HEEMSCHUT Speciaal wordt aandacht gevraagd om landschapontsierende werken, waaronder elektrische centrales en hoogspannings leidingen, zoveel mogelijk in kwetsbare gebieden te voorkomen. Wij hebben dan bok aandrang uitge oefend om een nieuwe studie hiervan te maken waardoor noodzakelijke verbin dingen op een minder landschapontsie rende wijze tot stand kunnen komen. Pijnacker: boerderij Noordweg 29 Het gevaar bestond dat deze prachtige 17-eeuwse boerderij zou worden ge sloopt om op vrijkomende terreinen een verzorgingstehuis voor bejaarden te stich ten. De Bond heeft in samenwerking met het Historisch Genootschap Oud-Pijnacker aan de Rijksdienst verzocht deze belang rijke boerderij te beschermen. Het verheugt ons te kunnen mededelen dat dit pand opgenomen is op de aanvul lende ontwerplijst van monumenten. De Gemeente overweegt thans of zij tegen deze plaatsing op de lijst in beroep zal gaan. Dat de bevolking het belang van het be houd inziet, mag wel blijken uit het feit dat het Historisch Genootschap 2100 handtekeningen hiervoor heeft ver zameld. Ook een Gemeentebestuur zal rekening dienen te houden met de wens van een zo groot aantal inwoners. Huissen: Patersgracht Indertijd verzochten wij de Gemeente Huissen het laatste stuk van de oorspron kelijke gracht rond het vroegere burcht complex te willen behouden, daar deze, mits in goede staat gebracht, een aardige afsluiting van het oude Huissen kan vor men. Men dacht over demping in verband met de slechte milieuhygiënische toestand hiervan en een verbreding van de Rijn- bandijk. 8. W. antwoordden ons, dat men momenteel de mogelijkheid tot schonen van deze gracht bestudeert. Hilvarenbeek: bankuitbreiding op het Vrijthof Voor deze bankuitbreiding bestond het plan het pand Vrijthof 3 dat op de monumentenlijst staat te slopen. Na besprekingen met de Rijksdienst is besloten in ieder geval de gevel van dit pand te behouden en verder zoveel als mogelijk is ook het gehele inwendige, daar dit nog een goed voorbeeld is van de oud-kempische bouw. Wij betreuren het dat hier waarschijnlijk toch weer een monument verminkt wordt en dat nog wel in een beschermd dorpsgezicht. Ook hier wreekt zich weer het feit dat de Gemeente na de aanwij zing van het gebied tot beschermd dorps gezicht geen daarop aangepast bestem mingsplan heeft gemaakt. Een dergelijk bestemmingsplan moet de basis vormen van de ontwikkelingen in zo'n gebied in verband met de aanwijzing als beschermd dorpsgezicht. Goedereedeontwerp-bestem m ingsplan „Stad Goedereede" Naar aanleiding van een bezwaar dat werd ingebracht tegen dit bestemmings plan werd thans bericht ontvangen dat de Gemeente in haar vergaderingen deze bezwaren niet gegrond heeft verklaard en dat het thans vastgestelde bestemmings plan vanaf 1 maart ter inzage ligt. Wij achten het behoud van de karakteris tieke elementen van deze plaats vooral ook de schuren van zodanig belang dat wij ons zullen beraden of wij onze be zwaren 'ook bij Gedeputeerde Staten naar voren zullen brengen. Gemert: bebouwing rond molen Wij hebben ons tot het Gemeentebestuur gewend met het verzoek om bij de opzet van het bestemmingsplan „Molenbroek" aandacht te besteden aan het openlaten van een aanmerkelijke ruimte rond de in dit gebied staande molen. Wij ontvingen van de Gemeente een plat tegrond zoals de bebouwing op deze plaats gedacht is. Aangezien wij nog niet geheel gerust zijn over deze ontwikkeling, hebben wij ver zocht om een onderhoud waarbij ook een