De Synagoge van Coevorden In de loop van de 18e eeuw ontstond in Coevorden een joodse gemeente. In de 19e eeuw kwam de gemeente tot een be scheiden bloei: in 1860 telde zij 178 zie len, en was daarmee, na Meppel, Hooge- veen en Assen, naar omvang de vierde gemeente van Drenthe Dit leidde er toe, dat in 1879 een bescheiden syna goge met leraarswoning kon worden ge sticht aan de Kerkstraat te Coevorden met een begraafplaats daarachter. De synagoge had een ingang in het midden van de straatgevel, en links en rechts daarvan telkens twee boogramen. De achtergevel vertoonde slechts drie boog vensters. Boven de ingangspartij werd een gevel steen aangebracht met de tekst (getrans cribeerd) wehitpalleloe el hamakom hazè mehodoe et sjemècha l.p.g. Deze tekst luidt vertaald: en zij bidden op deze plaats en prijzen Uw naam. Het is een deel van het gebed van Salomo bij de inwijding van de tempel (I Koningen 8,35), een tekst die in dit verband zeer toepasselijk is. De letters l.p.g. zijn een afkorting van lifrat gadol, hetgeen be tekent: het jaartal is volledig aangegeven. Bezien wij de steen nu nader, dan blijkt een aantal letters van boven te zijn ver gezeld door een streep. Tellen wij de getalwaarde van die letters bij elkaar op, kan krijgen wij 5639, dat overeenkomt met september-oktober 1878 tot septem- ber-oktober 1879 in onze jaartelling. In het algemeen wordt in joodse inscripties het duizendtal weggelaten. Dat dit hier niet geschiedde wordt door de letters l.p.g. nog extra duidelijk gemaakt 2. De leraarswoning kreeg eveneens een gevelsteen: ,,De eerste steen gelegd door M. P. Roos, I. Meijboom, L. van Coevor den, D. Roos en C. Danneboom. Den 18 Sirwan 5639. 9 juni 1879." Synagoge en leraarswoning zijn beide nog aanwezig. De staat waarin zij ver keren leert de bijgaande foto. Nu is een synagoge een huis van lering en gebed. Het is niet, zoals een rooms- katholieke kerk, een gewijd gebouw. Wie een synagoge-gebouw een andere bestem ming geeft, maakt zich dus niet schuldig aan profanatie, ontwijding. De in 1618 gestichte Portugese synagoge aan de Houtgracht (nu Waterlooplein), die in 1675 werd verlaten voor de tegenwoor dige, was nog in deze eeuw als feest gebouw in gebruik. Toch kan ik met de bestemming van de synagoge en leraarswoning te Coevorden maar geen vrede hebben. Ik dacht,'dat de nagedachtenis van de joodse burgers van Coevorden het waard is, hun bedehuis met wat meer respect te bejegenen. Het is niet mijn bedoeling, hier maar dadelijk met de geijkte „oplossing" aan te komen, die steevast begint met „het gemeentebestuur moet...". Ik dacht, als het goed was, zouden de ingezetenen van Coevorden zélf moeten inzien, dat dit zó niet langer gaat, zouden zij zélf het initiatief moeten nemen er iets aan te gaan doen, en zou pas daarna een vraag om hulp naar de overheid mogen uit gaan. Want als de oude synagoge een vorm van eerherstel te beurt valt, als zij in een waardige vorm de herinnering aan de ver moorde medeburgers zal bewaren, laat dat dan zijn, omdat het verlangen daar naar leeft in de harten van de overleven den. Laten hun offers voorop gaan. Belastinggeld is ten slotte zo koud 3. Corneille F. Janssen 1. Mozes Heiman Gans, Memorboek, Baarn, 1971 blz. 420 en 475. 2. Deze vertaling en verdere gegevens dank ik aan mej. D. J. van Uden te Amsterdam. 3. Dit artikel is eerder verschenen in „Drenthe" van het Drents Genootschap. Dit was de synagoge in Coevorden. Eer herstel, d.w.z. restauratie en een waar dige bestemming, lijk t wenselijk. (Foto Prov. Museum van Drenthe, Assen)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 36