Boekbesprekingen Jaarboek Oud-Utrecht 1973 Arsenaal Amsterdam, stad der duizend singels verloren gegaan en welke ramp. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Vereniging Oud-Utrecht de fei telijke naam luidt: Vereniging tot beoe fening en tot verspreiding van de kennis der geschiedenis van stad en provincie Utrecht draagt het jaarboek ditmaal het karakter van een jubileumuitgave. Wie in de loop der jaren de ontwikkeling van de stad Utrecht heeft gevolgd, zal het niet verbazen, dat in dit jaarboek veel aandacht wordt besteed aan hetgeen er in de Domstad verloren is gegaan, vooral aan kostbaar stadsgezicht. En dit voor' een niet onbelangrijk deel op de offertafel van het verkeer. Het is goed, dat men in dit jaarboek nog eens in de geschiedenis van de betreurenswaardige gang van zaken is gedoken. Er blijkt nog weer eens uit, dat velen en niet in de laatste plaats Oud-Utrecht strijd heb ben geleverd om te voorkomen, dat het karakter van de stad verloren gaat. Niet temin is een deel van de singels opge offerd en kwam Hoog Catharijne tot stand. Plezieriger is de lectuur over vijftig jaar monumentenzorg, geschreven door W. Stooker. Dat in dit hoofdstuk veel aan dacht wordt besteed aan de Dom(toren) spreekt welhaast vanzelf. Maar er is ge lukkig meer aan monumentenbehoud in Utrecht gedaan, al toont de schrijver zich hierover zeker niet in alle opzichten tevreden. De provinciale taak van de vereniging vindt zijn weerslag in een artikel van C. J. Bardet en C. L. Temminck Groll, waarbij uiteraard Amersfoort nogal wat aandacht krijgt. De bijdrage van jkvr. dr. J. M. Winter over Utrechtse musea opent perspectieven voor hen, die Utrecht nu eens niet alleen uit zakelijke overwegin gen willen bezoeken. v. d. W. De Nederlandse Vereniging ter beoefe ning van Militaire Historie heeft een gidsje samengesteld, waarin alles te vin den is, wat degenen, die belangstelling hebben voor de militaire geschiedenis, kan interesseren. Het gidsje kreeg de toe passelijke naam Arsenaal mee. Het geeft een goed overzicht van de vele verzame lingen en musea, die krijgsgeschiedkun dig materiaal bevatten. Over het gehele 52 land verspreid zijn het er dertig. Per col lectie wordt een resumé in het Frans, mensen, die er woonden en wonen. Zo is Duits en Engels gegeven. Belangstellen- dit boek een veelzijdig stuk geschied den kunnen het gidsje bestellen door schrijving geworden, waarin het bestuur- storting van f 2,50 op giropostrekening lijk beleid er niet altijd even goed af- 14700 ten name van de Algemene Bank komt. Begrijpelijk, want de Amsterdam- Nederland, Den Helder, ten gunste van mers zijn vaak met gebrek aan inzicht in de vereniging. het monumentale karakter van de oude v. d. W. stad, als vandalen tekeer gegaan. Wat is - - er niet door demping van grachten en bruggen zalige gevolgen voor het stedelijk schoon Amsterdam is een stad met schier onuit- heeft de aanleg van de metro? Ook al puttelijke onderwerpen om over te schiet de schrijver in beeldend vermogen schrijven. Dat bewijst weer de heer J. H. zeker niet tekort, de illustraties vertellen Kruizinga, die in de geschiedenis van de het zo mogelijk nog duidelijker. Amsterdamse bruggen is gedoken. Hij Dat niet alleen de oude bruggen hun moet daaraan wel veel tijd hebben be- karakteristiek hebben, maar ook de steed, want het is een omvangrijk boek moderne, stelt de heer Kruizinga met geworden: 250 bladzijden, voorzien van nadruk vast. En dat die moderne bruggen een nog groter aantal foto's en tekenin- ook monumentaal kunnen zijn, is een gen. Het uitstekend verzorgde boek feit, waarvan we dagelijks kunnen genie- kreeg een voorwoord mee van dr. ir. G. ten. F. Janssonius, hoofd afd. Bruggen P.W. Er zijn voor het schrijven van dit boek Amsterdam. De heer Janssonius ver- enorm veel literatuur en bronnen geraad- onderstelt dat het boek wellicht voor- pleegd. Een indrukwekkende lijst getuigt namelijk in handen van Amsterdammers daarvan. Nuttig voor de lezer zijn ook de zal komen. Wij zouden dat bijzonder be- registers. We wensen dit boek gaarne in treuren, want de heer Kruizinga heeft vele handen, ook van niet-Amsterdam- een uitermate boeiend boek geschreven, mers. (J. H. Kruizinga: Amsterdam, stad waarin veel meer wordt verteld dan over der duizend bruggen; uitg. Strengholt; bruggen alleen. De bruggen maken een f 49,—.) integrerend deel van de hoofdstad uit, in v. d. W feite van het begin van haar bestaan, omdat het een stad is, die steeds door het water is beheerst, maar juist deze fac tor of beter is het misschien te spreken van element heeft het unieke gezicht Illustratie uitAmsterdamstad der aan Amsterdam geschonken. Hieraan ]000 bru99en". De Muiderbrug over de Leprozengracht met gezicht op de Bm- heeft de heer Kruizinga terecht niet nen /\mstel 1810 voorbij willen gaan, zomin als aan de (Gem. Archief Amsterdam)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 37