Herstel orgel St. Gertrudiskerk Workum .tÊÊÈÈÊÊÊ$m> 58 In Workum heeft zich een comité ge vormd om de ontbrekende gelden voor de restauratie van het uit 1697 daterende orgel, gebouwd door Jan Harmens, mees- terorgelbouwer uit Berlikum, bijeen te brengen. Van de vele monumenten, die Workum bezit, is de laatgotische, groten deels 16e eeuwse St. Gertrudiskerk, ge legen aan de schilderachtige Merk onge twijfeld het belangrijkste. Niet alleen het exterieur van deze kerk is van bijzondere waarde, het interieur is van niet minder betekenis. Het interieur wordt geken merkt door zijn grote hoogte, zijn brede dwarsschip en vooral door zijn overvloe dige lichtinval. Aan het einde van de 17e, begin 18e eeuw heeft men het interieur verrijkt met een bijzonder fraaie preek stoel (1718), een regeringsbank (1716) en het hiervoor genoemde orgel. Men treft er voorts gildebaren aan, die een uniek onderdeel vormen van het meubi lair. De Workumse kruiskerk, die gerekend wordt tot een der belangrijkste middel eeuwse monumenten in Friesland, werd tussen 1939 en 1951 onder leiding van Jan de Meyer gerestaureerd. Na de vol tooiing van de restauratie ging de kerk zich meer en meer ontwikkelen tot cul tureel centrum in de zuidwesthoek van Friesland. Reeds jaren wordt er de Mattheuspassion of de Johannes Passion uitgevoerd door het Toonkunstkoor uit Leeuwarden, uitvoeringen op hoog niveau, die uit de wijde omtrek belang stelling trekken en waaraan bekende solisten hun medewerking verlenen. Er ontstond ook een orgelconcerttraditie, maar deze moest worden onderbroken in verband met de toestand, waarin het orgel verkeert. In 1971 werd dr. M. A. Vente te Utrecht benoemd tot adviseur voor de restauratie van het orgel. Vol gens het voorlopig opgestelde plan zal al het historische pijpwerk opnieuw wor den gebruikt en zoveel mogelijk worden teruggebracht op zijn oorspronkelijke toonhoogte. Het nieuwe materiaal zal in oude stijl en materiaalkeuze worden bij gemaakt. De dispositie zal in hoofdzaak afgestemd zijn op die van 1697 en 1788. De over wegend in goede staat verkerende orgel kast getuigt van groot vakmanschap van de meubelmaker. De orgelkast zal op zijn oude plaats worden opgesteld. Met de restauratie zal, naar recente raming f 300.000 bedragen. Overheids subsidie is pas in 1975 te verwachten. Uit particuliere middelen zal een bedrag van f 100.000 nodig zijn. Hiervan is al f60.000 „binnen", dank zij giften van de leden van de Herv. Kerk en van een actie onder de bevolking van Workum. Voor het bijeenbrengen van het benodig de bedrag is een Orgel Actie Comité inge steld met een comité van aanbeveling van vooraanstaande personen uit het gehele land. Gezien de historisch-culturele betekenis van het orgel hoopt het comité het nog benodigde bedrag bijeen te krijgen. Bij dragen kunnen worden gestort bij de RABO Bank te Workum t.g.v. het Orgel restauratiefonds; banknummer 3721.56.169; gironummer van de bank; 873904. Het Jan Harmens-orgel in de St. Gertru diskerk te Workum

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 43