bestek bewaard gebleven dat uitvoerige informatie verschaft omtrent de wijze van bouwen in die tijd. 5 Met het vrij sobere uiterlijk contrasteert een rijk en monumentaal interieur, dat bestaat uit drie even hoge beuken, die door slanke korintische zuilen van elkaar worden gescheiden. De lichtval wordt getemperd door een fraaie reeks gebrandschilderde vensters, op het eind van de 19e eeuw vervaardigd o.a. door de ateliers van J. B. Capronnier te Brussel en Stalins Janssens te Ant werpen. Beide genoten in die tijd een internationale vermaardheid. Het meubilair dat in de kerk aanwezig is en was, is eveneens zeer vermeldings- waardig. Pronkstuk is het rijk versierde orgel, dat in 1853 door de Fa. Smits te Reek werd gebouwd. Het fraaie instru ment wacht op een nieuwe bestemming. Nog in de traditie van de barok staan de monumentale preekstoel, de (thans in twee stukken gezaagde) communiebank, de beide zijaltaren en de biechtstoelen. Behoudens de altaren zijn deze kerkm'eu- belen verspreid geraakt o.a. naar Oir- schot en Beek-Ubbergen. Zo staat het interieur van deze interes sante kerk er thans onttakeld bij, hoe lang nog? De derde kerk die niet meer in gebruik is, is de St. Jozefskerk van de Paters Redemptoristen in de St. Jozefstraat. Dank zij een recente publikatie van de Neerlandicus dr. B. C. J. M. van den Eerenbeemt C.S.S.R. 6, is nu bekend dat deze kerk van 1857—1859 werd ge bouwd door de talentvolle waterstaats architect A. van Veggel. De kerk, opgetrokken als een kruisvor mige pseudobasiliek is uitwendig sober opgevat; slechts in de westgevel is met ruime mate met natuursteen gewerkt. Helaas is deze gevel niet meer in de oorspronkelijke toestand, omdat enige uitstekende delen, zoals pinakels etc., in de loop der jaren wegens bouwvalligheid gesloopt moesten worden. 8 Inwendig worden de drie beuken geschei den door gelede pijlers, waardoor een grote monumentaliteit wordt bereikt. Overigens vinden wij hier de kenmerken van de stukadoorsgotiek, zo zijn de schijnbaar stenen gewelven van gestuka doord hout, terwijl ook alle profielen en kapitelen in stuc zijn gemodelleerd. 8 Eén met de architectuur is de rijke en zeer homogene meubilering enz., uitge voerd o.a. naar ontwerpen van de beeld houwer Van der Geld en architect L. C. Hezemans. Van laatstgenoemde, vooral bekend als restauratie-architect van de St. Jan, zijn ook de ontwerpen voor wandschilderin gen. Interieur St. Leonarduskerk, Den Bosch

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 34