H eemschutberichten Bunnik: Huis Oud Amelisweerd Van de Vereniging Oud-Utrecht ontvin gen wij het verzoek tot steun bij een actie tér voorkoming van de verhuur van dit pand aan de Nederlandse Jeugdher berg Centrale. Naar aanleiding hiervan hebben wij ons gericht tot de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg. De overwegingen die gegol den hebben, zijn meer uitgebreid opge nomen in het redactionele artikel van dit blad. Tubbergen: Mekkelenbergermeer Uit een publikatie namen wij kennis van de volstorting van dit meer met vuil en afval. Daar dit gebied thans in bezit is van een aannemersbedrijf, die het meer en het bos gekocht heeft en daar een grote bedrijfshal heeft laten bouwen, zal dit terrein na volledige demping van het meer voor werk en opslag in gebruik ge nomen worden. Het blijkt dat de Gemeente geen behoor lijk bestemmingsplan buitengebied heeft gemaakt terwijl Gedeputeerde Staten na ampele overwegingen geen mogelijk heden heeft gezien een voorbereidings- besluit op te leggen. Wij vragen ons echter af of een dergelijk gebied niet zou vallen onder de verorde ningen landschapsschoon waardoor deze aantasting had kunnen worden voor komen. Mocht dit zo zijn, dan zal hierop nog actie genomen worden. Hulshorst: stationsgebouw Via één onzer leden ontvingen wij be richt dat Hulshorst in de toekomst geen halteplaats meer zal zijn van de N.S. Een gevolg hiervan zou kunnen zijn dat dan ook het station zou gaan verdwijnen. Dit station is echter uit bouwkundig oog punt dermate waardevol dat het zeker voor behoud in aanmerking komt. Wij hebben ons in deze zin gericht tot de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Het verheugt ons te kunnen mededelen dat het stationsgebouw opgenomen is op de aanvullende ontwerplijst van monu menten, zodat het er naar uitziet dat het behouden zal blijven. Gezocht zal moeten worden naar een nieuwe bestemming. Hoewel wij de economische consequenties voor de N.S. niet kunnen overzien wanneer Hulshorst als stopplaats behouden zou blijven, zou toch het behoud van deze halteplaats uit hoofde van natuurbescherming belang rijk zijn, vooral voor recreatie en natuur studie. Opheffing betekent automatisch een natuurlijke stroom van gemotoriseerd verkeer naar de Leuvenumse Bossen, de Hierdense Beek en Hulshorster Zand, waarvoor dan weer parkeervoorzieningen enz. gecreëerd moeten worden. Ruilverkaveling Oost- en Westdongera- deel Naar aanleiding van een informatie die wij ontvingen van de Stichting „Terp en Stee" over de mogelijke verdwijning van de landelijke weg van Niawier naar Oos- ternijkerk, deden wij een beroep op het gemeentebestuur om alles in het werk te stellen de weg te behouden. Deze zgn. Grientereed is van grote waarde door de mogelijkheid die. zij biedt tot rustige landschapsbeleving en lokale recreatie. Het verheugt ons dat de gemeente heeft besloten deze weg als wandelingsmoge lijkheid te handhaven. Ruilverkavelingen „Rolde" en „Anloo" Naar aanleiding van een rapport dat wij ontvingen van de Studiegroep Ruilver kavelingen „Rolde" en „Anloo" onder de titel „Moet dit zo doorgaan? werd door ons geschreven aan de Provinciale Directie van de Cultuurtechnische Dienst in Drenthe. Ook wij maken ons zorgen over de ont wikkelingen aldaar, waarin een voor Nederland wel uniek beekdalstelsel voor komt dat in aanmerking zou komen voor bescherming als een Nationaal Land schapspark. Reeds geruime tijd zijn er discussies ge weest over de begrenzing van het te be houden natuurgebied die uiteindelijk hebben geleid tot een o.i. te nauwe be grenzing waardoor het bovenloopse ge bied en ook enige secundaire beekdalen van het te beschermen gebied werden afgevoerd. Wij zijn van oordeel dat een afweging van belangen opnieuw zou moeten plaats vinden tussen landbouwbelangen en die van het behoud van karakteristieke natuurgebieden. In dit geval kunnen wij zeggen dat natuurgebied als nationaal belang kan worden onderkend. Vooral in Drenthe is reeds veel onver vangbaar natuur- en landschapsschoon in de laatste decennia verloren gegaan. Juist ook waar nu in de oriënteringsnota voor het eerste deel van de 3e Nota Ruimtelijke Ordening nog eens extra aandacht wordt gegeven aan het behoud van het landschap, komt het ons voor dat dit gebied in uitgebreidere zin behou den moet blijven. Neede: kappen bomen Uit publikaties namen wij kennis van het voornemen van de Gemeente Neede tot het kappen van bomen langs de Borcu- lose- en Diepenheimseweg. Inmiddels werden hierover ook in de Tweede Kamer vragen gesteld. Daar dit voornemen tot kapping veel onrust veroorzaakte, ook bij de bevol king, heeft de Gemeente een voorlich tingsavond belegd. Staatsbosbeheer heeft op dit kappen een toelichting gegeven waarbij naar voren kwam dat dit verzor gingsmaatregelen waren juist met het oog op natuur- en landschapsbehoud. Het bleek dat dunning moest plaatsvinden en dat deze dunning gebeurt op advies en onder toezicht van Staatsbosbeheer. Ook de natuurbeschermingsconsulent is hier bij betrokken. Wij menen over de verdere ontwikkeling gerust te kunnen zijn. De Bilt: pand Sandwijck Wij vernamen dat het pand Sandwijck te De Bilt, waarvan de Utrechtse Universi teit eigenaresse is, in een wel zeer slechte staat van onderhoud verkeert waardoor het pand verloren dreigt te gaan. Wij hebben ons voor het behoud hiervan gewend tot de eigenaresse met het ver zoek over te gaan tot het nemen van maatregelen ter bescherming van dit pand met monumentale waarde. Ook hebben wij ons gericht tot de Rijks dienst voor de Monumentenzorg met het verzoek alles in het werk te stellen om dit monument te behouden. Bovendien hebben wij de Gemeente De Bilt verzocht om via gemeentelijke aan schrijving bij de eigenaresse aan te drin gen conserverende maatregelen te tref fen. Uitermeer: brug over de 's-Gravelandse vaart Via een lid ontvingen wij bericht van een publikatie in de Gooi- en Eemlander 55

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 40