Heemschut Actief beleid bepleit Officieel orgaan van de Bond Heemschut Opgericht 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J. E. van der Wieten Redacteur: Gosse Woudsma Typografische verzorging: B.V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf. Alle correspondentie betreffende de redactie van het orgaan, richte men tot het secretariaat van de Bond Heemschut: Korenmetershuis, N. Z. Kolk, 28, Postbus 10525 Postgiro 124326 Amsterdam 1, tel. 22 52 92 Alle correspondentie betreffende advertenties: 8. V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf, Nwe. Achtergracht 104, Postbus 1198, Amsterdam.4, tel.229721 Speurend naar een motto, passend bij een beschouwing over de Discussienota van de sectie Nederland van de Raad der Europese Gemeenten: Monument en samenleving men zie elders in dit num mer vonden we bovenstaande uit spraak van de Engelse letterkundige Johnson, die misschien in onze tijd wel tegenspraak bij economen en monetaire deskundigen zal ontmoeten. Maar toe passelijk lijkt die oude uitspraak op de zeventig punten, waarin het beleid voor een actieve monumentenzorg in die nota wordt bepleit. De studiecommissie van de sectie Nederland van de Raad der Europese Gemeenten met als rapporteur dr. N. J. M. Nelissen, heeft met deze nota een gedegen stuk werk geleverd. Vaak munten dit soort studies niet uit door leesbaarheid, maar in deze studie is de veelomvattende stof zodanig behan deld, dat men er steeds meer geboeid kennis van neemt. Een niet geringe pres tatie. Alvorens er iets dieper op in te gaan, een opmerking vooraf. Het is nu al duidelijk, dat de beslissing van de Raad van Europa om 1975 tot Monumentenjaar uit te roepen, veel heeft los gewoeld. In elk geval in ons land, getuige de verschillen de publikaties, die thans reeds zijn ver schenen. We achten dit ronduit verheu gend, want M'75 moge dan de aanleiding zijn tot het verschijnen daarvan, ze zouden althans ten dele wellicht niet zijn verschenen als niet de zekerheid bestond, dat er een toenemende belang stelling blijkt te bestaan voor het behoud risch bezit en ons landschapsschoon. Laat, maar, naar we mogen hopen, niet te laat zijn we ons gaan bezinnen op een leefbaar milieu, dat door de technische ontwikkelingen op velerlei terrein wordt bedreigd. „In steeds bredere kringen komt men tot de overtuiging dat het bouwkunstig erfgoed zoals het weieens plechtstatig wordt genoemd, moet worden beschermd. Langzamerhand wint ook de opvatting veld dat de zorg voor dit erfgoed geen doel op zich is, maar een middel tot het leefbaar houden c.q. maken van de omgeving. De monumen tenzorg wordt zodoende steeds meer een onderdeel van een beleidsproces, gericht op het levendig functioneren van steden en dorpen." Zo staat in de inleiding van Monument en samenleving te lezen. Het vorenstaande citaat is een bevesti ging van de doelstelling, die de Bond Heemschut nu al meer dan zestig jaar nastreeft en die gelukkig meer en meer erkenning vindt. Alleen de midde len schieten helaas te kort. En daarbij denken we niet uitsluitend aan geld, maar ook aan de mensen die tot nu toe aan de kant zijn blijven staan. Terecht legt de nota nadruk op het verband tussen monumentenbeleid en welzijns beleid, op sociale aspecten en op het activeren van de waardering voor waarde volle oude leefmilieus. In deze heeft de Bond Heemschut een belangrijke taak, want monumentenzorg is niet louter een zaak van de overheid. Die taak kan Heemschut evenwel niet op de gewenste wijze uitvoeren als velen zich afzijdig houden. Niet om-de bond zelf, maar om het doel, stemde de algemene ledenver gadering in Utrecht met enthousiasme in met de opwerkking, dat ieder lid van Heemschut in het kader van M'75 een nieuw lid zou moeten aanbrengen. Met een verdubbeling van ons ledental zou Of wij ons geld nu uitgeven of uitlenen, de gemeenschap heeft er altijd voordeel van. In zoverre kunnen, wij ons geld dus nooit verkeerd gebruiken, als we het maar niet oppotten. Samuel Johnson (18e eeuw); Sententies, Boucher, Den Haag. Heemschut oneindig veel meer kunnen bereiken. Een ledenwervingsactie dus nu! Want de nota Monument en samenleving kan nu wel pleiten voor het beschikbaar stellen van tweehonderd miljoen gul den)! voor het afhandelen van de achterstand (stuwmeer), de overheid heeft meer zorgen en zij zal terecht van het Nederlandse volk vragen ook en in toenemende mate particulier initiatief te tonen. Hand in hand zullen we het moeten klaren. Ook de jongeren zullen we moeten activeren. De totale rijksbegroting ten behoeve van de monumentenzorg dient drastisch te worden verhoogd, pleit de nota, en: bij het opstellen van de gemeentebegroting mag de post ten behoeve van restauratie subsidies en voor onderhoud van het gemeentelijk monumentenbezit geen sluitpost zijn. Dat zijn aanbevelingen, die ons natuur lijk sterk aanspreken, maar we moeten ons er dan wel van bewust zijn, dat de overheid daartoe alleen bereid is, als zij zich door de bevolking gesteund weet. Elders in de nota wordt op samenwer king aangedrongen. Alweer: terecht. Die samenwerkingsmogelijkheid biedt de Bond Heemschut die alle krachten tot behoud van ons cultureel erfgoed wil bundelen. Samen kunnen we sterk zijn. De liefde voor het monument kan niet van één kant komen. De nota van de sectie Nederland van de Raad van Euro pese Gemeenten draagt niet voor niets de titel Monument en samenleving. Die samenleving zijn wij en de duizenden die u lid van Heemschut kunt maken. Met Samuel Johnson zeggen we, dat we ons geld nooit verkeerd kunnen gebrui ken, zeker niet als het gaat om onver gankelijke waarden. v. d. W. en de bescherming van ons cultuurhisto- Foto omslag: Volgend jaar is het Jaar van de Monumenten, en tje, ijverige Maatschappij tot Stadsherstel iy''Amster dam wil dat wel laten weten ook, getuige de aan kondiging op de stutten van dit nog te restaureren pand op de hoek van de N.Z. Voorburgwal en de Paleisstraat.Foto: Hans Sabel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 11