Verloren en bedreigde kerkelijke architectuur in Den Bosch 48 Het probleem van een overschot aan ker ken in ontvolkte stadscentra, doet zich ook in het-zuiden van ons land gevoelen en met name in 's-Hertogenbosch. Omdat de hoofdkerk, de St. Jan, zelf groot genoeg zou zijn om als parochie kerk te fungeren voor de gehele oude stad, wordt en werd het voortbestaan van de haar omringende, meestal later bijgebouwde kerken zeer precair. Ofschoon deze jongere kerkgebouwen qua architectuur niet te vergelijken zijn met de gotische kathedraal, hebben en hadden ze toch ieder een speciaal karak ter, eigen aan de periode waarin ze wer den opgetrokken; in de loop der tijden werden ze in hun directe omgeving vaste herkenningspunten. Zo'n eerste herkenningspunt is reeds ver loren gegaan en wel de St. Leonardus- kerk in de Stationswijk, die in het jaar 1972—1973 werd gesloopt! De kerk werd in de jaren 1902—1908 gebouwd naar het ontwerp van ir. Juliën Dony (1865—1949). Deze in België ge boren architect had reeds eerder bekend- Den Bosch. St. Leonarduskerk heid verworven door zijn belangrijk aan deel in de fraaie bebouwing van de Stationsweg op het eind van de vorige eeuw. De bouw van een eigen grote paro chiekerk was een fraai sluitstuk van de oudste stadsuitbreiding buiten de wallen. Qua stijl sloot Dony aan bij andere eigen tijdse kerkbouw hier te lande, waarbij zijn vormtaal sober is, doch getuigt van vakmanschap en goede smaak. 2 Wat de inwendige versieringen betreft die in de kerk te zien waren, moeten ver meld worden grote wandschilderingen door Frans Kops en geschilderde kruis wegstaties door Wijnant Geraedts. Alleen de laatste konden bij de afbraak worden gered. Zwaarder nog was het verloren gaan van een aanzienlijke serie gebrandschilderde ramen vnl. kleine vensters door J. Michiels en drie grote in het koor, ver vaardigd omstreeks 1951 door het atelier Max Weiss te Roermond. Een navrante bijzonderheid bij deze af braak was het feit dat de kerk door zware oorlogsschade reeds een kostbare restauratie had ondergaan. Een tweede kerk die opgeheven is en nu met afbraak wordt bedreigd is de St. Pieter. Gelegen in het noord-westelijke gedeelte van de binnenstad, is zij de opvolgster van de in de 17e eeuw ge sloopte middeleeuwse kerk van die naam in de Orthenstraat. 3 Ofschoon er fraaiere kerken uit de Waterstaatsperiode gebouwd zijn, kan de St. Pieter toch aangemerkt worden als een kenmerkend specimen van de neo- klassicistische richting van deze periode, en is zij als zodanig een tegenhangster van de hervormde kerk in de Kerkstraat. De St. Pieter is in de jaren 1842—1843 gebouwd naar ontwerp van de Bossche architect J. H. Laffertee. Van de werkzaamheden van deze bouw meester zijn ook elders in de stad sporen te vinden o.a. het bekende Zwanenhoe- dershuis in de Hinthamerstraat, dat een markant voorbeeld is van stukadoors- gotiek. 4 Hoewel de oorspronkelijke ontwerpteke ningen van de St. Pieter verloren zijn gegaan, is er nog een volledig gedrukt

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 33