Nationaal comité Monumentenjaar '75 Heemschutdagen 1974 in Drenthe Zilveren Anjer Van de stichting Nationaal Comité Monumentenjaar 1975 is een publikatie „Memo" verschenen, waarvan het de bedoeling is het voorlopig periodiek te laten uitkomen. In het eerste blad zet de voorzitter van de werkgroep K, de heer H. J. L. Vonhoff de voorgeschiedenis van de stichting nog eens op een rijtje. De Raad van Europa besloot geruime tijd geleden het jaar 1975 uit te roepen tot Monumentenjaar onder het motto „Een toekomst voor het verleden". Het doel hiervan is elke Europeaan te doordringen van de onschatbare waarde van het his torisch gebouwde erfgoed en van de noodzaak dit door restaureren en conser veren voor verlies te behoeden. Om dit doel te bereiken is in alle lidstaten van de Europ. Gemeenschap een nationaal comité gevormd. In ons land is dit bovengenoemde stichting met prins Claus als ere-voorzitter. Een van de taken van het comité is de oudheidkundige en restaurerende instellingen in ons land met de Bond Heemschut voorop te stimuleren om in bredere kring belang stelling te wekken voor hun werk. Voor de uitvoering van zijn taken heeft het nationaal comité een elftal werkgroepen ingesteld. Voor het contact met de parti culiere organisaties werd het algemeen bestuur van de Nationale Contactcom missie Monumentenbescherming NCM bereid gevonden om in zijn geheel op te treden als werkgroep K. Behalve deze werkgroep is het nationaal comité M'75 opgesplitst in de volgende werkgroepen: financiën (ziet toe op een juiste aanwen ding van aan de stichting verleende subsi dies): contact mét provincies (onderhoudt contacten met de provinciale besturen en bevordert de oprichting van provinciale comités M'75 om te komen tot regionale acties); honderd jaar zorg voor het culturele erf goed (bereidt een aantal manifestaties voor ter herdenking dat in de jaren 1875—1975 hier te lande de grondslag werd gelegd voor een meer gerichte zorg voor het culturele erfgoed en zal deze manifestaties tot uitvoering brengen); Amsterdam. In 1975 bestaat Amsterdam 700 jaar. Er zal een congres worden gehouden, dat ook in het kader staat van M'75. Er zullen dan verschillende projec ten komen waarin de schooljeugd een belangrijk aandeel zal hebben; onderwijs en jeugd (stelt zich ten doel de Nederlandse bevolking reeds op jeugdige leeftijd begrip en waardering voor ons monumentenbezit bij te brengen door de kennismaking daarmede in het onder wijsproces op te nemen; dit met behulp van schoolkranten in puzzelacties; ook lessen op school; leven in en met het monument (bevor dert begrip voor de betekenis, die het „kleine monument" in het dagelijkse leven voor de burgers heeft, voor de karakteristieke waarde van een oude woning. Men heeft een plan om burgers die in monumenten wonen te vragen anderen uit te nodigen, zodat men kan zien hoe men in een monument woont. Er zal samenwerking komen met Stich ting Levende Stenen); toerisme (stimuleert en coördineert de activiteiten en initiatieven van nationale instanties op het gebied van toerisme en recreatie in Nederland met betrekking tot M'75. Men heeft het plan opgevat een brochure te laten verschijnen over de monumenten in Nederland); stedebouw (wil de aandacht vestigen op dorpsgezichten en landelijke monumen ten. Er zal een prijsvraag komen voor vakmensen); publiciteit (heeft tot taak de openbaar heid van alle activiteiten die in het kader van M'75 worden georganiseerd te bewerkstelligen waartoe vooral met de massa-media contacten zullen worden onderhouden); landelijke bebouwing (zal zich in het bij zonder op de architectuur in agrarisch structuurverband, molens, buitenplaat sen en kastelen, richten. Men zal een project voorbereiden voor monumenten te plattelande). Voor geïnteresseerden vermelden we het administratie-adres van de Stichting Nationale Contactcommissie Monumen tenbescherming NCM: p/a ANWB, Wassenaarseweg 220, Den Haag. 96 Woensdag 4 en zaterdag 7 september. Voor beide dagen zijn allen die zich opgaven geplaatst (totaal ca. 400) Kosten per deelnemer: f 22,50 te voldoen vóór 15 augustus a.s.! Toezending van de deelnemerskaart(en) geschiedt uitsluitend nadat het inschrijf geld is ontvangen op postgirorekening no. 124326 t.n.v. de Bond Heemschut, Amsterdam. Op vertoon van uw deelnemerskaart ontvangt u bij aankomst in het Provinciehuis te Assen het volledige programma met toelichting. Tussen 10.00 uur en 10.15 uur staan bussen gereed bij het station te Assen om u naar het Provinciehuis te vervoeren. Terugkomst bij het station te Assen niet vóór 18.00 uur! Degenen die beslist vroeger moeten vertrekken, dienen dit 's morgens bij aan komst aan de organisatoren te melden. Voor zaterdag 7 september worden stevige wandelschoenen aanbevolen. De Zilveren Anjer van het Prins Bernhard Fonds is voor 1974 o.m. toegekend aan dr. H. L. Oussoren te Wassenaar en aan de heer H. F. de Boer te Buitenpost. Dr. Oussoren is de onderscheiding toegekend wegens zijn belangrijke werkzaamheden op het gebied van orgelrestauratie. Hij is o.m. rijksadviseur voor de orgelrestaura tie. De heer H. F. de Boer is directeur van Gemeentewerken te Achtkarspelen. Hij kreeg de Zilveren Anjer voor zijn uitvoe rige studies en publikaties op het gebied van de ornithologie en voor zijn activitei ten als voorzitter van ,,lt Fryske Gea", de vereniging tot behoud van natuur monumenten in Friesland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 12