waarbij bekend werd gemaakt dat de Inspecteur der Domeinen in overweging had genomen de ophaalbrug over de 's-Gravelandse vaart te Uitermeer te ver vangen door een vaste brug met een doorvaarthoogte van 1,10 m. Wij achten een dergelijke ontwikkeling een aanmerkelijk verlies voor de nog karakteristieke situatie ter plaatse. Juist de balans van de oude brug past zeer wel in de omgeving en vormt één geheel met het totaalaspect van het Fort Uitermeer en de Vechtarm. Ook de A.N.W.B. maakte bezwaren tegen de eventuele vervanging op grond van het feit dat de 's-Gravelandse vaart dan afgesloten zou worden. Juist deze vaart wordt beschouwd als een zeer aantrekkelijke vaarroute door de prachtige landschappelijke omgeving. Van de Inspecteur der Domeinen werd bericht ontvangen dat alvorens een be slissing wordt genomen de belanghebben den in de gelegenheid worden gesteld hun bezwaren mondeling toe te lichten. Bussum: Bestemmingsplan „Oostereng '73" Het Bestuur van de Vereniging van Vrienden van het Gooi heeft in een uit voerig bezwaarschrift geadresseerd aan Gedeputeerde Staten in verband met het bestemmingsplan „Oostereng '73", voor zover betreft de daarin opgenomen mogelijkheid tot de bouw van 2 flat gebouwen met elk 10 woonlagen aan Rijksweg 1, direct ten zuiden van de Ceintuurbaan. Twee kapitale, in fraaie tuinen gelegen villa's zullen moeten ver dwijnen. Wij hebben aan dit bezwaarschrift adhesie betuigt. Rotterdam: Rechter Rottekade 91 en 93 Uit publikaties namen wij kennis van het feit dat deze panden van de monumen tenlijst werden afgevoerd, waardoor het er naar uitziet dat zij zullen worden ge sloopt om plaats te maken voor nieuw bouw. Het Historisch Genootschap Roteroda- mum heeft hiertegen bezwaar ingebracht bij de Gemeente. Wij hebben adhesie aan dit bezwaar betuigd omdat ook wij het zeer zouden betreuren dat nu deze panden niet meer op de lijst van be schermde monumenten voorkomen deze gesloopt zullen worden. Wij deden een beroep op de Gemeente om ze toch te behouden en op een goede wijze in te passen in de nieuwbouwplan- nen voor dit stadsdeel. Driebruggen: Zuidkade Van de bewoner van een historisch pand op de Zuidkade nr. 2 ontvingen wij be richt dat dit pand van de monumenten lijst werd afgevoerd om sloop mogelijk te maken, ingevolge de ontwikkeling ter plaatse op basis van een bestaand be stemmingsplan. Deze Zuidkade vormt een nog fraai aan eengesloten geheel van huizen die hoe wel niet alle van monumentale waarde toch zeer karakteristiek zijn. Wij hebben ons gericht tot het Gemeen tebestuur om te verzoeken een wijziging te brengen in het plan op zodanige wijze dat de Zuidkade haar woonbestemming zal behouden. Inmiddels werd van particuliere zijde de Stichting Oud Driebruggen opgericht die zich als eerste doel heeft gesteld de ge hele Zuidkade in haar huidige karakter te behouden. Gouderak: Dorpsstraat en steenbakkers oven Uit het verslag van een hoorzitting kwa men verschillende punten naar voren, o.a. overbelasting van de Dorpsstraat als mede de vraag of de oude steenbakkerij opgenomen zou kunnen worden in een gebied met een recreatieve functie. De Bond heeft zich tot het Gemeente bestuur gewend met het verzoek het ver keer om te leiden waardoor de Dorps straat voor doorgaand verkeer gesloten zal worden. Hierdoor zal de zeer karaktervolle smalle Dorpsstraat behouden kunnen blijven. Van de Gemeente werd thans bericht ontvangen dat de Raad besloten heeft om de doortrekking van de omleidings- weg in het bestemmingsplan op te nemen en de Dorpsstraat gedeeltelijk te sluiten voor het autoverkeer. De Raad nam ons voorstel met betrek king tot het geheel of gedeeltelijk be houd van de oude steenbakkersoven niet over, zodat het er naar uitziet dat deze laatste oven aan de Hollandse IJssel te zijner tijd zal verdwijnen. Leiden: ontwerp-bestemmingsplan He rengracht-Zijlsingel Door ons werden bezwaren ingebracht tegen het ter visie liggende ontwerp- bestemmingsplan voor dit gebied. Onze voornaamste bezwaren zijn de toe gelaten bebouwingshoogten met daar door een ongewenste schaalvergroting in dit gebied, waardoor de oude bebouwing in verdrukking komt. Ook achten wij het onjuist dat flauw hellende daken worden toegestaan waardoor een sterke afwijking met de oorspronkelijke in dit gebied be staande dakhelling. Een groot bezwaar is het o.i. ook dat het plan voorziet in de bouw van een garage met een lengte van 135m langs de Oranjegracht. Dit stuk gracht zal een geheel „dood" stuk worden terwijl juist aan de overkant enkele mooie gerestau reerde panden staan. Het plan voorziet ook in de sloping van nog bestaande bebouwing die o.i. behou den zou kunnen blijven. Wij maakten ook bezwaar tegen de bouw van flats met een bouwhoogte van 9 lagen op onderhuis op het terrein van de voormalige grofsmederij, omdat dit een ontsierende invloed zal hebben op het gehele gebied en in het bijzonder op de Zijlpoort. Ook de bebouwingsvorm die wordt voor gesteld, waarbij een onderbouw voor bergingen enz. is toegestaan, achten wij onjuist daar ook hier dan een „dode" grachten wand zal ontstaan. En tot slot meenden wij bezwaar te moeten maken tegen de hoogte van 45 m die toegestaan zal worden voor de uit breiding van de bestaande meelfabriek. Eindhovens kanaal De Bond heeft zich destijds gericht tot het Streekorgaan Gewest Helmond om te komen tot behoud van dit kanaal. De planologische ontwikkelingen voor dit gebied zijn nog in voorbereiding. Te verwachten valt dat zij binnenkort gepubliceerd worden. Het gevaar bestaat thans dat verschillen de karakteristieke bruggetjes over dit kanaal gaan verdwijnen. Wij zouden dit zeer betreuren daar deze zich juist zeer goed in het landschap inpassen. In samenwerking met de Stichting Werk groep voor Natuurbehoud en Milieu beheer Eindhoven en Omgeving, welke in deze zeer actief is, zal getracht worden om deze bruggetjes zo veel mogelijk te behouden. Zevenhuizen: bestemmingsplan landelijk gebied Wij hebben bij het Gemeentebestuur be zwaar gemaakt tegen dit plan voor zover het betreft het aanleggen van een net van 5 hoogspanningsleidingen, waarvan 1 reeds gerealiseerd, alsmede het bouwen van een schakelstation. Van deze. leidingen zal een sterk land- schapontsierende en horizonvervuilende werking uitgaan. Reeds in de 2e Nota Ruimtelijke Ordening was dit gebied be stemd om open gehouden te worden wegens zijn agrarische, recreatieve en natuur-historische betekenis voor west en midden-Nederland. Ook thans bij de voorbereiding van het eerste deel van de 3e Nota Ruimtelijke Ordening wordt het accent sterk gelegd op de nieuwe inzichten van de waarde ring van de open gebieden en daardoor van de belevenis van het landschap.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 41