Restauratienieuws Restauratienieuws Schoonebeek; koeherdershut. De eeuwenoude Wilms-boo, een koeherders hut is overgedragen aan de stichting De Spiker, die het bouwwerk met financiële steun van rijk, provincie, gemeente en de NAM zal restaureren. Hoorn; voormalig zusterhuis. Het voor malige zusterhuis van het stadszieken huis, dat al geruime tijd leegstaat, is be stemd voor de huisvesting van de open bare bibliotheek. Het oude gebouw zal daartoe grondig moeten worden geres taureerd. Amsterdam: meer subsidie. B. en W. hebben de gemeenteraad voorgesteld bij alle restauraties van monumenten, die niet meer bedragen dan f 50.000 de sub sidie te verhogen tot 25%. Tot nu toe varieerde de subsidie van 10 tot 20% van de gemaakte (restauratie-)kosten. Wassenaar; molen. De molen Windlust aan het Molenplein te Wassenaar, waar van vooral de kap in slechte omstandig heden verkeert, zal worden gerestau reerd. Den Haag; Vredespaleis. Het thans 60 jaar bestaande Vredespaleis staat deels in de steigers voor een grondige restauratie, waarmee twee miljoen gulden is ge moeid. Amersfoort; Havik. Een van Amers- foorts' mooiste monumenten, het huis van het Leger des Heils aan het Havik, zal worden gerestaureerd. Het gaat voor namelijk om de gevel van het gebouw, dat uit 1664 dateert. In 1939 werd het gebouw ook al gerestaureerd. Harmeien; kerk. Rond de Ned. Herv. Kerk, oorspronkelijk tegen het einde van de 14e of het begin van de 15e eeuw gebouwd, is een sanering tot stand ge bracht. Nu is deze kruiskerk aan restau ratie toe. In 1900 werd de kerk ernstig door brand beschadigd. Alleen de muren, van gotische baksteen opgetrokken, ble ven overeind. Bij de herbouw verving men o.m. de gemetselde ramen door stalen ramen. Deze wil men bij de restau ratie vervangen. Ook in het interieur wil men veranderingen aanbrengen. De kos ten van de restauratie zijn op ca. f 375.000,— geraamd. Geldrop; kasteel. Tussen het gemeente bestuur en de eigenaar van het kasteel dat voor 't eerst in 1344 wordt genoemd, zijn onderhandelingen gaande over aan koop door de gemeente. Het kasteel wordt al geruime tijd niet meer be woond. Rijswijk Z.H.; Tollenshuis. Van het Rijk is toestemming verkregen tot restauratie van het „Tollenshuis" aan de Heren straat. Het zal op den duur tot museum worden ingericht. Zwolle; omgeving stadhuis. De staats secretaris van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening heeft de gemeente een voorlopige bijdrage van ruim één miljoen gld. toegezegd voor de uitvoering van een reconstructie van de omgeving van het stadhuis, een plan waarin de vereniging Vrienden van de stadskern een belangrijk aandeel heeft. Men wil er een voetgan gersgebied van maken. De oude huizen rondom de pleintjes zullen in oude toestand worden hersteld. Bakkeveen; boerderij. Tijdens de storm van november 1972 werd de ca. 300 jaar oude boerderij „de Scheperij" ernstig be schadigd. Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat de boerderij zou worden hersteld, maar het benodigde geld voor de restauratie (f 70.000,—) is nu toege zegd. Hulst; beschermd stadsgezicht. De ge meenteraad heeft zich uitgesproken tegen de voorlopige bestemming tot be schermd stadsgezicht. De raad vond in het feit, dat er ca. vijftig panden onder de monumentenwet vallen, voldoende waarborg voor bescherming van de oude stadskern. Bovendien heeft de gemeente raad om financiële redenen bezwaar tegen het verklaren van de stadskern tot beschermd gebied. De gemeente zal tegen de beslissing van het Rijk in beroep gaan bij de Kroon. Hilversum; Dudoks' raadhuis. B. en W. hebben het plan om drie kantoorflats in de onmiddellijke nabijheid van Dudoks's raadhuis te bouwen, gewijzigd. Er waren vele bezwaren ook door ons tegen dit voornemen gerezen. Het voornemen is nu het blok kantoorflats te concentre ren in de noordelijke sector van het ter rein, waardoor de blik op het raadhuis vanaf de Witten Hullweg, ongerept zal blijven. Het nieuwe plan is nog niet uit gewerkt en dus dient te worden afge wacht in hoeverre het beter zal zijn dan het oorspronkelijke. Den Haag; Jacobuskerk. Het gevaar van sluiting en daarna sloop van de St. Jaco buskerk aan de Parkstraat is afgewend. Het kerkgebouw 95 jaar oud en ont werp van P. J. H. Cuypers staat reeds in de steigers voor een grondige onder houdsbeurt. Amsterdam; kerksluiting. Opnieuw zul len twee, mogelijk zelfs drie kerken in de hoofdstad worden gesloten. Definitief is de sluiting van de kerk van St. Willibror- dus (De Duif) aan de Prinsengracht en van De Posthoorn aan de Haarlemmer straat. In studie is nog de sluiting van de Krijtberg aan het Singel. De Posthoorn is gebouwd naar een ontwerp van Cuypers (1e periode); de Duif dateert van 1857 en is gebouw door Th. Molkenboer. Beide kerken staan op de Monumenten lijst en dat betekent dat ze niet mogen worden afgebroken. Bij sluiting zal er dus een andere bestemming voor moeten worden gevonden, hetgeen als in zovele andere gevallen, geen gemakkelijke op gave is. Waddinxveen; Brugkerk. Deze uit 1837 daterende kerk is nodig aan restauratie toe, maar het geld ervoor ontbreekt nog. Borne; kerk. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft ingestemd met de restauratie van de uit de 14e eeuw daterende Hervormde Kerk. Het oudste deel vormt het koor, waarin grafstenen van de vroegere adellijke bewoners van de havezath en. De preekstoel van Bentheimersteen dateert uit de eerste helft van de 16e eeuw. Bij de vorige res tauratie zijn in het koor verschillende muurschilderingen te voorschijn geko men. Bergen N.H.; vijzelmolen. De Viaan, een vijzelmolen aan de Bergermeerpolder wordt hersteld, dank zij bijdragen van de overheid, het Anjerfonds en het polder-, bestuur. Deze watermolen, de enige in wijde omtrek, dateert uit 1564. 59

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 44