vertegenwoordiger van de Vereniging De Hollandse Molen aanwezig zal zijn. Haaren N.Br.: Boerderij „Hoge Huis" Van het Actiecomité Hoge Huis Haaren ontvingen wij bericht dat het gevaar be staat dat deze boerderij zal worden ge sloopt. Wij hebben ons gewend tot de Rijks dienst voor de Monumentenzorg met het verzoek deze hoeve alsnog te plaatsen op de aanvullende monumentenlijst. Wij ontvingen bericht dat de monumen tale waarde naar hun mening toch niet zodanig was dat hiervoor een bescher ming van rijkswege zou moeten komen. Wij zouden afbraak ten zeerste betreuren omdat deze boerderij door de vorm en de plaats een zeer belangrijk element be tekent in het Brabantse landschap. Verschillende organisaties, zoals de Heemkundige Kring De Kleine Meijerij en de Stichting Brabants Heem, delen deze mening. Naar wij hopen zal op het laatste moment nog een weg gevonden worden om het pand te behouden. Ontgrondingsaanvrage ten behoeve van een wegrestaurant bij Muiderberg In samenwerking met de Milieugroep Muiden-Muiderberg verzochten wij Ge deputeerde Staten van Noord-Holland geen vergunning te geven voor ontgron ding aan beide zijden van Rijksweg 1 t.b.v. een restaurant met zeer grote par keerterreinen. Een project van deze omvang zou een onaanvaardbare aantasting van dit land schappelijk waardevolle gebied vlakbij het Naardermeer betekenen. Er is bovendien volgens de Bond aller minst behoefte aan een restaurant op deze plaats. Ook van de Vrienden van het Gooi ont vingen wij bericht, dat zij een bezwaar schrift indienden tegen deze ontgron dingsaanvrage. Plan-Valkenburgerstraat toekomstige ves tiging Letterenfaculteit van de Universi teit van Amsterdam De Bond Heemschut schreef, samen met het Genootschap Amstelodamum, de Stichtingen Diogenes en Aristoteles en de Vereniging Levend Monument, een brief aan het College van Bestuur en de Universiteitsraad van de Universiteit van Amsterdam, met het verzoek een alter natief voor de bouw van de geplande grote betondarm op Valkenburg te onderzoeken. Daar de staatssecretaris van Onderwijs eerst onlangs toezegde dat de gelden die voor dit plan gevoteerd waren ook voor een alternatief besteed mogen worden, vroegen wij ruim de tijd te nemen om hiernaar een zorgvuldig onderzoek te doen verrichten. Ten eerste, omdat wij tegen het plan- Valkenburg zijn, omdat dit een groot schalig, monotoon gebouw omvat, dat geen relatie zal hebben met het karakter van de oude buurt. De buurtbewoners verzetten zich dan ook fel tegen deze •voorgenomen bouw. Ten tweede, omdat'wij van de Univers iteit als sociaal-culturele instelling ver wachten dat deze aandacht aan de eisen van de binnenstad besteedt en zal pro beren zich hieraan aan te passen en hier toe bij te dragen. In deze brief werd dan ook gesteld, dat het zeer toe te juichen zou zijn als de Universiteit bewust zou meewerken aan de regeneratie van de binnenstad. In deze filosofie zou het alternatief, dat het blok AMRO-Bank complex Rokin/Oudezijds Voorburgwal biedt een goede vestigingsmogelijkheid zijn. Het karakter van de gebouwen ter plaatse kan zonder bezwaar gehandhaafd worden, waarbij restauratie van de monumenten aan de Oudezijds Voor burgwal een voorwaarde moet zijn. Een architect die ervaring heeft met het weer bruikbaar maken van historisch waardevolle bebouwing en het hand haven van de structuur ter plaatse, juist door deze een nieuwe inhoud te geven, wacht hier een belangrijke taak!

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 42