SSQ5— piilvi' De St. Pieterskerk te Den Bosch Opmerkelijk is ook de grote reeks glas ramen, vervaardigd tussen 1891 en 1909 door de ateliers Nicolas te Roermond en W. Derix te Kevelaar, 10 Na vrij ernstige beschadigingen in de oor log zijn vele vensters hersteld, terwijl enige nieuwe vensters bijgemaakt werden o.a. door Luc van Hoek. In het jaar 1971 is het kerkgebouw geslo ten. Er is echter overeengekomen het unieke interieur intact të laten en te pro beren er t.z.t. een passende bestemming aan te geven. Hoewel buiten dit kader vallend omdat ze beide nog niet direct in hun bestaan bedreigd worden, wil ik nog vermelden de fraaie kerken St. Jacob en St. Catha- rina, de eerste een schepping van Jozef Cuijpers en Jan Stuyt, de tweede, als een verbouwing van een 16e-eeuwse kerk, door Jan Stuyt. 11 Zo is (en was) rondom de St. Jan een interessant beeld van een nieuwe kerke lijke architectuur te zien, die een belang rijke rol speelt in de ontwikkeling van de 19e- en vroeg-20e-eeuwse bouwkunst van ons land in het algemeen. Verdere afbraak van Bossche kerkgebou wen betekent dan ook een aanmerkelijke uitholling van het waardevolle architec- tuurbezit van deze stad. Wanneer aan de ontvolking van de bin nenstad en dit geldt ook voor andere steden een halt wordt toegeroepen m.a.w. als de oude stad meer woonfunc tie krijgt, dan zullen de kansen op het behoud van deze kerken stijgen. Als wij een ongunstige ontwikkeling dur ven te keren, dan zal ons nageslacht ons later niets hoeven te verwijten. drs. P. J. E. Luykx Verklaring cijfers in de tekst 1. drs. M. P. R. Rosenberg, de 19e- eeuwse kerkelijke bouwkunst in Neder land, 's Gravenhage 1972, p. 735 nr. 782. „Het gat in de Biltstraat" in: Forum XXIV-7 p. 39, 42, 43, 45. 2. Dat de bouwpastoor G. A. M. van de Kant vermoedelijk een aandeel had in het ontwerp, bewijst een door hem ge tekende plattegrond-tekening met aan tekening: „Oorspronkelijke plattegrond door mij aan Dony gegeven", (archief St. Leonardus Paters Capucijnen). 3. Rosenberg p. 735 nr. 784. 4. idem p. 707. 5. thans in het archief van het bisdom 's-Hertogenbosch. 6. Dr. B. J. M. van den Eerenbeemt C.S.S.R., Den Bosch en de Redemptoris ten in: Boschboom bladeren 70 (7972) p. 3-23. 7. Rosenberg, p. 7 70, alwaar een ver melding van Van Veggels overige werk. 8. Van den Eerenbeemt, p. 9. 9. Van Veggei lijkt zich geïnspireerd te hebben op de in 7852— 7854 door Th. Molkenboer gebouwde Redemptoristen kerk aan de Keizersgracht te Amsterdam. 70. Van dr. Van den Eerenbeemt mocht ik een complete lijst van glasramen ont vangen, die in 7971 gemaakt werd door drs. L. van de Laar C.S.S.R. 11. Voor de St. Jacob: J. Cuypers, J. Stuyt en C. F. Smits, de nieuwe St. Jacob te 's-Hertogenbosch, constructie en symboliek, 's-Hertogenbosch 1907. Voor de St. Catharina: A. F. M. Sweens en J. Stuyt, de Kruiskerk, geschiedenis en iconographie der St. Catharinakerk te 's-Hertogenbosch, z.j.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 35