorkum was er toen nog niet. Maar de burgemeester, die er in die tijd zat, wilde wel iets doen. Hij liet een plan voor de binnenstad (de vesting) maken. Dat plan getuigde wel van dadendrang, maar het was veel -te rigoreus: zo onge veer de helft slopen en dan flatgebouwen tegen de wallen aan, en de andere helft restaureren." Het is niet doorgegaan. Ir. Gerritse: „Net zo min als wij iets voelden voor de plan nen van Heusden, voelden wij hiervoor. Woudrichem kwam toen met een plan om met een grote doorbraak het verkeer erin te laten gewoon de ziekte van die tijd. Maar wat voor verkeer Er was toch niets? We hebben het dan ook tegengehouden. Nog weer later kwam het plan om binnen de vesting, tegenover het Arsenaal, een groot bejaardencen trum neer te zetten. Daar had veel voor gesloopt moeten worden. Dat centrum staat nu buiten de wallen, en daar is het goed op z'n plaats. Als ik dit allemaal nog eens bekijk, komt het er op neer dat er in Woudrichem eigenlijk niets wilde slagen. Het zat in het slop. Tot Heem schut erin sprong. Niet alleen maar met een advies, maar daadwerkelijk." Bestemmingsplan Ir. Gerritse dook erin op een moment waarop de actie van Heemschut welis waar op gang was, maar er voor het ove rige in Woudrichem nog maar weinig houvast was. Hij: „Er lag een advies om de gaten in het stadje (vooral door af braak van oude boerderijen) op te vullen met aangepaste woningbouw. Er stond bij: Maar dat zal toch wel te duur wor den. Ik wist dat nog niet en heb toen gezegd: laten we eerst eens een bestem mingsplan voor de binnenstad maken. Voor een kom is dat wettelijk niet ver plicht, maar Woudrichem heeft dat tóch gedaan. Het was daarmee een van de eerste gemeenten in ons land die dat deed, en ik heb daar respect voor. Het plan is opmerkelijk vlot door de gemeen teraad vastgesteld en kortgeleden door GS goedgekeurd." Er was óók alweer opmerkelijk bij de raad slechts één bezwaarschrift binnengekomen. Het plan gaat, zoals gebruikelijk, uit van de vier elementen WONEN, WERKEN,

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 14